Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
systém na jednom, data na druhém + jednou za čas data zkopírovat na externí
To vím. Jde mi spíše o praktické otázky. Pokud je to RAID 1, tak tam bude partition "0xfd"
což je "Linux raid autodetect". Data v RAID 1 jsou kompletní, tedy měly by jít přečíst. Pokud zhavaruje jeden disk, a druhý vezmu a odnesu do jiného PC, abych ho odzálohoval, půjdou ty data normálně přečíst? půjde ten HDD přopijit pomocí mount? Vím, že by měly, ale prakticky jsem RAID nikdy nestavěl.
- system extra (flash disk?)
- na data jeden disk. Az bude chybet kapacita..
- pridat druhy disk. Az bude chybet kapacita..
- pridat treti disk...
zalohy mimo (dvd?)
Chci sestavu - udělej si sám. Po HW i SW stránce. Člověk se při tom leccos naučí.
V záznamu o HW je zmínka o nějakém problému se síovkou.
Takže v normální distribuci samostatný disk z RAID 1nepřípojím? (v případě že druhý odejde)
Né. Samozřejmě že normální. Debian, Ubuntu, Opensuse...? Ještě jsem se nerozhodl, ale asi něco debian-like. Ptám se asi blbě, protože jsem to reálně ještě nezkoušel. Takže to pak lze připojit stylem "mount /dev/sdc1 /media/disk" ??
a to ako? pokial viem, je potrebne si na druhom pocitaci vytvorit raid1, nastartovat ho s jednym diskom a data vykopirovat. existuje nejaky jednoduchsi sposob?
skusil som to a nejde, vid priloha.
tak toto uz funguje. zasa viem nieco nove :)
Linux dodnes není schopen autodetekce filesystému? Arch jo ...
Grub nemusíš po aktualizaci jádra znovu zapisovat.
Doporučuji na systém 2,5" disk, stačí malý 20-40 GB. Spotřeba 2,5" disku je v idle do 1W, při zátěži do 2,5W (rozběh kolem 5W) a není třeba řešit problémy s omezeným počtem zápisů na SSD nebo CF. Protože se bude jednat o disk pouze na systém, stačí zazálohovat pár MB konfiguráků a při poruše nainstalovat systém znovu, překopírovat konfiguráky a jet dál. RAID na systém v takovém případě není třeba, dotupnost 99,999 není doma prioritou. Malý 2,5" disk stojí pár korum, protože spousta majitelů notebooků už takovouto velikost vyměnila za větší, takže navýšení ceny serveru je v řádech stokorun.
K tomuto základu pak připojit libovolný počet datových 3,5" disků, které mají mnohem lepší poměr cena/výkon.
WD 6400AACS má spotřebu v Idle 2,5W, v zátěži 5W. Kdybych koupil 2x320GB 2,5 HDD, spotřeba bude stejná, takže asi půjdu do klasického 3,5palcového úsporného WD.
Když bude systém na 2,5" disku, tak bude spotřeba celého systému o cca 1W větší což z reálné spotřeby celého systému 30-60W je nezajímavé číslo. Pokud se nakonfiguruje vypínání disků, tak může být spotřeba i menší, protože systém každou chvíli něco loguje, takže systémový disk se jen tak nezastaví, zatímco na datový disk, na který se např. celou noc a dopoledne nešahne se opravdu vypne.
Navíc rozdíl nastane, když stávající disk přestane stačit. U systému na jiném disku se pouze připojí nový disk, překopírují data, odpojí starý disk. U systému vše v jednom je s upgradem přeci jen více práce.
Já bych si pro tyto potřeby koupil nějaký hackovatelný NAS. Teď jsem pracoval s WD MyBook World - ten je postavený na nějakém ARMu, takže spotřeba nula nic, při troše hledání se dá rozjet ssh, nainstalovat optware a pak už v podstatě cokoli (pokud nevadí poněkud jednodušší balíčkovací systém ipkg). Nevýhodou je 3,5" disk, ale ten by se dal nahradit za 2,5" přes redukci a ten původní prodat. Dodávají se dokonce verze se dvěma disky, na kterých jde dělat RAID, možná i ta jednodisková varianta má dva konektory a dva 2,5" by se tam vešly. Další nevýhodou je nižší výkon na síti - jeom okolo 3MB/s - ale torrent stejně rychleji nejede a napřehrávání to stačí.
Když člověk začne hackovat, většinou dojde do stavu, kdy by rád ještě něco, ale už to neumožňuj HW nebo SW. Já chci něco univerzálního. Co za rok rozložím a složím z toho něco jiného.
Zálohy mám vyřešeny i jinak. Jde mi hlavně o to, když jeden HDD zkolabuje, tak zda ten druhý bude normálně čitelný? Například když ho vezmu a připojím k jinému PC? Data tam jsou samozřejmě všechna, ale není mi jasné jestli je pak nakládání s takovýmto HDD (polovina RAID 1) stejně snadné, jako kdyby ten disk byl naformátovaný normálně. Půjde připojit normálně mountem a odzálohovat?
Taky je otázka, kdy to vlastně vyjde. Ono je pořád něco nového, to by pak člověk mohl čekat pořád. Je ale fakt, že Atom je nenažraným chipsetem opravdu pokaženej, takže by se čekání asi vyplatilo.
vopred chcem povedat ze som necital prispevky v tejto diskusii ale blog ano ... co chcem povedat..... ja som mal intel little valley.. tam bol shitovy chipset SIS s sis grafikou tak som sa toho zbavil.. s atomami intel presiel na Intel chipset .. grafika je vraj OK.. ale vela zeria ako to tu hovorite... a moja odpoved preco nie dosku s normalnym procesorom napriklad MicroATX dosku Intel Pearl Creeck s G31 chipsetom.. jednoducho preto ze ak to ma byt fileserver a ma to bezat mesiac - 2 - 3 mesiace v kuse bez restaru tak podla mna riesenie ako Intel Falls je urcite lepsie nez G31 s normalnym cpu. ja som mal asik 1 a pol mesiaca v kuse beziacu intel little valley a bez problemov.. takze ja ked budem robit si znovu fileserver tak jednoznacne miniitx s atomom.
http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&maincat_no=388&prod_no=1614
'notebookovej' cipset, 4x s-ata, 6x COM, bohuzel, realtek.
A co tak IM-945GSE-A ?
Koupil bych tam SSDéčka, nějaké superrychlé. Koho zabije pár desítek tisíc, to už v dnešní době zas není moc.
Nevim jestli jenom prudis nebo jsi fakt debil.
Co mas ty za disky na svem domacim fileserveru?
Jó no, já jsem debil, to jsem nikdy nepopíral. A doma žádný fileserver nemám (pokud nebudu počítat sdílení složek ve windows, což by za fileserver teoreticky považovat šlo, ale ...) a SSD taky ne. Ale svůj příspěvek jsem myslel vážně.
Pokud nemá doma zasíťováno GLAN, tak si nemyslím, že by se to nějak moc vyplatilo.
Hodně úsporné a zároveň celkem levné řešení je použít nějaký starý repasovaný notebook. Např. IBM Thinkpad T41 sežere při běžné práci se zapnutým displejem cca 20 W. Pro levné rozšíření kapacity nějaký externí USB disk.
Tiskni
Sdílej: