Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Osobně bych šel do staticky typovaného jazyka s odvozováním typů, abychom se vyhli těm nejtriviálnějším chybám.Statický typový systém může odhalit docela dost chyb – cituji z popisu jazyka Ur/Web, který je určen pro tvorbu spolehlivých webových aplikací:
The signature of the standard library is such that well-typed Ur/Web programs "don't go wrong" in a very broad sense. Not only do they not crash during particular page generations, but they also may not:
- Suffer from any kinds of code-injection attacks
- Return invalid HTML
- Contain dead intra-application links
- Have mismatches between HTML forms and the fields expected by their handlers
- Include client-side code that makes incorrect assumptions about the "AJAX"-style services that the remote web server provides
- Attempt invalid SQL queries
- Use improper marshaling or unmarshaling in communication with SQL databases or between browsers and web servers
Ač to vypadá zajímavě, je to teprve na začátku. Jen dva díly tutoriálu, reference manuál nejde. Osobně bych potřeboval knihovnu pro napojení na Facebook, něco jako ORM atd. To univerzum knihoven je příliš malé.
Ten HelloWorld ocsigenu nevypadá z nejpřívětivějších:) Ale to je taky tím že už jsem spoustu let zvyklý na jiné jazyky...
http://ocsigen.org/howto/helloworld
open Lwt open Eliom_content.Html5.D open Eliom_service open Eliom_parameter open Eliom_registration.Html5 let main_service = register_service ~path:["hello"] ~get_params:unit (fun () () -> return (html (head (title (pcdata "Hello World of Ocsigen")) []) (body [h1 [pcdata "Hello World!"]])))
import Happstack.Server
main = simpleHTTP nullConf $ ok "Hello, World!"
Statický typový systém může odhalit docela dost chybNebo taky nemusi. Pokazde kdyz udelate
void x(void *p) {
...
some_struct* t = (some_struct*)p;
...
}
...jde type checking do pr...kenny vohrady.
Suffer from any kinds of code-injection attacksTo by se ten jazyk musel ale používat na všechno a řetězce v něm být pouhé texty, ne kód jako například SQL příkazy nebo javascript a kvůli některým vlastnostem by to v podstatě nemělo být ani HTML. To už by mi přišlo jako docela hezký framework. Nicméně s těmito vlastnostmi přichází neflexibilita. Tudíž je ten jazyk prakticky bez šance získat výrazný podíl na webových aplikacích a je vhodný jen pro určitou škálu projektů.
To by se ten jazyk musel ale používat na všechno a řetězce v něm být pouhé textyAno, on se používá na všechno – generuje se z něj C kód pro server, SQL pro databázi, HTML a JavaScript pro klienta.
Array.new(10).size.must_equal 10
není MiniTest::Unit ale MiniTest::Spec. assert právě naopak je součást MiniTest::Unit. To musí vypadat ta aplikace teda, když netušíte ani takovýhle základní fakt. Snad se v tom kolega vyzná líp.
describe
a it
pro "okomentování testů" a uvnitř použít klasický assert. Tahle možnost se mi líbí pro integrační testy a hojně jí využívám.
Jinak jako důkaz se můžete podívat na testy Rails. Ačkoliv jsou všechny přepsány do MiniTestu, používají klasický assert (schválně).
Lepší?
Máte pravdu. Tušil jsem, že tam budu mít chyby; bylo to psáno v rychlosti:) "must_equal" je v
MiniTest::Spec a ne v MiniTest::Unit. Opravím to.
Tiskni
Sdílej: