Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Nevím, opravdu nevím, proč musí být každý úspěšný projekt postupně uneschopněn a zlikvidován tím, že hlavní slovo v něm získají ergonomičtí analfabeti. Opensuse 11.1, KDE 4.1.3 a panel. koukněte se sami. Nejen že tak stupdní ovládání a konfiguraci bych nevymslel ani po hašiši, ale ono to ještě tak zajímavě funguje. Takhle jsem dopadl poté, co jsem chtěl jednu ikonku přesunout zprava do leva. v KDE 3 triviální záležitost, ne tak v KDE 4....
Průser je, že i když to někdy opraví, ten úchvatný systém ovládání tomu zůstane...
Tiskni
Sdílej:
No to je právě to. Já si přidal jediný widget "pohled na složku". Objevil se mi vpravo. Odemkl jem panel, a jal se přesouvat tuto položku zprava do leva ke k-menu. Dojela do půlky a dál nešla, pak to nějak luplo a celé se to rozházelo. Starý systém, kdy člověk klikl prasvým, přesunout a odtáhl si to kam chtěl byl 100x lepší.
Mě se to povedlo hned napoprvé, ani jsem nevěděl jak...
Oni to vyladí. Tedy alespoň v to doufám, rád bych KDE4 používal. Zrovna jsem zkusil KDE4 v OpenSUSE 11.1 a na mé grafice (nVidia Quadro 140M NVS) je to prakticky nepoužitelné. Odezva systému a překreslování oken se dá měřit na sekundy. Už aby s tím soudruzi z nVidie nebo KDE4 týmu (podle toho, kde je chyba) něco udělali.
Špatné nastavování panelu bych ještě překousl, panel nastavuju jednou za uherský rok, tak si s tím klidně vyhraju. Ale ta pomalost na nVidiích je úděsná.
Ale já se nemůžu dopracovat ani k tomu vysněnému nastavení. Tenhle borel už do kupy nikdy nedám.
Smázni konfigurační soubory plasmy a zkus to znova Já to dělal několikkrát.
rm .kde4/share/config/*plasma*
Mně nastavování panelu přijde intuitivní a hned na dosah, takže to oceňují více než nekonečné hlubenné nabídky plné zaškrtávátek. Jinak takto zaneřádit panel se mi ještě nepovedlo nikdy.
Mě teda intuitivní moc nepřide. KDE3 stačilo kliknout pravým - přesunout - a ikona se přesouvala s myší. KDE4 to má úplně dementní: Odemknout panel - najet na ikonku - objeví se šipky, kliknout na ikonku - posouvat šedé pole tam, kde chi mít ikonku (ikonka se nehýbe) kliknout na zvolené místo a ikonka tam naskočí... To je typická ukázka "jednoduchosti"
Tak zkus třeba GNOME. Tam ti to už intuitivní přijde.
OKi, ale to, že je to celý blbě, tím neomluvíš. Jde to udělat jednoduše. To je bez debat. Ano, skupinu lidí, která potřebuje pro výběr pošty nasednout na východního ježka a porodit přitom západního proti srsti, nepočítám.
Blbě to asi celé není, protože si s tím jsou další tisíce lidí schopni poradit. Pravda, asi to (momentálně) není tak jednoduché, abys s tím neměl problém ty. Proto se přidávám ke Gruntovi a doporučuji Ti vyzkoušet GNOME.
Já ve svém CentOSu Gnome používám. Naprosto mi vyhovuje až na klávesové zkratky, u kterých jsem si málem vykloubil oba lokty. Ale podařilo se změnit. Až teda na jednu: Meta-F10. Na tu jsem nepřišel, takže v Midnight Commanderu musím používat Esc+0, což není úplně cool, ale funguje.
Ještě zkusím KDE (myslím, že v CentOSu je verze tři), ale spíš potřebuju investovat diskový prostor do databází než do "zavaděče" xtermu či SQLDeveloperu.
Odemknout panel! To je vynález z továrny na hovna (Microsoft). Tam se furt něco odemyká, zamyká. Ať si radši zamkne API místo GUI, sráč jeden děravej. U Apple jde tohle udělat "intuitivně" bez nejmenších potíží (rozumněj bez kliku navíc). Žádný zamykání nepotřebuje. Na tyhle GUI anti-patterny Windows jsem čím-dál-tím-víc alergický!
Když si to shrneme: zamykání panelů, miliardy hejblátek — co to znamená? Že výrobce nedokáže vymyslet ovládání aplikace a přesouvá analýzu na uživatele. Co to znamená pro uživatele? Nekupovat, nepoužívat.
Intuitivní to nastavování možná je, ale ze začátku tam nešlo nastavit skoro nic a i když to nejnutnější postupem času doplnili, i teď toho ještě spousta chybí. Např. jsem ještě pořád neobjevil, jak např.
Poradíte mi? (A nemyslím tím, že mi vysvětlíte, že jsou to nesmysly, které nemám chtít.)
To by mě taky zajímalo.
změním velikost ikon v paneluKterých ikon? Ty, co jsou na panelu se škálují podle jeho velikosti a velikost ikon v system tray se měnit nedá. Bohužel se mu ani nedá říct, aby to skládal do řádků.
změním velikost fontu hodin v paneluMám dojem, že tohle chybí záměrně, protože velikost fontu je odvozena od velikosti samotného panelu.
při užším panelu dostanu náhledy ploch vedle sebe jako v 3.5Nevím jak v 4.1, ale ve 4.2 je možné nastavit počet řádků v nastavení Pageru.
Problém je v tom, že mně ty automaticky zvolené velikosti ikon a fontu nevyhovují. Jsou na můj vkus příliš velké, takže bych je chtěl zmenšit. Když si srovnám možnosti nastavení v KDE3 a KDE4 (hlavně ve verzi 4.0), připadá mi to s trochou nadsázky, jako by do vývojového týmu pronikl nějaký sabotér od Gnome a teď se postupně napravovaly škody, které napáchal.
Nevím jak v 4.1, ale ve 4.2 je možné nastavit počet řádků v nastavení Pageru.
Díky za upozornění, nevšiml jsem si, že se ten pager nastavuje zvlášť.
připadá mi to s trochou nadsázky, jako by do vývojového týmu pronikl nějaký sabotér od Gnome a teď se postupně napravovaly škody, které napáchalNo hlavně s celou Plasmou došlo k dost velkému zpoždění, takže se to jednoduše nestihlo dodělat. Navíc mezi 4.0 a .1 byly docela velké změny v Plasma API a takové ty legrácky, takže čas na implementaci featurek je až teď. Ad velikost hodin, našel jsem bug#169130.
Já chápu, co chcete, nevím, nikdy jsem to na nic nepotřeboval. Když už jsem něco podobného potřeboval, tak mi stačilo měnit velikost panelu.
Je pravda, že když jsem poprvé hýbal s widgety na panelu, dopadlo to tristně, na druhou stranu od okamžiku, co jsem to dostal do vysněné podoby, už jsem na to nemusel šáhnout...
Je fakt, že nastavování panelu byl po KDE 3.5 trochu šok...
já jakmile na to šáhnu, celé se to rozsype přes sebe. Přesunout třeba docker nebo jak se to jmenuje to je průser. V polovině případu mi to místo přesouvání spustí aplikaci , která v tom docku zrovna je.
Další bulvární perla. Nechceš psát pro Živě? Vo bugreport, vyplnil jsi? A KDE 4.2 beta 2 jsi zkoušel? Řada 4.1 pravděpodobně už v lednu zmizí v propadlišti dějin, má smysl kvůli ní ještě brečet?
A příště to zkus konstruktivně, tyhle štěky jsou fakt hrozný. Nemám nic proti kritice, ale myslim že by měla bejt na úrovni.
Jaka bulvarni perla? Uzivatel jen popsal svuj problem. Mel by ses uklidnit. Myslim, ze patris mezi bandu fanatickych linuxaku, co slusnym uzivatelum linuxu jen delaji ostudu, treba zrovna v diskuzich na zive.cz.....
Já si teda popis problému představuju jinak a rozhodně se v něm nevyskytujou urážky vývojářů a označování cílový skupiny uživatelů za ichtyly. A co se týká bandy fanatickejch linuxáků, tak mezi ně těžko můžu patřit, když Linux na desktopu takřka nepoužívám a v jeho doporučování běžnejm uživatelům jsem spíš zdrženlivej. Ale vaši poznámku si beru k srdci, ani moje reakce asi nebyla úplně korektní.
Autorovi samozřejmě nemám za zlý, že na problém upozornil a chce o něm diskutovat (byť by se asi slušelo onen problém vyzkoušet v aktuální verzí, tj. 4.2 beta 2), ovšem vadí mi ta forma a ještě víc mi vadí, že touhle formou nepíše poprvé. I holý konstatování, že něco nefunguje (ve snaze třeba z diskuse zjistit proč), mi připadá lepší než článek psanej s krví v očích, s urážkama a bez náznaku vlastního zájmu o vyřešení problému. Styl "mě to nefunguje, takže je to rozbitý obecně, psali to kreténi a je to pro kretény" se mi prostě nelíbí.
"na co siahnem, to sa rozdrbe" - to nebude KDE4... to bude rukama :D
Ono to Tvoje "na co sahnu - to se rozdrbe" celkem svadi k jasnemu zaveru. Kdyz na to nesahas, zjevne to rozdrbane neni :D A za sebe muzu rict, ze mi KDE 4 funguje dobre a jak ma - sice trochu jinak nez KDE 3.5, ale nikoliv spatne (nestabilne, chybove...). Tudiz i to me navadi k zaveru "je to rukama" :) To ze Ti servery chodi spravne jeste nemusi znamenat, ze umis rozbehat i neco jineho. Me take notebook slape jak ma, ale auto bych domrvil asi velmi rychle :D
Ale no tak, není třeba přeci používat takové výrazy. Tak tam je bug, no. Můžeš ho reportovat, nebo to nechat být. Ale psát tímhle stylem ...
Ja jsem snad zazracny clovek nebo co.
Vsichni lamentuji jak jim KDE4 hapruje jenom ja furt nic.
Od KDE 3.63 nebo tak nejak v Debianu Experimental pres KDE 4.x a 4.1.x v Experimentalu, openSUSE 11.0 - 11.1 a Ubuntu 7.10 - 8.10 az po KDE 4.2-trunk v Ubuntu (nightly) a openSUSE 11.0 (KDE4 unstable) a furt nic takoveho.
Na GF7600 GS i GMA950. Vse frci jak fik.
Co s tim lidi delate?
Připojuji se, mě jen párkrát spadl panel a kopete v dřívějších verzích, teď žádný takový problém ani s panelem. Nechtělo by to shazovat celej projekt, když jsou lidi, kterým to funguje. Nahlašte chybu a pak je aspoň šance, že bude opravena, než takové nesmyslné a sprosté lamentování v diskusích a blozích. Jak může být KDE 4 desktop pro ichtyly, když se argumentuje věcma, které třeba mně a belisarivsovi chodí? Opatrně tedy s takovými tvrzeními... Jsou totiž poněkud hloupá.
Rozhodně KDE4 dávají grafice pořádně zabrat a zjevně šťourají do temných rohů, kde nejsou drivery odladěné. Což je bug v driverech a mělo by se to spravit, jenže zase: jak to vůbec reportovat?Já mám například problém s KWin - padá na signál SIGSEGV. Reportoval jsem to a na závěr všeho jsem se dozvěděl, že jde asi o problém driveru nVidie a nikoli programu KWin. Asi na tom něco je, protože to nedělá s žádným jiným ovladačem, než právě s tímto. Těžko říct...
KDE 4 desktop pro ichtyly + mně a belisarivsovi chodí = Tomeš a belisarivs jsou ichtylové ... ))
Prosím neuraž se, to byla jen ad absurdum dotažena logická úvaha a moje povaha bohužel nedovolila nereagovat.
Ne, nejsem urazeny. Chtel jsem to tam napsat sam, ale nechtel jsem byt s takovym slovem spojovan na zaklade vlastniho prohlaseni, narozdil of Michala Vyskocila.
Pokud zustane jenom u tehle narazky, vse je v poradku. O urazlivych troskach tu ted mame jinou diskusi.
Jsou ichtylové dle logiky a tvrzení Wire64. Jj, a co je to vůbec zač. To když povím kámošům, tak budou myslet, že Wire64 je nějaká příšerka ze sci-fi seriálu a ne člověk.
No když ti vyhovuje základní nastavení a moc s ním nešachuješ, nemáš nvidii 8xxx tak to funguje. Pokud chceš nějaké nestandardní nastavení a máš tu nvidii tak už je to horší. KDE4 taky průběžně zkouším, ale až od 4.2beta1 jsem na něj přešel. Nejhorší bylo úvodní nastavení. Několikrát mi plasma spadla a nastavení se neuložilo. Tak jsem to dělal znova. Pak se mi stalo, že se na ploše objevily dva widgety a nešly odebrat - po restartu tam zase byly. Pomohla až ruční editace konfiguračních souborů.
Nakonec se povedlo, ale byla to fakt fuška.
Tomu rozumím, ale já hry hraju nerad (prakticky vůbec), takže mi stačí integrovaný intel. Nikdy jem neměl problém, jak říkám, notebook jsem vybíral právě i s ohledem na hw.
Jaké třeba? Pokud jsem si náhodou něčeho nevšiml, tak bych to nahlásil a můžete to pak aspoň potvrdit v bugzille.
Taky, taky. Pouzivam trvale ruzne verze KDE 4 na Archu a bez problemu. Jede to nadherne rychle a plynule, nikde nic nepada. Jedina (fakt jedna jedina) vec, ktera me trochu stve je ta rozbita pruhlednost ikon v trayi. To je ale jen designova drobnost, na funkcnost to nema prazadny vliv.
Na druhou stranu, která jiná distribuce dnes nabízí ten luxus vybrat si při instalaci z jednoho média mezi dobře integrovaným KDE 4/3, GNOME, XFCE...? :-) Třeba Kubuntu, Fedora a Mandriva ve svých podzimních vydáních hodily uživatele, terým stále vyhovuje více KDE 3, přes palubu. V openSUSE 11.1 dostanou nové jádro (podpora HW), vylepšené a nové distribuční nástroje (nastavení HW, SW...) a programy s KDE v řadě 3.5 a garanci aktualizací po dobu dvou let.
Jinak se zdá, že většina výtek ke KDE 4 se týká nedokonalých ovladačů, za které KDE nemůže.
To je fakt. Opensuse nás hodí přes palubu v příští verzi
> Jinak se zdá, že většina výtek ke KDE 4 se týká nedokonalých ovladačů, za které KDE nemůže.
To je IMHO dost nesmyslny postoj. Graficke rozhrani nabizi nekolik sad funkci pro grafiku, nektere jsou stare a osvedcene, jine jsou moderni a neodladene. Pokud si vyvojari software vyberou ty moderni a neodladene, tak to je jejich vedome rozhodnuti.
Ale platí, že za ty ovladače KDE nemůže. Lidé, kteří mají HW s lepšími ovladači pak nemusí v diskusích nadávat.
> Ale platí, že za ty ovladače KDE nemůže.
Za ovladace nemuze, ale za vyber pouziteho rozhrani danych ovladacu muze. Kdyz chci vyvinout spolehlivy a rychly software, pouziju proverene zaklady. Kdyz chci vyuzit novou funkcionalitu (abych mohl byt cool a in), tak musim pocitat s tim, ze nemusi byt vsude dostatecne odladena a vykonna.
Tak já si myslím, že si toho jsou vědomi, a přesto to použili. Se všemi výhodami a nevýhodami, které se s tím pojí.
Nevím jestli to chápu správně. Za chaoticky se přesouvající plasmoidy, nekonfigurovatelný panel který se sám přehazuje můžou ovladače nVidie?
Jen se mi dost nedostává widgetů jako například ovládání hlasitosti nebo zobrazení vytížení systému, ty by se opravdu hodily. (Jo, a taky víceřádkový taskbar!) Doufám, že s KDE 4.2 bude situace lepší.
Kmix a System Status
Víceřádkový taskbar se snad dělá automaticky dle velikosti panelu a počtu programů. Osobně mám nejreději panel co nejtenčí, takže nemůžu potvrdit.
Tak se mi už podařilo zjistit, že webka nechodí vůbec jako v 11. verzi. :( V novém Ubuntu a Fedoře jde, ale nepoužitelně. Možná není od věci nechat věci trochu usadit, co jsem před pár dny zkoušel openSUSE 11 s aktualizacemi (stačí se podívat na jejich seznam), tak je to o něčem jiném než v den vydání. A to platí i pro Ubuntu, které jsem zkoušel. Možná budu používat vychytané verze o řadu starší za novotou...
Tak ve 4.2 je to mnohem lepší. Dá se vynutit daný počet řádků. Viz příloha.
No mám podobné skúsenosti či už so stabilnou verziou (4.1.3) ako aj nestabilnou (4.1.85). Neviem prečo ale to ovládanie panelu mi pripadá mierne úchylné, človek si nemôže nastaviť panel povedzme na 100% šírky tak aby zostal pekne roztiahnutý aj po zmene rozlíšenia (ukážka) .. pritom by sa to dalo vyriešiť jednoduchým dialógom ako v KDE3. Aspoň by sa to dalo pekne integrovať do systemsettings.
Čo sa týka plasmoidov tie sa rozpadávajú pri každom pohybe, proste pohnem plasmoidom na ploche a on sa za chvíľku objaví úplne inde. To aby sa proporcionálne zmenšili / zväčšili, zmenili polohu podľa rozlíšenia .. no o tom sa mi môže maximálne tak snívať. Často sa nedajú vypnúť alebo idú vypnúť až cez dialóg kde sa pridávajú. Po kliknutí na mínus by sa mohlo zobraziť roletové menu ktorý plasmoid sa má odstrániť v prípade, že je viac rovnakých na ploche.
Neviem prečo ale KDE4 mi fakt pripadá nechutne odfláknuté. Ak sa pozriem napr. na také E17 (ktoré na rozdiel od KDE4 ešte stále nevyšlo) tak to má plochu o 200% lepšiu. Mimochodom nie len plocha je na tom skvelá ale napríklad aj usporiadanie settings. Ak chcete môžete si pozrieť screenshot i keď lepšie je vyskúšať na vlastnej koži ;) Neviem či mi tie nastavenia pripomínajú niektorý OS alebo desktop, v každom prípade som sa bol v ňom schopný zorientovať okamžite, nie je potrebné ani polonefunkčné vyhľadávanie na spôsob KDE4. Okrem toho sa mi veľmi páči, že to nie je napodobeninou niečoho (teda aspoň neviem o inom prostredí ktoré by malo takéto ovládacie centrum). Ak sa pozriem na systemsettings z KDE4 vidím totálne nepodarenú kópiu podobne vyzerajúceho programu v mac os.
No ja bugy nehlásim z jediného dôvodu - neviem anglicky a nemá to po mne kto preložiť do eng. No a čo sa týka KDE .. tak by sa mi asi nechcelo tých pár desiatok (možno stoviek) bugov čo som našiel hlásiť. Narazil som na skutočne mnoho bugov napríklad prekrývanie desktopov pri zoome (na čo je ta funkcia dobrá som nepochopil, ale nefunguje), neschopnosť plasmy správne určiť rozlíšenie. Bugov s klávesovými skratkami je tiež dosť. Zaujímavé je aj nastavenie desktopu ktoré zmizne hneď po úprave témy, hlavne, že to vypíše aby som zmenil tému na customized .. no ale nastavenie preč. Pekné sú aj chyby prekrývania toolbarov, občas ostane tooltip z dolphinpartu zobrazený a dá sa odstreliť maximálne tak zhodením konqueroru, pád aplikácii pri všetkom možnom, nespočetné množšstvo nepredvídateľných chýb s plasmoidmi, množstvo chýbajúcich vecí (napr. zostávajúci čas pri sťahovaní), kickoff jedna katastrofa plná bugov, krunner vie všetko len nie poriadne spúšťať aplikácie (keby namiesto toho ich super vynálezu dali možnosť prepnúť na klasiku z KDE3), nemožnosť hodiť ikonku z menu ako plasmoid (tak aby sa zobrazila aj po ďalšom štarte), nemožnosť zotavenia plasmy z niektorých stavov (pomôže max. tak vymazanie konfigurákov), nefunkčná numerická klávesnica napr. vo vime (kde4 ako najmúdrejšie na svete automaticky zmení model klávesnice, ako by som si ja ako normálny užívateľ mohol dovoliť vlastné nastavenie klávesnice???), systray .. katastrofa sama o sebe rovnako ako nastavenia systrayu .. to je len zopár bugov na ktoré som narazil počas asi 5-minútového používania s novým profilom (aby to nespôsobovalo problémy).
No ja bugy nehlásim z jediného dôvodu - neviem anglicky a nemá to po mne kto preložiť do eng.Víš, já si nemůžu pomoci, ale myslím si, že kdybys věnoval tak desetinu energie, kterou teď věnuješ dokumentaci KDE4 bugů a nadávání po zdejších fórech, tomu, tak by ses naučil základní angličtinu poměrně snadno a na hlášení bugů toho moc víc nepotřebuješ.
+1 Vzhledem k tomu, že pro účely popsání těch bugů obvykle komunitativně stačí pár desítek slov (stačí obyčejnej slovník) a přílohy s HW. To jsou výmluvy jak mraky.
A co je hlavní ze všeho nejvíc - takovým fňukáním a odsuzováním uživatelů a vývojářů nedosáhne žádné změny.
Počád by to bylo smyspluplnější a účelnější než blogy se stížnostmi k ničemu. To, že má program chyby, ví každý. To, že jich má KDE 4 víc než KDE 3, ví každý taky. Nic lepšího tam nemáš?
No ja bugy nehlásim z jediného dôvodu - neviem anglicky a nemá to po mne kto preložiť do eng. [takže to vypisuju po abclinuxu, kde je to úplně k ničemu]Doporučoval bych zkusit založit na tom kariéru. Když se mohl Felix Holzmann živit trapnými scénkami typu 'ztratil jsem klíček, hledám ho tady, protože tam, kde jsou ho ztratil, je tma', kterou mi tohle silně připomíná, určitě půjde nějak se živit se i stěžováním si na věci někde, kde to naprosto nic nevyřeší. Mám dojem, že jsem na Rootovi zahlédl něco o honorářích za blogy, a třeba by to možná vzali i jako článek?
Abych pravdu řekl, nejsem si tím tak jistý. Nechci se vývojářů dotknout, určitě na KDE4 udělali spoustu práce, ale bohužel mám pocit, že se ten vývoj ubírá směrem, který je v lepším případě kolmý na mé potřeby a v hroším jde proti nim. V článcích se pořád opakují nic neříkající a tajemně znějící názvy jako Plasma, Phonon, Decibel nebo Nepomuk, ale zatím jsem v KDE4 neobjevil nic, co by mi oproti KDE3 zjednodušilo nebo zpříjemnilo práci. Spíš je to naopak - KDE4 pro mne znamená jen víc práce s přizpůsobením vzhledu a chování mým představám a některé věci ani změnit nejdou.
Jednou samozřejmě budu muset na KDE4 přejít, ale zatím jsem neviděl nic, co by mne přimělo udělat to dřív, než to bude nezbytně nutné. Spíš začínám tajně uvažovat o tom, že OpenSuSE 11.2 bude první verze od 8.0, kterou vynechám, pokud tam nebude něco, co by vyvážilo absenci KDE3, nebo pokud vývojáři nezmění své rozhodnutí KDE3 nezařadit.
To vaše uvažování už teda moc tajné není.
Na forku KDE3 by bolo menej práce než na forku KDE4. Bugy nie sú všetko, osobne by som rád v KDE urobil väčšie zmeny, výrazne väčšie (niektorí by nazvali revolučné) zmeny oproti KDE4.
Netrebalo by napísať všetko, veľa vecí už naprogramovalí iní akurát sa to do KDE4 nikdy nedostane .. pretlačiť zmeny do hlavnej vetvy v prípade, že tie zmeny sa netýkajú blbostí je dosť problematické.
Osobne si napríklad myslím, že by trebalo totálne prekopať plasmu, veľa vecí je tam polonefunkčných, písali sa dosť neflexibilne, kto vie ako napríklad fungujú témy chápe čo tým myslím.
Ďalej by trebalo podľa mňa prekopať systemsettings (ale totálne nie len poprehadzovať položky). KControl ani Systemsettings nepatria medzi práve najprehľadnejšie programy a človek sa tam relatívne ľahko stratí keď chce niečo nastaviť. Samotná štruktúra dialógov myslím, že ani nedovoľuje nejaké jednoznačné a intuitívne zaradenie do kategórií. Trebalo by teda podľa mňa najskôr začať štruktúrou samotných dialógov, dať tam čo najjednoduchšie voľby, v žiadnom prípade nepreháňať. Myslím, že je lepšie zaoberať sa štruktúrou než (ako tak pozerám na planetkde) vzhľadom systemsettings. Ako príklad celkom pekne usporiadaných nastavení uvediem Enlightenment (E17). Konfiguračné dialógy môžu byť veľmi jednoduché (pochopiteľné pre začiatočníka) s možnosťou prepnutia do režimu pre pokročilých používateľov.
Ďalej by som pridal pri štarte kpersonalizer (ako pri KDE3). Boli by tam klasické možnosti ako vybrať správanie prostredia (KDE, Windows ...), efekty (tie sa v súčasnosti dajú nastaviť len prepísaním v konfiguračných súboroch) .. proste staré dobré nastavenia z KDE3 a možnosť vybrať si medzi štandardným prostredím (osekané niektoré možnosti, zjednodušené ovládanie) a prostredím pre pokročilých užívateľov (takže všetky dialógy štandardne zobrazené v režime pre pokročilých používateľov + katepart v power user režime).
Toľko by bola asi moja predstava o KDE4 .. lenže to do KDE4 nepretlačím (môžem maximálne urobiť fork, čo u tak rozsiahleho prostredia nie je moc jednoduché, u KDE3 by s tým bolo menej práce).
To zní tak zázračně, jako kdyby už nikomu nemuselo vadit, až vyjde openSUSE 11.2 pouze s KDE 4.3...
Posouvání data nikam nevede. Vždy by existoval projekt za pár dní/týdnů/měsíců, kvůli kterému vydání zdržet. To je jako začarovaný kruh a nevydalo by se to pak nikdy. Teď se v konferencích řeší vývojový cyklus dalšího vydání openSUSE a stihnout vydání KDE znamená nestihnout vydání GNOME (a mít starší řadu s méně vylepšeními a novinkami) nebo naopak. Jelikož KDE i GNOME má teď 6měsíční vývojové cykly, mohly by se už proboha vývojáři domluvit na souběžných vydáních (a když ne souběžných na den, tak aspoň ve stejném měsíci). I tak bude ale spousta dalších projektů s různou délkou vývojových cyklů...
Třeba už to bylo řečeno a všiml si toho někdo jiný(nechce se mi projíždět celý flame), ale zkuste si představit KDE4 na displeji 640x480 v nějaké pixli, místo myši dotekové ovládání a místo klávesnice nějaký skleněný desklet emulující HW klávesnici. Třeba ta defaultní velikost, divné ovládání, debilní desklety, ignorování různých uživatelských požadavků vývojáři,atd. má nějaký skrytý důvod. Třeba Nokia neodkoupila Trolltech jenom tak a opravdu se v pozadí chystá něco velkého. A nebo už jsem prostě ze všech těch Zeitgaistů moc paranoidní.
Také by mě zajímalo, jestli chtějí na to udělat nějaký HW akcelerátor. I když teď přemýšlím, tak všechno jsou problémy X-ka a v nějakém Embedded se XServer vůbec nemusí používat.
To mi spíš připomíná, jak někdo rozchodil KDE4 na OpenMoku
To bude spíš ichtilskou distribucí - v té mi panel KDE4 funguje dobře (až na pozadí u stavových ikon).
"Ichtilskou" distribucí to nebude, mně to taky funguje dobře. Mimochodem ten komentář nedává smysl.
No jo, nedává – vypadlo mi tam mé
„v té mi panel KDE4 funguje“ → „v té mé mi panel KDE4 funguje“