Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
supr článeček akorátže nemam naploše vůůbec žádný ikonky takže se nemužu kouknout jestli to jakoby fakt všecko sedí :D
jj máte voba pravdu tam jich je moc :O :D
Pěkný zápisek. Tyhle specifikace jsem před nedávnem taky studoval, když jsem psal parser INI souborů. Ty .desktop
soubory jsou jeden z dialektů. Ještě to není úplně odladěné a vydané, ale celkem už mi to funguje :-)
$ cat /usr/share/applications/org.kde.konsole.desktop \ | relpipe-in-ini --enable-sub-keys true \ | relpipe-tr-awk \ --relation "ini" - --where 'sub_key == "cs" || key !~ "Name|Comment|GenericName"' \ | relpipe-out-tabular ini: ╭──────────────────────────┬───────────────────────┬──────────────────┬─────────────────────────────────╮ │ section (string) │ key (string) │ sub_key (string) │ value (string) │ ├──────────────────────────┼───────────────────────┼──────────────────┼─────────────────────────────────┤ │ Desktop Entry │ Type │ │ Application │ │ Desktop Entry │ TryExec │ │ konsole │ │ Desktop Entry │ Exec │ │ konsole │ │ Desktop Entry │ Icon │ │ utilities-terminal │ │ Desktop Entry │ Terminal │ │ false │ │ Desktop Entry │ Categories │ │ Qt;KDE;System;TerminalEmulator; │ │ Desktop Entry │ Actions │ │ NewWindow;NewTab; │ │ Desktop Entry │ X-DocPath │ │ konsole/index.html │ │ Desktop Entry │ X-DBUS-StartupType │ │ Unique │ │ Desktop Entry │ StartupNotify │ │ true │ │ Desktop Entry │ X-KDE-AuthorizeAction │ │ shell_access │ │ Desktop Entry │ Name │ cs │ Konsole │ │ Desktop Entry │ GenericName │ cs │ Terminál │ │ Desktop Entry │ Comment │ cs │ Přístup k příkazové řádce │ │ Desktop Action NewWindow │ Name │ cs │ Otevřít nové okno │ │ Desktop Action NewWindow │ Exec │ │ konsole │ │ Desktop Action NewTab │ Name │ cs │ Otevřít novou kartu │ │ Desktop Action NewTab │ Exec │ │ konsole --new-tab │ ╰──────────────────────────┴───────────────────────┴──────────────────┴─────────────────────────────────╯ Record count: 18
Mimochodem, hodně podobné jsou konfiguráky systemd, akorát tam mají jednu záludnost/odlišnost kolem zalamování řádků… to ještě nemám implementované.
Tiskni
Sdílej: