abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1958 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Ubuntu pomalu ale jistě windowsovatí

    20.12.2008 11:58 | Přečteno: 2694× | Komentářů: 140, poslední 24. 12. 2008 | Hodnocení: 16 % (50 hlasů)

    Pro můj domácí server jsem zvažoval Ubuntu. Pro můj notebook jem zvažoval Ubuntu. Stáhl jsem 8.10 a to tedy koukám...


    Opravdu může za všechno nVidia?

    19.12.2008 13:50 | Komentářů: 16, poslední 21. 12. 2008 | Hodnocení: 25 % (32 hlasů)

    Marně hledám, jak donutit KDE 4 fungovat. K3B ani brasero mi v KDE 4 nerozpoznají CD-médium. Amarok, náhodně přestane hrát nahlas, ale pomůže jen restart. Po ploše mi zmateně poskakují aplety updateru, widgety jsou rozházeny po ploše naprosto náhodně, panel se mi svévolně zkracuje, a do položky "místa" v menu nemohu strčit důležité diskové oddíly (hlavně že tam mám místa, která nikdy nepoužiju).

    Opensuse taky zaperlilo, a při pokusu o upgrade na KDE 4.2beta z KDE unstable repozitáře mi narvalo polovinu Gnome :-D. To už ale opravdu něco znamená!

    Jak tak všude čtu, že za všechny problémy s KDE 4 může nvidia, narazil jsem na tento blogspot. Obávám se, že je více než trefný...


    KDE 4 - desktop pro Ichtyly

    18.12.2008 22:07 | Komentářů: 116, poslední 22. 12. 2008 | Hodnocení: 31 % (48 hlasů)

    Nevím, opravdu nevím, proč musí být každý úspěšný projekt postupně uneschopněn a zlikvidován tím, že hlavní slovo v něm získají ergonomičtí analfabeti. Opensuse 11.1, KDE 4.1.3 a panel. koukněte se sami. Nejen že tak stupdní ovládání a konfiguraci bych nevymslel ani po hašiši, ale ono to ještě tak zajímavě funguje. Takhle jsem dopadl poté, co jsem chtěl jednu ikonku přesunout zprava do leva. v KDE 3 triviální záležitost, ne tak v KDE 4.... :-(

    Průser je, že i když to někdy opraví, ten úchvatný systém ovládání tomu zůstane...


    Domácí Fileserver II

    17.12.2008 21:01 | Přečteno: 2239× | Komentářů: 29, poslední 21. 12. 2008 | Hodnocení: 25 % (8 hlasů)

    Rozhodl jsem se jít to Little Falls 2. Sice všechno prožere chipset, ale pořád to je mezi 20-30W. Navrhovaný Thinkpad R41 jsem zavrhl, protože za něj po bazarech chtějí okolo 8000,-. Jediným problém na této platformě jsou I/O porty. Deska čítá 2 SATA, 1 PATA (dvě zařízení) a 4+4 USB. Zvažuji několik variant, takže pokud vás k tomu něco napadne, budu rád za každý postřeh, byť třeba kritický.

    Seznam.cz - česká parodie na internetové služby

    16.12.2008 10:54 | Anketa | Přečteno: 3353× | Komentářů: 85, poslední 21. 12. 2008 | Hodnocení: 67 % (27 hlasů)

    Dnes jsem se rozhodl přidat své info ke své bývalé třídě na spolužáci.cz. Žádné rozhazování osobních údajů, jen jméno, přijímení a e-kontakt. Uvítal jsem proto fakt, že seznam již nevyžaduje seznam účet, ale člověk může použít libovolný email, třeba gmail.com. Registrace proběhla v pořádku, vytvořil jsem si svého žáka va třídě a doplnil základní údaje. Pak ale nastal problém. Po první editaci změnil seznam svévolně přilašovací údaje z xxx@gmail.com na xxx@seznam.cz. A protože účet xxx@seznam.cz jsem nezakladal nemuzu se na svuj ucet dale prihlasovat. Rozhodl jsem se kontaktovat helpdesk seznamu. Parodie začíná

    Úsporné HDD od WD se v Linuxu samy zabíjejí.

    15.12.2008 13:58 | Přečteno: 2142× | Komentářů: 32, poslední 26. 1. 2009 | Hodnocení: 67 % (9 hlasů)

    Dnes jsem náhodou narazil na tohle:

    Domácí Fileserver

    15.12.2008 07:15 | Anketa | Přečteno: 1844× | Komentářů: 56, poslední 23. 12. 2008 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Už dlouho pokukuji po nějaké základní desce s Intel Atom. Můj prvotní záměr postavit doma fileserver pro sdílení a zálohování již nabývá konkrétní obrysy, a já pomalu zjišťuji, že Intel Atom není tak úžasné řešení, jak se zdá. Chipset k Atomu je zvolen naprosto imbecilně, neboť žere 22W bez ohledu na zátěž. Síťovka Realtek, minimálně v Linuxu trpí nějakým bugem a je třeba kompilovat opravené ovladače. Deska má jen 2SATA porty a velmi hloupé chlazení...

    I fašoun myslí koulema :-)

    9.12.2008 08:35 | Komentářů: 105, poslední 20. 6. 2009 | Hodnocení: 39 % (18 hlasů)

    Tento pořad nesleduji, nikdy mě nezajímal ( i když samozeřjmě vím o co jde), ale když mě praštil přes oči tento titulek neododlal jsem. V křesle sedí fašista. Nebojí se prezentovat svoje xenofobní názory. Ale co se bojí veřjně přiznat je, že se mu líbí černošky. Chudák teď bude muset k panu Vandasovi ke zpovědi :-)

    Nebudeme muset vzít zákon do vlastních rukou?

    5.12.2008 11:24 | Anketa | Komentářů: 131, poslední 11. 1. 2009 | Hodnocení: 91 % (22 hlasů)

    Mladík z legrace podpálil spolužáka. Jenom tak. Z legrace. Využil situace, kdy se kluk polil při praktické výuce beznínem, přiskočil a podpálil ho zapalovačem. Kluk má popáleniny 2 a 3 stupně, také v obličeji. Nesmí chodit ven na sluníčko, a neskutečně trpí jak psychicky tak fyzicky. A jaký je podle soudkyně trest? Prý dokonce 7 měsíců, protože obžalovaný ani neprojevil lítost. Musím se sám sebe ptát, kde to žijeme, když někdo někoho z legrace zmrzačí na celý život, ani toho nelituje, a dostane trapných 7 měsíců ve vězení? čí je to vina? Zákonodárce? Justice? Nebo všech? Nevím jak vy, ale stát se tohle v mém okolí, dotyčné hovado by zkončilo po lynči na JIPce. Protože tohle je fakt výsměch.

    Jak najít EULA pro Windows Vista?

    3.12.2008 07:57 | Anketa | Přečteno: 1767× | Komentářů: 15, poslední 3. 12. 2008 | Hodnocení: 75 % (12 hlasů)

    Pod výborným seriálem se tradičně zase vyrojila kupa keců o tom, jak si můžu všechno ověřit a zjistit předem a proč si tedy kupuji něco co nechci. Nedalo mi to, a jal jsem se hledat licenční smlouvu EULA na webu společnosti Microsoft. Výsledek mého snažení mě vede k závěru, že společnost Microsoft zcela záměrně nechce, aby smlouva byla veřejně dostupná, a tak leží na nějakém odkazu, ke kterému se mi ani za den zkoušení nepodařilo doklikat z webu.

    Já muslim

    2.12.2008 11:55 | Anketa | Komentářů: 172, poslední 8. 12. 2008 | Hodnocení: 29 % (34 hlasů)

    Bez komentáře. Doporučuji všem humanistickým blbečkům jako povinný dokument z dílny ČT.

    To si snad v nVidii dělají prdel :-)

    1.12.2008 21:10 | Anketa | Přečteno: 1829× | Komentářů: 17, poslední 3. 12. 2008 | Hodnocení: 64 % (14 hlasů)

    Nejdřív přejmenovali 8800GS na 9600GS0. Pak z 9600GSO udělali po HW stránce jinou kartu, když ořezali 9600GT o 20% a vydali tak 9600GSO která je jiná, než předchozí 9600GSO což byla původně 8800GS. No jo, jenže teď už to nebude 9600GSO, ale nějaká GT130 nebo co? Prase aby se v tom vyznalo. Já snad raději koupím něco od ATI, abych se za týden nedočet, že moje nová GTX720 je bývalá GTX 540 což před tím byla GTX 340, je vlastně stará geforce 8500GT ze které jsem před lety dávno upgradoval...

    Četli jste Roberta Ludluma?

    1.12.2008 07:02 | Anketa | Přečteno: 1559× | Komentářů: 81, poslední 3. 12. 2008 | Hodnocení: 73 % (11 hlasů)

    Cca od 4 let, kdy jsem se naučil číst, jsem přečetl stovky knih.Ovšem jen do doby, než výuka středoškoslského předmětu "český jazyk a literatura" ve mě čtenáře zabila. Osobně bych tento předmět v dnešní podobě s dnešním středoškolským osazenstvem zakázal. Protože jestli je jediná věc, kterou jsem si ze středoškolké výuky odnesl to, že zhnusen přestanu číst, tak to je skutečně tragédie. Trvalo mi to více než 10 let, a knihu jsem znovu objevil. Když jsem jednou doprovázel přítelkyni do knihovny, strčila mi do ruky první do jí napadlo: Tom Clancy - Rudá bouře...

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.