Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Osobně bych šel do staticky typovaného jazyka s odvozováním typů, abychom se vyhli těm nejtriviálnějším chybám.Statický typový systém může odhalit docela dost chyb – cituji z popisu jazyka Ur/Web, který je určen pro tvorbu spolehlivých webových aplikací:
The signature of the standard library is such that well-typed Ur/Web programs "don't go wrong" in a very broad sense. Not only do they not crash during particular page generations, but they also may not:
- Suffer from any kinds of code-injection attacks
- Return invalid HTML
- Contain dead intra-application links
- Have mismatches between HTML forms and the fields expected by their handlers
- Include client-side code that makes incorrect assumptions about the "AJAX"-style services that the remote web server provides
- Attempt invalid SQL queries
- Use improper marshaling or unmarshaling in communication with SQL databases or between browsers and web servers
Ač to vypadá zajímavě, je to teprve na začátku. Jen dva díly tutoriálu, reference manuál nejde. Osobně bych potřeboval knihovnu pro napojení na Facebook, něco jako ORM atd. To univerzum knihoven je příliš malé.
Ten HelloWorld ocsigenu nevypadá z nejpřívětivějších:) Ale to je taky tím že už jsem spoustu let zvyklý na jiné jazyky...
http://ocsigen.org/howto/helloworld
open Lwt open Eliom_content.Html5.D open Eliom_service open Eliom_parameter open Eliom_registration.Html5 let main_service = register_service ~path:["hello"] ~get_params:unit (fun () () -> return (html (head (title (pcdata "Hello World of Ocsigen")) []) (body [h1 [pcdata "Hello World!"]])))
import Happstack.Server
main = simpleHTTP nullConf $ ok "Hello, World!"
Statický typový systém může odhalit docela dost chybNebo taky nemusi. Pokazde kdyz udelate
void x(void *p) {
...
some_struct* t = (some_struct*)p;
...
}
...jde type checking do pr...kenny vohrady.
Suffer from any kinds of code-injection attacksTo by se ten jazyk musel ale používat na všechno a řetězce v něm být pouhé texty, ne kód jako například SQL příkazy nebo javascript a kvůli některým vlastnostem by to v podstatě nemělo být ani HTML. To už by mi přišlo jako docela hezký framework. Nicméně s těmito vlastnostmi přichází neflexibilita. Tudíž je ten jazyk prakticky bez šance získat výrazný podíl na webových aplikacích a je vhodný jen pro určitou škálu projektů.
To by se ten jazyk musel ale používat na všechno a řetězce v něm být pouhé textyAno, on se používá na všechno – generuje se z něj C kód pro server, SQL pro databázi, HTML a JavaScript pro klienta.
Array.new(10).size.must_equal 10
není MiniTest::Unit ale MiniTest::Spec. assert právě naopak je součást MiniTest::Unit. To musí vypadat ta aplikace teda, když netušíte ani takovýhle základní fakt. Snad se v tom kolega vyzná líp.
describe
a it
pro "okomentování testů" a uvnitř použít klasický assert. Tahle možnost se mi líbí pro integrační testy a hojně jí využívám.
Jinak jako důkaz se můžete podívat na testy Rails. Ačkoliv jsou všechny přepsány do MiniTestu, používají klasický assert (schválně).
Lepší?
Máte pravdu. Tušil jsem, že tam budu mít chyby; bylo to psáno v rychlosti:) "must_equal" je v
MiniTest::Spec a ne v MiniTest::Unit. Opravím to.
Tiskni
Sdílej: