Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
1. Slušelo by se na začátek (platí i pro budoucí zápisky série) vložit nějaký odstavec, že se návod týká projektu připravto s odkazem třeba na první blog, aby uživateli vůbec došlo, která bije. Já tvoje blogy četl, ale i tak jsem chvíli naprosto zmateně koukal, než jsem pochopil, kam se to mám přihlásit. A ostatní čtenáři takovou trpělivost mít asi nebudou a blog zmateně zavřou.+1, po zmínce o přihlášení bez jakéhokoli odkazu kam jsem ... to zmatečně nezavřel, nýbrž sjel dolů do diskuse - a to jsem vpodstatě pátral právě po informaci, v jakém softu mohu něco takového tvořit takže ...
Ale jinak pěkné, zajímavá webová aplikace.... zas nic
Ale taky si od toho neslibuj moc, bo spousta tu sice remcá, že si to nemůže spustit / nemá zdrojáky. Ale když jim je dáš, zjistíš že remcali jen z principu nebo začnou remcat na něco jiného a stejně si to nenainstalujíno, jako známý remcal se musím ohradit, když to za něco stojí (...), tak se o ten yum install postaráme jinak obecně, nemyslím si, že to, že po světě běhají kvanta lidí ochotných pustit si Syrský virus a rozdávat míry své babičky spolu s heslem ke svému internetbankingu za plyšáka k předraženému nákupu, by nutně znamenalo, že je vhodné ignorovat zdejší "malé % populace" - ona ta hodnota není v obratu, který osobně udělají (či spíše neudělají) ... ale darmo o tom mluvit na portále, kde info od zakladatele je shazováno že jde o uraženého ješitu, info jak to chodí od goldenfishe je bráno s úsměvem nad tím starým podivínem, a hlavním sportem je poplácávání se po ramenou, jak jsme dobrý, že půlhodinka času programátora je důležitější než milion krát pět minut času uživatelů, co musí jím způsobený problém řešit. Bo to pořád nebude apt-get install [k/g]interier
.
Prostě zdejší komunita je kritičtější, protože chce zachovat / propagovat určité ideály a já často nejsem jinýneměl jsem teď na mysli ty ideály, ale spíše užitečnost toho rejpání, když se správně uchopí, právě zpětně i pro tu "většinu", která by jinak narozdíl od remcalů řekla, jak je to úžasné a super a cool zkusím příklad ze šerého dávnověku, kdy jsem ještě programoval v Pascalu: dostali jsme ve škole nabídku brigády přepsat spoustu čísel do databáze bylo k tomu nějaké rozhraní s asi pěti kolonkama, které se musely postupně vyplnit, mezi nima přecházet a pak celý formulář tlačítkem potvrdit "většina" byla nadšená, rozhraní bylo jednoduché, srozumitelné, a hlavně platba byla za stránku, takže po troše cviku se dalo postupovat tempem, které zaručovalo lepší hodinový výdělek než jakákoli jiná brigáda, co si byl kdo schopen sehnat já jsem ale remcal, že to rozhraní je nahovno; nemaje tehdá Internet, abych si našel dokumentaci, jsem vlastními silami rozlouskal formát databáze a napsal k tomu jiné rozhraní, kde člověk nemusel zvednout ruku z numerické klávesnice, celý formulář se zadával v kuse bez přesunu mezi políčkama a potvrzoval jenom enterem tím se práce několikanásobně zrychlila, hodinový výdělek hravě přesáhl i platy těch úspěšnějších rodičů, a "většina" byla ještě nadšenější, i když na začátku jsem byl za morouse, co jako že se mi na tom programu, do kterého to zadáváme, nelíbí ... ... neříkám, že každé remcání a rejpání může mít takto skvělé výsledky
jenom názory ve smyslu, jak je to špatně, protože je to webovka, ho asi moc nepotěší.ehm, já jsem řekl, že webovku zrovna nehledám (resp. tedy slovy ve smyslu, že jsem zase nenašel), nikoli že je to špatné
Tiskni
Sdílej: