Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Byl jsem zvědavý, jak si můj systém (nejnovější verze Ubuntu ) poradí, a už jsem se připravoval na nutnost editace xorg.conf, spojené s nutností hledání informací na internetu za pomoci linksu
Po nastartování s novou grafikou vše normálně najelo, ale ve VGA a "blikacím" rozlišení, zobrazili se hlášky a nabídla se instalace ovladačů a výběr ze seznamu (ATI, NVidia apod.) tedy žádné nespuštění X a do konzole, jak jsem očekával. To jsem zatím odmítnul a dostal se do normálního prostředí X, ovšem s nepříjemným 60Hz mžikáním monitoru.
Pak jsem restartoval, a po restartu to automaticky nabídlo instalaci proprietárních ovladačů NVidia (restricted drivers)- stáhli a nainstalovali se po potvrzení automaticky z netu, další restart a již vše běželo úplně bez problémů. Compiz funguje výborně, poznat že to není Pentium IV by z jeho performance určitě nešlo , počítač se od té doby ani jednou v grafice ani nijak jinak nesekl (předtím se samozřejmě také v Linuxu nekousl, zato ve Windows X-krát , karta má také jen pasiv- ale zřejmě zcela stačí) . Hra Open Arena funguje naprosto výborně, stejně jako Planet Penguin Racer nebo Warszow. Pouze u Alien Arena (také z repozitáře Ubuntu) je už znát nepříliš velký výkon procesoru, ale i to by se dalo hrát.
Tudíž zde spokojenost s instalací, Linuxem a grafickou kartu.
Tiskni
Sdílej: