Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Byl jsem zvědavý, jak si můj systém (nejnovější verze Ubuntu ) poradí, a už jsem se připravoval na nutnost editace xorg.conf, spojené s nutností hledání informací na internetu za pomoci linksu
Po nastartování s novou grafikou vše normálně najelo, ale ve VGA a "blikacím" rozlišení, zobrazili se hlášky a nabídla se instalace ovladačů a výběr ze seznamu (ATI, NVidia apod.) tedy žádné nespuštění X a do konzole, jak jsem očekával. To jsem zatím odmítnul a dostal se do normálního prostředí X, ovšem s nepříjemným 60Hz mžikáním monitoru.
Pak jsem restartoval, a po restartu to automaticky nabídlo instalaci proprietárních ovladačů NVidia (restricted drivers)- stáhli a nainstalovali se po potvrzení automaticky z netu, další restart a již vše běželo úplně bez problémů. Compiz funguje výborně, poznat že to není Pentium IV by z jeho performance určitě nešlo , počítač se od té doby ani jednou v grafice ani nijak jinak nesekl (předtím se samozřejmě také v Linuxu nekousl, zato ve Windows X-krát , karta má také jen pasiv- ale zřejmě zcela stačí) . Hra Open Arena funguje naprosto výborně, stejně jako Planet Penguin Racer nebo Warszow. Pouze u Alien Arena (také z repozitáře Ubuntu) je už znát nepříliš velký výkon procesoru, ale i to by se dalo hrát.
Tudíž zde spokojenost s instalací, Linuxem a grafickou kartu.
Tiskni
Sdílej: