Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
vubec nevim co to jakoby je tamten režim kreslení rámečků :O :O
supr blogísek jinak :D ;D
nj ale nevim k čemu to je jakože dobrý :D
╭────┬─────────╮ │ č. │ slovo │ ├────┼─────────┤ │ 01 │ Pro │ │ 02 │ tabulky │ │ 03 │ v │ │ 04 │ prostém │ │ 05 │ textu │ └────┴─────────┘
to mě nenapadlo :D :D
A kdybys to nechtěla vyťukávat na klávesnici, tak můžeš jedním příkazem:
relpipe-in-cli --relation 'textová_tabulka' --attribute 'č.' string --attribute 'slovo' string --records 01 Pro 02 tabulky 03 v 04 prostém 05 textu | relpipe-out-tabular --write-types false --write-record-count false --write-relation-name false
získat přesně stejný výstup.
! -*- coding: utf-8 -*- ! print semicolon instead of section {;, §} ! keycode 48 = section exclam section exclam apostrophe ssharp apostrophe keycode 48 = semicolon exclam semicolon exclam apostrophe ssharp apostropheTohle píše středník místo paragrafu.
ACTION=="add",KERNEL=="kb*",RUN=="/bin/true"
/usr/share/X11/xkb/rules/
. Nemám vyzkoušeno, jestli si jde přidat vlastní do domovského adresáře.
setxkbmp
u postačí jen mapa v …/symbols/
, volítka v desktopových prostředí hledají informace jinde.
Jak je na tom Wayland? Je možné na něm upravit klávesovou mapu?
/usr/share/X11/xkb/
, layout se jmenuje custom
):
V rules/base
, ř. 46:
! $threelevellayouts = al az custom be br bt ca ch cs cz de // atd. // ---snip--- ř. 213 ! model layout variant = symbols * custom basic = pc+custom // atd.V
rules/xorg
něco podobného.
V rules/xorg.lst
, kolem ř. 195:
! layout custom Custom us English (US) atd.V
rules/xorg.xml
:
<xkbConfigRegistry version="1.1"> <!-- … --> <layoutList> <layout> <configItem> <name>custom</name> <shortDescription>custom</shortDescription> <description>Custom</description> <languageList> <iso639Id>cst</iso639Id> </languageList> </configItem> <configItem> <name>us</name> <shortDescription>en</shortDescription> <description>English (US)</description> <languageList> <iso639Id>eng</iso639Id> </languageList> </configItem> <!-- … --> </layout> <!-- … --> </layoutList> <!-- … --> </xkbConfigRegistry>V
rules/base.xml
obdobně.
Nevím, jestli je to správně, ale v KDE to funguje.
Super. Díky.
Tiskni
Sdílej: