Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 12:53
Mas svobodu volby, zvol jinou distribuci, kdyz se ti tahle nelibi
Co to meleš o jednouživatelském systému? Stačí napsat "sudo su", zadat heslo a už máš normálního roota Nejsem nijak velký příznivec Ubuntu, používám ho asi 3 týdny na noťasu (jinak jsem byl odkojen na Gentoo a poslední dobou na OpenSuSE) a nemůžu si stěžovat. Na editaci textů používám Vim (fakt někdo používá pro konfiguraci systému mc a jeho vestavěný editor??
To mi přijde jako docela masochismus
), když mě začne štvát psaní sudo, tak napíšu výše zmíněné sudo su a mám normálního roota. Jedinou připomínku kterou shledávám pravdivou je problém s Xkama - když je třeba ručně shodím, tak se na nějaký čas zaseknou a je třeba je několikrát resetovat, než se dostanu do konzole - nicméně tohle bude spíš bug než feature.
muzu se jenom zeptat na duvod prechodu z opensuse na ubuntu? Zrovna sem si dal novy opensuse na notebook, tak co mne ceka :)
s/nezaručilo/neumožnilo/g
Jistě, nastavuje se v xorg.conf, když není zapnutá autodetekce HW xorg serverem, jinak to nastavení nefunguje (teda alespoň mně) - to ale stejně není uživatelsky přívětivé - každou chvíli restartovat xserver kvůli nastavení jedný věci. Ano, je tu utilitka pro nastavení přes shm, ale ta se musí spouštět a chvíli trvá, než to např. session manager spustí a když pohybuju myší dříve, tak pak následuje hnusný cuk.
Samozřejmě je uživatelsky přivětivé nastavovat v xorg.conf okraje, kdyź ani nevidím, o kolik se mi změní ve skutečnosti. To např. ve Windows otevřu okýnko a tam si krásně posunu "pohyblivítkem" kam potřebuji a hned vidím, kam jsem to posunul. BTW ten OS X je taky na tohle nějaký labilní a nenabízí mi konfiguraci touchpadu, ale to může být neoriginálním Apple HW.
/etc/init.d/gdm reload
znáš?
Ale uznávám, že ty jednotky jsou tam nějaké zvláštní...
To stejne restartuje xserver, nebo minimalne ukonci sezeni.
Mě zas přijde jako masochosmus něco jako Vi. Budeš se divit, ale mám k němu dokonce i knížku. Ale proto abych změnil hodnodtu z true na false nehodlám ztrácet čas učením se něčeho, co mi nepřináší žádné výhody zato to má zcela středověké ovládání. Ty možná rád jezdíš na oslovi, ale já preferuji řidičský průkaz. Je to jen otázky priorit.
jinak saozřejmě vůbec nečteš co píšu, jinak by jsi nepsal takový blábol se sudo su. Není sebemenší důvod psát sudo su, ldyž můžu napsat su. (roota vždy zprovoznuju jako první po instalaci). Problém je, že v GUI je ti sudo su úplně na hovno. Alternativu ke kdesu prostě nemáš a jako root tudíž žádné okno neotevřeš.
No ja považujem editor vi tiež za masochizmus ale nevidím dôvod naň nadávať (do doby kým ma v ňom niekto núti písať).
Taký vim je už samozrejme iné kafé. Včera som sa pustil do trošku pokročilejších základov vim-u (keďže som si trochu porezal prst a v takom prípade radšej niečo čítam než kodím, mimochodom neviete ako vyprať krv? z klávesnice to išlo relatívne ľahko vodou ...) no a za tých pár minút som zistil, že pri editácii textu je to neuveriteľne flexibilný a efektívny nástroj. Je veľmi dobre použiteľný namiesto IDE, kvalitné doplňovanie, efektívne a jednoduché ovládanie, extrémne efektívne nahradzovanie pomocou regulárnych výrazov ...
kdesudo?
kdesudo je v případě desktopu s přihlášeným účtem mojí přítelkyně na nic. Přítelkyně nemá administrátorská práva. kdesudo se podívá do sudoers, a zahlásí chybu, protože přítekyně tam nemá záznam. Kdesudo nelze, alepsoň pokud vím, použít k přihlášení jako jiný uživatel (administrátor).
Jeden hloupý dotaz, asi mi nco uniklo - proč je mi v GUI "sudo su" na hovno?
Ze stejného důvodu, proč je ti v GUI třeba cat na hovno. V GUI se používá gksudo nebo gksu. (Mimochodem, jak má podle tebe v GUI fungovat su?)
(Mimochodem, jak má podle tebe v GUI fungovat su?)
uplne stejne jak v konzoli
to je samozřejmě naprostá hovadina. Někde na wiki ubuntu je dokonce příklad toho, jak použití su s grafickou aplikací vede k nemožnosti přihlásit se do GUI.
Já jsem ukázka toho, že to hovadina není... nikdy jsem s tím problém neměl
S tou nemožností přilásit se do GUI... jediné, co mě napadá je problém s právy u .ICEauthority, který mám defaultně ošetřený v init skriptech (nevým jak Ubuntu)... A že má aplikace ošklivý skin, to mě při administračních zásazích, opravdu zajímá až na posledním místě. každopádně je to lepší, než kvůli jedné utilitce tahat půlku KDE nebo GNOME :D
Právě... na svém desktupu žádné gksu,gksudo ani noc podobného nemám... používám sudo a su, normálně přez ně spouštím Xkové programy a nikdy jsem nenarazil na problém. Tak opravdu nevím...
Aha, Vim je středověk ... dnes je IN notepad? Tak to pak jóó
sudo su není blábol. Mezi "su" a "sudo su" je zásadní rozdíl. Ale to byste nejdřív musel pochopit princip fungování těchto dvou příkazů a alespoň základní princip Identit v Linuxu obecně.
V Ubuntu není povolen root, místo toho přistoupili na používání mechanizmu "sudo". Jestli je to dobrá, nebo špatná volba, to nechme stranou (mě osobně se to třeba moc nelíbí, ale respektuji to, několik Ubuntu systémů spravuji a nemám potřebu tam "povolovat roota", sudo mechanizmus svůj účel plní dobře).
Spouštět z konzole kdesu mi přijde jako kravina, potřebnou alternativou je přeci sudo, ne? A s otevíráním oken jsem také problém neměl, ikdyž, teď abych pravdu řekl, nevybavuji si, kdy jsem naposled potřeboval otevírat nějaká "okna" jako root, krom Synapticu (aptitude nemam moc rád...).
Práva potřebná k administraci systému Vám mechanizmus sudo poskytne (pokud jste si konfiguraci nerozházel) a v Ubuntu si prostě vybrali tuto cestu. Funguje to, alespoň pokud mohu říct. Ubuntu není moje oblíbená distribuce (ArchLinux rulez ;)). Pokud potřebuju administrovat Ubuntuidní systém, otevřu terminál (v GUI), nějak si obstarám rootovský shell (obvykle pomocí "sudo bash", ale záleží na náladě, možností je dost) a dále již administruji obvyklým způsobem (tzn. spouštím Synaptic, píšu příkazy, edituji konfiguráky pomocí Vimu, apod...).
-miky
Musím vám to předžvýkat, očividně jste natvrdlý:
Uživatel A, je obyčejný user. To znamená že nemá záznam v sudoers!. Kčemu je mu sudo, sudo su? k hovnu!
Přijde k němu uživatel B administrátor a chce spustit nějakou administrační aplikaci v GUI. V normálním systému napíše kdesu + jméno aplikace + agrumenty. Co napíše v ubuntu? Nic! kdesu neexistuje, a sudo/sudo su nefunguje, protože je přihlášený uživatel A a ten není v sudoers a sudo neví, že do klávesnice ťuká uživatel B.
Ano. Samozřejmě kdesu v kde, gksu v gnome. Jelikož jsem napsal kdesu, bude to asi tím, že používám kde. Ale pro náš případ je to nepodstatné. Gnome a gksu je stejný případ.
Znova opakuji. kdesudo není kdesu. Už si tu připadám jak u blbejch. Kdesu spouští program pod rootem. Kdesudo spouští program pod aktuálním uživatelem s tím, že mu povolí to, co má v sudoers. Jestliže je aktuální uživatel bez administrátorských práv, je celá utilita kdesudo na hovno, protože nechci spouštět program pod uživatelem, který nemá administrátorská práva ale pod jiným, který je má. V normálních systémech to je root.. Pomůže jedine kdesu, které v ubuntu v posledních vezrích neexistuje
su B
v tom případě nefunguje (následovaný třeba sudo apt-get
)?
může mi uživatel administrátor B vysvětlit, co mu brání otevřít si (jako libovolný uživatel) terminál, spustit si "su B", naťukat své heslo a následně administrovat systém obvyklým způsobem?
Přesně toto jsem měl totiž na mysli tou větou
Mezi "su" a "sudo su" je zásadní rozdíl. Ale to byste nejdřív musel pochopit princip fungování těchto dvou příkazů a alespoň základní princip Identit v Linuxu obecně.
-m.
Tak nevím, připadá mi, že já mluvím o voze a vy o koze. Představte si, že jste uživatel. Obyčejný uživatel přihlášený do KDE/Gnome. Popište mi, jakým způsobem spustíte GUI aplikaci jako administrátor? (napřilad přišel administrátor a chce něco opravit a podotýkám, že vy jste user bez sudo-práv!)
su
sudo -u user_s_root_právy
su user_se_sudo_právy
nebo: sudo -u user_s_root_právy sudo command
Prostě, poselství je jasné... Ten uživatel to nemá co používat... Pokud chcete spouštět něco pod rootem u uživatele, který to nemá povoleno (asi cíleně), pak je nutné využít někoho, kdo to povoleno má... To není bug, ale feature... Pokud vám to nevyhovuje, změňte distro, nebo si udělejte workaround... Ale to je váš problém, ne toho distra, distra problém to bude, až vás bude 50%...
Ano. Takže vaše babička potřebuje provést administrační úkon xyz (něco upravit na svém pc). Babička nemá administrátorská práva (počítač jí spravuji já). já spustím kdesu program, napíšu heslo roota (které babička nezná), provedu úkon a zavřu okno.
Vy se jak debil odhlásíte (nebo přepnete uživatele), poté přihlásíte se jako někdo jiný, provedete úkon pomocí kdesudo, odhlásíte se a nakonec přepnete zpět na babičku...
A tomuhle vy říkáte skvělá feature? A prosil bych vysvětlit bezpečnostní výhody tohoto vašeho druhého postupu....
A tomuhle vy říkáte skvělá feature? A prosil bych vysvětlit bezpečnostní výhody tohoto vašeho druhého postupu....Mluvil jsme o jiné feature, a to, že uživatel, který nemá sudo právo nemůže spustit pod rootem aplikaci, to je v pořádku... Zesměšňování (a urážení) protistrany není slušné, ale budiž, je to váš boj (a má blokace)
Ano. Takže vaše babička potřebuje provést administrační úkon xyz (něco upravit na svém pc). Babička nemá administrátorská práva (počítač jí spravuji já). já spustím kdesu program, napíšu heslo roota (které babička nezná), provedu úkon a zavřu okno.ne, já bych jen provedl
su můj_uživatel
, pak sudo su
a pak prováděl co potřebuju.
Pokud není root oprávněn startovat grafická okna pod jiným uživatelem, pak to považuji za chybu distribuce a hlásím bug...
nenene, ty jako debil pouzijes kdesu, me staci shell
povoleno to mám já, ale ubuntu nemá nástroj, jak bych to mohl provést, aniž bych se musel přihlásit do své session.
nebo: sudo -u user_s_root_právy sudo command
A já bloud si myslel, že nic perverznějšího než 'sudo su
' v tomto oboru vymyslet nejde… :-)
Frustráciu z vi/vim chápem, ja som na začiatku tiež nechápal ako to môže niekto používať. Čo nechápem je, keď niekto o tom píše a namiesto toho, aby si priznal svoju neschopnosť/lenivosť (a radšej nič nenapísal), tak uráža. Neverím, že na svete je toľko masochistov. Skôr si myslím, že veľa ľudí prekonalo počiatočnú frustrácia (predsalen z celého sveta sú naň kladné referencie a toľko luďí sa nemôže mýliť :)), namiesto urážok sa ho naučili používať a pridali sa k mase spokojných ľudí, ktorí pokladajú editor vi/vim za efektívny nástroj na úpravu textu.
Tvoje prirovnanie by som trošku pozmenil. Budeme vychádzať, že vieš šoférovať auto, ale lietadlo nie, lebo ma príliš zložité ovladanie. Teraz si predstav, že máš prepraviť stovky ľudí na vzdialenosť 2000km a k dispozícii máš jeden autobus alebo jedno dopravné lietadlo ...
Souhlas. Ale já jsem v situaci, kdy mám přepravit se a přítelkyni do divadla na druhém konci města, a vy mi říkáte, že se kvůli tomu mám učit pilotovat letadlo. To je prostě na hlavu.
Mne nejde o to, aby sa všetci naučili pilotovať lietadlo, ale aby aspoň neurážali pilotov/lietadlá ;).
Ja nepociťujem potrebu urážať niekoho kto nepoužíva vi/vim, ale nachápem niekoho, komu sa niečo nechce učiť, alebo to nevie pochopiť a kvôli tomu začne urážať!
ale Ubuntu mě nutí letět do divadla letadlem (nano)..... A pokud se mi to nelíbí, musím si explicitně obvolávat celé město jestli někde nemají taxíka (mc)
Já používám vim od rána do večera už léta. Přesto každého od vim odrazuji - říkám, je to velmi efektivní nástroj a nejlepší editor, který znám, ale s naprosto nezvyklým ovládáním. Najděte si raději normální editor s normálním ovládáním. Nikomu tedy nelžu, a nemaluji růžové pentličky, a když do toho půjde, má motivaci, kterou získal sám od sebe.
Většině lidí naučení se vimu nic nepřinese, budou v něm dělat stejně jenom základní akce. Vim je efektivní tehdy, pokud složitější úpravy textů dělá častěji, nebo využije jeho multiplatformovosti, že má všude stejné prostředí. Případně už znal vi předtím. Jeho ovládání se IMHO vyplatí učit jen tehdy, když děláte víc, než jen občasné editace plain textu.
Proto nechápu neustálé věty typu "jsi líný se učit X", za X se dosaďte co chcete, nejenom vim/Linux/... Prostě pokud to člověk nevyužije, nebo mu to nepřenese zisk, naopak se chová evolučně úspěšně, když jde jednodušší cestou. Lenost je matka pokroku, a bez lenosti dodnes sedíme na větvích.
Mne nevadí keď je niekto lenivý, mne vadí (respektíve to neviem pochopiť) keď uráža na základe tej lenivosti. Ja nikomu nenútim vi/vim a obyčajným používateľom odporúčam jednoduché editory (napr. kate, mcedit ...) .
V OS X se taky píše sudo su a nikomu to nevadí. Kolikrát za den to napíšete?
mcedit sa dá používať bez toho aby si zapol mc
Já používám editor pico, je i v základní instalaci a velmi intuitivně se ovládá.
ted sem chvilku nevedel jestli mu rikas pič... nebo jestli se ten editor jmenuje pico
To bych si nedovolil Píšu zásadně s diakritikou, záměna tudíž není možná
Skutečné pico není svobodný editor, v běžných distribucích je to jen link na nano:)
Já používám editor pico
Tak ten byl dobrý. Bez diakritiky by byl ještě lepší.
Ja používam vim - človek privykne aj na smrť.
sudo su
Na wikině je doporučováno spíše sudo -i
pro GUI? tady asi nikdo neumí číst!
Stale nechapu, co porat resis s tim GUI. No mam taky Ubuntu (ke spokojenosti) a zkus tedy tohle:
Otevri gnome-terminal (nerikej mi, ze se ti nelibi a chces xterm! ) a zadej sudo -s
Jsem v shellu, jako root. Nejsem explicitne v sudoers. Jsem ale ve skupine admin - ale to by melo byt normalne defaultne nastavene ze zalozeni uctu pri instalaci. GUI aplikace normalne otevru.
Jsem ale ve skupine adminBingo! A co když nechci, aby právě přihlášený uživatel byl ve skupině admin (nemohl zadáním svého hesla získat roota)?
sudo -s
Není to spíš tak, že ty windowsovatíš?
+3
-4
bez Windows? To bych byl umělec...
Nevim jak v Ubuntu, ale v Debianu:
2) mc v Debianu odjakziva implicitne pouziva preferovany editor oproti internimu - preferovany editor se zvoli nastavenim promenne EDITOR. jedina zmena je v tom, ze driv byl preferovany editor vi, ted je preferovany editor nano. Nastav si tedy promennou EDITOR, nebo zmen nastaveni v mc.
3) k cemu kdesu, admin prese pusti terminal a na nem da su (nebo sudo ci co).
4) mne v Debianu jde instalovat balicky bez doporucenych zavislosti naprosto bez problemu (pouzivam povetsinou aptitude). aptitude sice defaultne instaluje i doporucene zavislosti, ale to jde snadno vypnout v nastaveni aptitude.
I když si myslím, že nejsem jeden z těch co by jen tak pro radost nekonstruktivně rýpali(<- a teď šutry do mě), tak dnes si to prostě nemůžu odpustit:WTF?!
yum
chtel odebrat malem i X server. Mozna by to slo nejakym nasilnejsim postupem, ale to jsem zase nechtel delat, at si to nejak nerozhasim.Sice se moc ve všech těch verzích *buntu nevyznám, ale AFAIK Ubuntu má GUI postavené na Gnome a kdesu mi podle začátku názvu přijde jako část KDE. Nemůže být problém v tomhle? Nemá gnome něco jako gsu? Jinak tady www.abclinuxu.cz/ucebnice/zaklady/x-window/vzdaleny-pristup je popsáno, jak spouštět okna přes su. Přípdaně se dá také použít ssh -X.
Nemá gnome něco jako gsu?
gksu
ano kdesu je pro KDE, gksu pro gnome. Nechtěl jsem to vypisovat pro všechny prostředí a alternativy.
Tak kde je problém? Naistaluju (na to GUI zcela určitě není potřeba, takže stačí su) potřebný program a je to:)
Tak kde je problém?Že by v tom, že v II kdesu není?
Proto jsem se ptal na gksu. Pokud ani to v distribuci není, tak ssh server a klient snad ano.
Proto jsem se ptal na gksu.Je, a při instalaci natáhne celé GNOME.
tak ssh server a klient snad anoAno, to je asi nejjednodušší možnost.
Proto jsem se ptal na gksu.Je, a při instalaci natáhne celé GNOME.
Ubuntu moc neznám, tak se možná pletu - ale není tam Gnome základní prostředí? Takže už v tom systému stejně je a dodatečná instalace gksu toho zas tolik navíc nenatáhne.
V tom případě už vůbec nechápu, v čem je problém...
Prvni tri body souvisi maximalne s tim, ze jsi nepochopil jak to pracuje. Muj odhad:
1. Problem bude s nejakym vstupnim zarizenim, tudiz editace xorg.conf opravdu nepomuze (pokud nevypnes tamtez automaticke pridavani vstup.zarizeni), edituj konfiguraci HALu. (pokud by me nekdo chtel za odhad s vstupnimi zarizenimi a "nefunkcnosti" X napadnout, tot moje zkusenost z instalace Ubuntu 8.10 pred tydnem).
2. Jaky editor se pouziva, to je dano ostatne jako vetsina veci v Ubuntu / Debianu spravou alternatives. Tudiz na rozdil od jinych distribuci tady mas tu svobodu celkem velikou, jen vedet jak ji pouzit...
3. Nauc se pouzivat sudoers
Editace xorg nepomůže, protože tam není NoAutodetectDevices.
No tak to by chcelo par prikladov kde sa Ubuntu windows uzivatelom prisposobuje na ukor power userov.. Lebo IMHO mas len rovnaky problem ako autor blogpostu..
věci jako grafické volovinky při startu
Bootsplash? Ktory power user ma problem zmazat jedno slovo v /boot/menu.lst ?
často dost šílené dependencies
Zrovna zavislosti su na 99% rovnake aj v Debiane, to si si moc nepomohol.. Vo vacsine pripadov je to o tom, ako dany balicek autor skompiloval. Samozrejme dala by sa uprednostnit aj minimalna verzia, ale kolkym uzivatelom by takto autor vyhovel? To je proste uskalie binarnych balickov.. Mne osobne nejaky ten megabajt na disku navyse nevadi.. U balickov, kde to ma zmysel existuje napriklad no-x verzia, ale to urcite kazdy power user vie. Ak neexistuje, power user si kludne spravi apt-get source a spravi balicek k obrazu svojmu...
nebo preference rozházených konfiguráků pro klikátko
Zatial som sa nestretol s tym, ze by sa cokolvek klikatelne nedalo nastavit "rucne" - koniec koncov, to je to co pod povrchom robia vsetky "klikatka", rozhadzane konfiguraky su imho skvela vec, len namiesto search v editore ked tak urobis rgrep nad adresarom. Zvycajne su navyse konfiguraky takto pekne strukturovane a napriklad dalsi balik nema problem pridat si svoju konfiguraciu do samostatneho suboru.. Nevidim miesto, kde by power user bol akokolvek v nevyhode..
další klikátka, která sice vesměs fungují, ale když nefungují, tak je skoro nemožné něco zjistit...
Viz predchodzi bod.
btw: já synaptic vůbec nepoužívám, čistě apt-get v mixed environment (testing-*unstable*-experimental), ale některé balíčky jsou v Ubuntu prostě hloupé (snaha vecpat FF2 )
FF2 v Ubuntu uz nejaky ten release nie je.. Snaha mat stable release browsera v LTS sa mi zda pomerne pochopitelna, ale mozno ako pouzivatel testing, unstable a experimental s tym mas problem, to chapem.. Opat nevidim dovod preco by power user nemohol pouzit napriklad backporty..
jako editor používám jedině vim, konfiguráky edituju zásadně rukou...
Podobne, ale kludne pouzijem "klikatko" ak to ma zmysel.. (napr. nebudem konfigurovat wpa supplicant, ked mozem jednoducho kliknut na wireless siet a zadat heslo)
Nepochybuju o tom, že bych dokázal všechny uvedené problémy vyřešit za malé až minimální námahy, ale Ubuntu mi s postupem mého power-userovství přestalo vyhovovat. Nezatracuju ho, ale sleduju tento trend u velké spousty lidí, co znám a se kterýma jsem u Ubuntu začínal...
Ja osobne v tomto az taky zasadny problem nevidim.. Obcas ma akurat prekvapi trosku cudna zavislost niektorych balikov na inych, ale v zasade ide zvycajne len o par kB na disku navyse, co je v dobe megabitovych pripojeni a GB diskov malickost.
Zrovna zavislosti su na 99% rovnake aj v Debiane, to si si moc nepomohol..
Metabalíčky...
Zatial som sa nestretol s tym, ze by sa cokolvek klikatelne nedalo nastavit "rucne" - koniec koncov, to je to co pod povrchom robia vsetky "klikatka"...
Jenom si to někdy to klikátko přepíše, že...
...v zasade ide zvycajne len o par kB na disku navyse, co je v dobe megabitovych pripojeni a GB diskov malickost.
Jak pro koho...
Bootsplash? Ktory power user ma problem zmazat jedno slovo v /boot/menu.lst ?To jsem napsal špatně (chápu nepochopení), myslel jsme tím Compiz S tím za mých let na Ubuntu fóru bylo problémů dost (a já takovou věc v defaultu nechci)
často dost šílené dependencies
Zrovna zavislosti su na 99% rovnake aj v Debiane, to si si moc nepomohol.. Vo vacsine pripadov je to o tom, ako dany balicek autor skompiloval. Samozrejme dala by sa uprednostnit aj minimalna verzia, ale kolkym uzivatelom by takto autor vyhovel? To je proste uskalie binarnych balickov.. Mne osobne nejaky ten megabajt na disku navyse nevadi.. U balickov, kde to ma zmysel existuje napriklad no-x verzia, ale to urcite kazdy power user vie. Ak neexistuje, power user si kludne spravi apt-get source a spravi balicek k obrazu svojmu...Některé závislosti jsou opravdu nadbytečné, pravidelně se o tom bavíme s Vojtěchem Trefným...
nebo preference rozházených konfiguráků pro klikátko
Zatial som sa nestretol s tym, ze by sa cokolvek klikatelne nedalo nastavit "rucne" - koniec koncov, to je to co pod povrchom robia vsetky "klikatka", rozhadzane konfiguraky su imho skvela vec, len namiesto search v editore ked tak urobis rgrep nad adresarom. Zvycajne su navyse konfiguraky takto pekne strukturovane a napriklad dalsi balik nema problem pridat si svoju konfiguraciu do samostatneho suboru.. Nevidim miesto, kde by power user bol akokolvek v nevyhode..Já jsem se s tím několikrát bohužel potkal... Asi je to o náhodných zkušenostech
další klikátka, která sice vesměs fungují, ale když nefungují, tak je skoro nemožné něco zjistit...
Viz predchodzi bod.Víte jak blbě se někomu radí, když vám řekne: To klikátko nefunguje? Věřte mi, že hodně... Když vám dá chybovou hlášku po commandu, to je obvykle dost jiná...
FF2 v Ubuntu uz nejaky ten release nie je.. Snaha mat stable release browsera v LTS sa mi zda pomerne pochopitelna, ale mozno ako pouzivatel testing, unstable a experimental s tym mas problem, to chapem.. Opat nevidim dovod preco by power user nemohol pouzit napriklad backporty..Balíček firefox-2 ... No a co jsem se s některými Ubuntisty bavil, není to žádný med to donutit pracovat když musíte kvůli některým závislostem mít FF3
Ja osobne v tomto az taky zasadny problem nevidim.. Obcas ma akurat prekvapi trosku cudna zavislost niektorych balikov na inych, ale v zasade ide zvycajne len o par kB na disku navyse, co je v dobe megabitovych pripojeni a GB diskov malickost.O tom já nepochybuju... Ale já reflektuji svou zkušenost a reakce několika mých přátel/známých, především moderátory z Ubuntu fóra, kteří se časem čím dál tím více na Ubuntu dívají skrz prsty (byť ho používají), což mi přijde škoda, protože odliv zkušených uživatelů dle mého směřuje (neříkám že tam je nebo bude) ke ztrátě kvalitní podpory v komunitě... Shrnuto: Ať si každý používá co chce, kdy chce, jen říkám, že já jsme od Ubuntu odešel z důvodů, že mi spíše házelo klacky pod nohy, než by mi pomáhalo ve snaze ponořit se do hloubky a takových lidí je víc (často lidi, kteří se snaží sami rozvíjet a ostatním pomoct a často dají přednost prvnímu před druhým, což by teoreticky nemuseli). Já nepochybuju o tom, že všechny tyhle nedostatky power-user zvládne... Ale ono je (ve výsledku určitě) jednodušší přejít...
Já jsem se s tím několikrát bohužel potkal... Asi je to o náhodných zkušenostechVidis, a ja zatim ne. Copak treba?
Vsetky spominane "problemy" su len nechapanim toho, ako veci funguju pod povrchom. Spoliehal si sa na nejaky model fungovania bez toho, aby si chapal, preco to tak je (pricom prave moznost pochopit to je IMHO jedna z najvacsich vyhod linuxu) Ostatni uz ti v komentaroch na vsetky tvoje problemy (mozno az na tie s Xserverom, tam je to pre nedostatok info vestenie z gule) dali odpovede - nebudem ich opakovat.
Nastav si defaultny editor na svoje nano, alebo skus Vim, znie to ako casto opakovany blabol, ale aj na zmenu true na fase je to skvely editor - venuj tomu ten den-dva a potom skus napisat vo Vim nieco vacsie, aby sa ti to ulozilo, je to dobra investicia.
Skus viac pouzivat shell, mozno zistis, ze mc je len zbytocna nadstavba. (sam ho nemam na vacsine svojich strojov, nepamatam sa, kedy som ho naposledy pouzil)
Nauc sa pouzivat sudoers a mozes napriklad svojej sestre povolit spustat len package manager a nic ine - bezpecne a jednoducho.
Skus pouzivat konzolove apt-get, alebo aptitude, poskytnu ti omnoho vacsiu flexibilitu vo volbe balickov.
Linux je flexibilny a rovnako aj Ubuntu. Nic zasadne sa nezmenilo, len je mozno iny default..
používám apt-get, aptitude a zypper. Konzoli mám velmi rád. Nelíbí se mi cpaní jediné správné cesty. Když spouštím mc, spouštím ho proto, že to tak chci. Až budu chtít spouštět nano, spustím nano a nebudu spoštět mc. A vo tom to je!
Jeste napis neco podobne "informativniho" na OpenSuse at splnis normu ...
takže >
root na gui + uživatel bez práv?? takže jednoduše
buď
$su "uživatel_s_právy_sudo"
$sudo/gkdudo program
nebo program s integrovaným policykitem pustit jako uživatel a pak dát volbu odemknout....
no jo jsou tu lidi, kteří si stěžují, ale stále nemají ani tucha, jak to funguje...
Domá mám knížku od Milana vychodila.Asi si měl na mysli knížku Viléma Vychodila Operační systém Linux: Příručka českého uživatele. Nějak se ti roztrhl pytel s těmi blogy v poslední době :)
widle patří do hnoje, jdu instalovat Xubuntu ....
Ach jo. Vážně máte zapotřebí pořád psát takovéto bulvární zápisky? Ubuntu nepoužívám, ale tyhle ukázky "windowsovatění" mi připadají směšné. Silně například pochybuji o tom, že nelze nastavit mcedit místo nano. Zajímalo by mě, kde berete neustále chuť a hlavně čas na psaní podobných bludů. Mimochodem, uživatelé Ubuntu si jistě všech těchto (hrozných, katastrofálních, neslýchaných, sprostých) chyb všimli a přesto se rozhodli zůstat svému systému věrni. Je mi líto, že některé zapisky v blozích na abičku (ty vaše) mají úroveň článků v Blesku o tom, jak slečna xyz "ukázala kalhotky". Nejsem sám, kdo vás na to upozorňuje, prosím zamyslete se nad tím
viz. reakce na předchozí články:
www.abclinuxu.cz/blog/wireblog/2008/12/opravdu-muze-za-vsechno-nvidia#13
www.abclinuxu.cz/blog/wireblog/2008/12/kde-4-desktop-pro-ichtyly#11
www.abclinuxu.cz/blog/wireblog/2008/12/seznam.cz-ceska-parodie-na-internetove-sluzby#29
Já používám Arch, ale každé distro má své problémy. Někde je málo svobody, jinde až příliš. (Tedy příliš mnoho odpovědnosti.) Věřím, že třeba takovéhle peripetie by se v Ubuntu prostě nestaly.
To je pořád ta samá diskuse ve stylu
Jestliže Ubuntu windowsovatí, nemusí to mít pouze negativní důsledky. Pro uživatele s hlubším zájmem o věc může posloužit jako skvělý vstupní bod do světla UNIXu. Pro běžné klikálky se pak může stát plně vyhovujícím pracovním prostředím, které umí všechno co Windows, jen s tím rozdílem, že nemá viry a má (ve srovnání s Windows) skvěle fungující správu software.
Mluvím trochu z vlastní zkušenosti. Než jsem před čtyřmi lety definitivně přešel na ArchLinux, používal jsem nějakou dobu (tehdejší) Mandrake. Pro získání úvodních znalostí mi posloužil skvěle a jakmile jsem se začal cítit jeho rozhraním pro konfiguraci omezován, zvolil jsem méně „regulovanou“ distribuci.
Já používám Arch, ale každé distro má své problémy.To je právě dobře, ať si aždý používá, co chce. Články z Blesku "Ubuntu pomalu ale jistě windowsovatí", "Nebudeme muset vzít zákon do vlastních rukou?", "Já muslim" jsou možná tak vhodné na stránky Šípu a super.cz, než na blog abclinuxu.
Tedy jestli články o Linuxu nepatří na abclinuxu, tak mi asi něco uchází.
Z mého pohledu tedy -10000 za komentář.
Myslím, že nešlo ani tak o téma, ale způsob podání a informační hodnotu.
xdg-su -c
, pyco.
No nevím, já používám Xubuntu a ty problémy nemám. Ale pokud někomu nevyhovuje ubuntu, ať přejde na jinou distribuci, ne ???. Ale, jak píšeš, tvoje přítelkyně je BUF, tak ubuntu je pro ni ideální.
tvoje přítelkyně je BUF, tak ubuntu je pro ni ideální.Nevím o tom, že by se aplikační programy v ubuntu nějak zvlášť lišily od ostatních. Takže mi přijde že pro jeho přítelkyni je ideální to, co on umí administrovat.... a těžko říct, co by měl administrovat člověk, kterému vadí nenastavené heslo na roota a je mu zatěžko to jedním příkazem opravit.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.