Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Jeden srandovní chlápek z Apache Foundation se mě snažil přesvědčit ať dám projekt k nim. Že prý získám 'komunitu', bohužel ale o nikom konkrétním z této 'komunity' nevěděl. Že prý mě Apache Foundation bude podporovat, (plat samozřejmě nee, ale dají mi website). Na oplátku projekt bude mít reklamní banner 'supported by Apache Foundation' a všechny dary půjdou jim. Jako bonus mi nabídl že mi bude dělat šéfa (mentor tomu říkal), a že bude diktovat feature a datumy vydání. A k tomu plná huba keců jak je open-source revoluce. Nasrat!Ha tak to je hustý
Nech si to jen projít hlavou a neobtěžuj se něco psát. Pokud možno už nepiš vůbec nic o CWS.
Vždy, když jsme použil nějakou open source knihovnu, dopadl jsem podobně jako autor zápisku. Poté, co jsem si v ní opravil x věcí se to dalo používat. Už se bojím používat open source kód, není nad to, co si napíšete sami.No opensource dává aspoň možnost si ty chyby opravit, kdežto u closed source nezbývá než nadávat, anebo být VeliceVýznamnýZákazník™.
kdežto u closed source nezbývá než nadávat, anebo být VeliceVýznamnýZákazník™.Tohle taky neplati. I kdyz jste vice nez VeliceVýznamnýZákazník tak se obcas musite smirit s tim, ze to proste nejde. Pokud si nejaka monstr. firma najme na implementaci nejakou garazovku z Indie, ktera se za par mesicu rozpadne, tak vam chybu nikdo nefixne. Ani kdyz si stezujete u SEO,CEO ... Dnesni SW se prodava tak, ze hnedka na zacatku vam nabidnou 50% slevu a kdyz zjistite, ze je to sunt a ze to nefunguje tak vam nabidnou dalsich 20-30%.
Tak tomu živému člověku řekni, ať si v Googlu opraví barvičky, protože já (výchozí barevné schéma prohlížeče bílá na černé) tam (například domovská stránka tvého projektu) vidím houbelec (bílý text na bílém pozadí).
Já jsem živého člověka kdysi hledal a vždy po mně chtěli účet na Googlu, protože prý mám napsat do webového fóra, a pak jsem se dozvěděl, že pro to žádné fórum nemají.
Mladším naopak asi řekne víc 'embedded key-value database' nebo BerkleyDB Java EditionČistě pro informaci, asi to nebude mít nic společného s Oracle BerkeleyDb. I když malé programy (JAR má asi 80 KB) asi doménou Oracle nikdy nebudou, takže předpokládám, že ne.
Obe knihovny (JDBM2 a BerkleyDB Java Edition) delaji v podstate totez.Já to pochopil tak, že JDBM a BerkeleyDB měli společnou historii - ne že dělají v zásadě stejnou věc.
Tiskni
Sdílej: