Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dnes mě překvapilo že i poměrně znamé servery se rozhodly ignorovat bezpečnost. Aspoň v době psaní tohoto článku se to týká například serveru impulz.cz. https://twitter.com/kozzi11/status/1091104899058806784Tohle je fakt kvalitní příspěvek, ani posrané odkazy jsi nevložil a to co jsi napsal je oboje blbě:
Pale Moon can't find the server at impulz.cz.a u twitteru:
https://twitter.com/kozzi11/status/1091104899058806784 Sorry, that page doesn’t exist! You can search Twitter using the search box below or return to the homepage.K tomu si přidám že HTTPS rozhodně neznamená automatickou bezpečnost, je to jen krytá trubka k serveru a k čemu ti to je u radia impuls, kde se stejně nedá nikam zalogovat, co tak koukám, to vážně nechápu. Sečteno a podtrženo, zatím vedeš v ceně shitpost měsíce.
K tomu si přidám že HTTPS rozhodně neznamená automatickou bezpečnost, je to jen krytá trubka k serveru a k čemu ti to je u radia impuls, kde se stejně nedá nikam zalogovat, co tak koukám, to vážně nechápu. Sečteno a podtrženo, zatím vedeš v ceně shitpost měsíce.Protože když ta trubka mezi klientem a serverem není šifrovaná, tak tam útočník po cestě může přidat JS na počítání bitcoinů. Jasně, v ČR už jsme trochu dál a tak se to nestane na cestě u providera, ale když přijde na nějakou wifi do hospody, tak bych se tomu nedivil...
Protože když ta trubka mezi klientem a serverem není šifrovaná, tak tam útočník po cestě může přidat JS na počítání bitcoinů. Jasně, v ČR už jsme trochu dál a tak se to nestane na cestě u providera, ale když přijde na nějakou wifi do hospody, tak bych se tomu nedivil...Nevím, asi by mi bylo líto toho útočníka a poslal bych mu na tu těžící adresu třeba stovku (v korunách), protože javascriptovým těžením bitcoinů by jí vydělal nejdřív asi tak v roce 2600.
a k čemu ti to je u radia impuls, kde se stejně nedá nikam zalogovatTohle je taky dobrej blábol. To že se nedá zalogovat ještě neznamená, že by jeden nemohl to nezašifrované HTML podvrhnout bez správně nastaveného HTTPS nemáš šanci se to dozvědět, HTTPS neslouží jen k tomu, aby se někdo nedozvěděl tvoje heslo. Můžu ti doporučit nějakou literaturu pro začátečníky na tohle téma, jestli chceš.
Tohle je taky dobrej blábol. To že se nedá zalogovat ještě neznamená, že by jeden nemohl to nezašifrované HTML podvrhnout bez správně nastaveného HTTPS nemáš šanci se to dozvědět, HTTPS neslouží jen k tomu, aby se někdo nedozvěděl tvoje heslo. Můžu ti doporučit nějakou literaturu pro začátečníky na tohle téma, jestli chceš.Líbí se mi, jak to prohlásíš blábolem a pak nejsi schopný říct jediný argument proč by to měl být blábol. Podle mě je tahle snaha zavést HTTPS úplně všude projevem idiocie fanboyů, kteří se snaží najít příslovečnou stříbrnou kulku zajišťující "bezpečnost" a úplně ignorují, že si tím kupují jen pocit bezpečí a nic jiného. Třeba tady abclinuxu je krásně HTTPS "zabezpečené". Cítíš se kvůli tomu bezpečněji? Vždyť sem pořád může kdokoliv vložit kusy kódu, které se vykonají. Většina SSL knihoven se ukázala být děravá jak prdel a dokonce se dá polemizovat, že bezpečnost aktivně snižují. A snaha zavést to na každém webu, včetně těch kde se ani nikam nepřihlašuješ a v podstatě je to jen jednoduchá informační prezentace, je doslova nesmyslná. Má to nižší bezpečnost, než kdyby se využíval třeba podpis konkrétní prezentované informace.
malware.exe
místo balik_smajliku.exe
není jediný způsob, jak dosáhnout RCE. HTML je co do RCE historicky vzato skoro stejně špatné jako JS.Jasný, je to trochu paranoia, ale to neznamená, že po mě nejdou...Jasně, já paranoiu respektuju. Jenže nevím, proč by měla být paranoia přehozena na poskytovatele (což je celý dementní, když poskytovatel stejně vidí logy a doslova definuje na co koukáš). Pokud chceš být paranoik, tak použij proxy, VPN, nebo TOR.
Podstrčení malware.exe místo balik_smajliku.exe není jediný způsob, jak dosáhnout RCE. HTML je co do RCE historicky vzato skoro stejně špatné jako JS.A v tom ti HTTPS pomůže jak? Zaručí ti to třeba, že ti nikdo neunese to konkrétní HTTPS spojení, unese ti jen třeba linkované zdroje, které po HTTPS nejedou. Ale když někdo bude mít exploit na HTML, tak ti prostě pošle email a nenaděláš nic.
pokud bude veškerý provoz šifrovaný, tak to ničemu nevadíVede to na mnohem složitější implementace jak na straně klientů, tak na straně serverů. Za život jsem několikrát napsal HTTP klienta pro programovací jazyky, které žádného použitelného neměly a všechno to fungovalo. Implementovat nejpodstatnější část RFC je na víkend. Implementovat k tomu bezpečně SSL je na rok bádání na poli kryptografie (bavíme se tu o jazycích, které SSL knihovnu nemají). Další problém, který v tom vidím je monopolizace implementací. Kolik existuje dobře použitelných SSL knihoven? Pět? To znamená, že většina netu jede na pěti knihovnách. Pokud tě tohle neděsí, tak imho nechápeš všechny implikace. Tím nechci působit, že jsem proti šifrování jako takovému, sám šifruji kompletně celý disk, všechny zálohy a na nezašifrovaný web bych se nepřihlašoval, pokud by to bylo k něčemu podstatnému, ale šifrovat všechno (ještě k tomu nejlíp povinně) se mi zdá nejenom zbytečné, ale rovnou kontraproduktivní.
Nikde jsem nepsal povinně, to všechno bylo na úrovni "dobrý zvyk" - když mám na výběr, zda poskytnout jen jedno, nebo jen druhé, tak poskytnout obě varianty. Když mém na výběr, zda se připojit k jednomu či druhému, dávat přednost https ('není-li důvod proti). Než tohle pronikne do obecného povědomí, tak uteče ještě fůra času. I dotáhnout to k reálnému poměru 50:50 bude IMHO ještě dlouho trvat. Ale to není důvod proč se aspoň trochu nesnažit tam, kde to jde ...Ok, s tím souhlasím.
Jinak k těm pěti knihovnám - řekl bych, že zvýšení https provozu minimálně přispěje/přispělo k jejich odladění a že větší podíl https může přinést další implementace ... nebo aspoň bugreporty, když i odvrácená strana bude donucena se tím zabývat a provozovat penetrační testy ... ostatně nemálo příkladů ukázalo, že https a zelená ikonka není všespásné a že je tu pořád ještě dost co zlepšovat - kdyby to používalo jen pár technonadšenců na místech vyloženě nezbytných, tak spousta z těch afér nepropukla a mýtus totálního zabezpečení by trval.Jo jo, tak nějak.
Tiskni
Sdílej: