Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Hned ze začátku musím říct, že dojmy mám jak kladné tak i záporné. Jesště asi před hodinou sem měl chuť všechno rozkopat, ale nakonec to není tak zlé.
Vše začalo kolem půl druhé, kdy jsem jel já, brachové a máma navštívit bratrance s tetou. Bratranec se právě vrátil z několika měsíční mise v Afganistánu, takže o to víc jsem se tešil, že ho uvidím. Tato část dne byla asi nejlepší, důvodem bylo také to, že mi bratránek přivezl perfektní dárak, čímž byla vodní dýmka. okonce mi kní zehnal i tabák, uhlíky a perfektní přenosnoi skřínku, ideální na cesty, takže jsme to hned otestovali, tabák byl silnější než jsem zvyklý, takže jsme to celý nevykouřili. Další dar, který nám přivezl byla, taková ta islámska čepička (mě připomíná jarmulku). Moc se mi líbila, takže jsem si ji nechal na hlavě i když jsme potom jeli na hřbitov. Lidé namě koukali a nevěděli co si mají myslet. Ale mě to nijak nevzrušovalo, cítil jsem se cool .
Doma už jen následovalo čekání na ježíška. Jelikož mám malého brášku, tak se celá rodina chovalo jako by fakt ježura existoval, bylo to milé a určitě to zlepšilo atmosféru. Vánoční večeři sme měli někdy kolem 6té. Po večeři se spustil celej kolotoč s dárkama. Tolik dárků jsem jakživ neviděl (škoda že nebyli pro mě, teda alspoň vetšina ne). Dárky rozdával můj malej bráška, ačkoliv má 5, tak umí obstojně číst (jednou mě až překvapil, když jsem ho pustil na svůj pc a první věc co udělal bylo zadání slova holky do vyhledávacího pole, pak když jsem ho nachytal jak si prohlíží nahé ženské. odpověděl že hledá jen pozadí, ačkoliv já teda viděl jen krásná popředí , pokom to asi má
).
Monžství dárků, které jsem dostal sice nebylo závratné, ale nakonec jsme měl radost, což je to hlavní. Hlavní radost jsem měl taky z dárků, které jsem vybíral pro svého malého bratříčka, šlo o novej case, síťovku, sluchátka, webkameru a mikrofon, takže i něco pro mé pobavení. A zde začíná to co mě zkazilo všechnu tu idélku. Při rozbalení sluchátek s mikrofonem, síťovky a webcamery bylo vše ok. Ale když šlo na to nejdulejší na case, tak jsem při vybalení zjistil, že celej přední kryt casu je vylámanej. Všech 8 možná dvanáct šroubů bylo vylámáno. By člověk neřekkl jak mě to nasralo. Hlavně asi pro to že to byl hlavní důvod proč jsem chtěl pro svého brášku novej case (ten starej měl právě taky vyrvanej přední kryt). No takže mě teď čeká reklamace atd. Náladu sem si zpravil, když jsem mi podařila rozjed webcamera v linuxu. Sice nevim kcemu by mi mela bejt ale to že funguje potěší .
Tiskni
Sdílej: