Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Jelikož se tu občas objevují zajímavé patičky s ještě zajímavějšími paznaky, napadlo mě, že by to chtělo utilitku, pomocí které by se člověk mohl dozvědět víc detailů. Tady je.
Utilitka funguje tak, že při startu načte obsah "PRIMARY SELECTION", tj. pravě označeného textu v jiné aplikaci a zobrazí informace o jednotlivých znacích. Je možné taky přímo (krz tlačítka v toolbaru) načíst obsah clipoardu, nebo "SECONDARY SELECTION" (haha, používá to ještě někdo?) a zobrazit určité detaily. V detailech je taky možnost seznam codepointů zkopírovat jako plaintext do jiného programu. ESC program zavře.
Není to dokonalý, např. se mi nepodařilo zjistit, odkud vzít názvy čínských a japonských znaků a mám taky v úmyslu udělat ještě jeden tab, který by zobrazil "histogram", tj. zobrazil četnost u jednotlivých znaků. Nicméně raději to teď zveřejňuju aspoň takto, kdoví, kdy se k tomu zase dostanu :-O...
Bohužel se mi nepodařilo zdrojáky nahrát jako přílohu tady k blogu, tak alespoň externě tady (i když nevím, jak dlouho tam vydrží). Pokud máte nápad, kam jinam s tím (případně, kde to kolektivně vyvíjet dál), nechám si poradit
DOPLNĚNO: utilitka se vytvoří pomocí "make" - nikam se nekopíruje, ani neinstaluje, binárkou je "uninspect_gtk". Jako bonus je "uninspect", který vypíše obdobné info na STDOUT...
Tiskni
Sdílej: