Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Osobně bych šel do staticky typovaného jazyka s odvozováním typů, abychom se vyhli těm nejtriviálnějším chybám.Statický typový systém může odhalit docela dost chyb – cituji z popisu jazyka Ur/Web, který je určen pro tvorbu spolehlivých webových aplikací:
The signature of the standard library is such that well-typed Ur/Web programs "don't go wrong" in a very broad sense. Not only do they not crash during particular page generations, but they also may not:
- Suffer from any kinds of code-injection attacks
- Return invalid HTML
- Contain dead intra-application links
- Have mismatches between HTML forms and the fields expected by their handlers
- Include client-side code that makes incorrect assumptions about the "AJAX"-style services that the remote web server provides
- Attempt invalid SQL queries
- Use improper marshaling or unmarshaling in communication with SQL databases or between browsers and web servers
Ač to vypadá zajímavě, je to teprve na začátku. Jen dva díly tutoriálu, reference manuál nejde. Osobně bych potřeboval knihovnu pro napojení na Facebook, něco jako ORM atd. To univerzum knihoven je příliš malé.
Ten HelloWorld ocsigenu nevypadá z nejpřívětivějších:) Ale to je taky tím že už jsem spoustu let zvyklý na jiné jazyky...
http://ocsigen.org/howto/helloworld
open Lwt open Eliom_content.Html5.D open Eliom_service open Eliom_parameter open Eliom_registration.Html5 let main_service = register_service ~path:["hello"] ~get_params:unit (fun () () -> return (html (head (title (pcdata "Hello World of Ocsigen")) []) (body [h1 [pcdata "Hello World!"]])))
import Happstack.Server
main = simpleHTTP nullConf $ ok "Hello, World!"
Statický typový systém může odhalit docela dost chybNebo taky nemusi. Pokazde kdyz udelate
void x(void *p) {
...
some_struct* t = (some_struct*)p;
...
}
...jde type checking do pr...kenny vohrady.
Suffer from any kinds of code-injection attacksTo by se ten jazyk musel ale používat na všechno a řetězce v něm být pouhé texty, ne kód jako například SQL příkazy nebo javascript a kvůli některým vlastnostem by to v podstatě nemělo být ani HTML. To už by mi přišlo jako docela hezký framework. Nicméně s těmito vlastnostmi přichází neflexibilita. Tudíž je ten jazyk prakticky bez šance získat výrazný podíl na webových aplikacích a je vhodný jen pro určitou škálu projektů.
To by se ten jazyk musel ale používat na všechno a řetězce v něm být pouhé textyAno, on se používá na všechno – generuje se z něj C kód pro server, SQL pro databázi, HTML a JavaScript pro klienta.
Array.new(10).size.must_equal 10
není MiniTest::Unit ale MiniTest::Spec. assert právě naopak je součást MiniTest::Unit. To musí vypadat ta aplikace teda, když netušíte ani takovýhle základní fakt. Snad se v tom kolega vyzná líp.
describe
a it
pro "okomentování testů" a uvnitř použít klasický assert. Tahle možnost se mi líbí pro integrační testy a hojně jí využívám.
Jinak jako důkaz se můžete podívat na testy Rails. Ačkoliv jsou všechny přepsány do MiniTestu, používají klasický assert (schválně).
Lepší?
Máte pravdu. Tušil jsem, že tam budu mít chyby; bylo to psáno v rychlosti:) "must_equal" je v
MiniTest::Spec a ne v MiniTest::Unit. Opravím to.
Tiskni
Sdílej: