Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Marně hledám, jak donutit KDE 4 fungovat. K3B ani brasero mi v KDE 4 nerozpoznají CD-médium. Amarok, náhodně přestane hrát nahlas, ale pomůže jen restart. Po ploše mi zmateně poskakují aplety updateru, widgety jsou rozházeny po ploše naprosto náhodně, panel se mi svévolně zkracuje, a do položky "místa" v menu nemohu strčit důležité diskové oddíly (hlavně že tam mám místa, která nikdy nepoužiju).
Opensuse taky zaperlilo, a při pokusu o upgrade na KDE 4.2beta z KDE unstable repozitáře mi narvalo polovinu Gnome . To už ale opravdu něco znamená!
Jak tak všude čtu, že za všechny problémy s KDE 4 může nvidia, narazil jsem na tento blogspot. Obávám se, že je více než trefný...
Tiskni
Sdílej:
Možná bych zkusil jinou distribuci. Se čtyřkovou řadou KDE si hraju v Debianu už od doby co má vlastní balíčky (v experimental větvi) a snad kromě K3B (který jsem nikdy nevyzkoušel, protože úrakticky nevypaluju a když už něco potřebuju, obvykle mám zrovna nabootovaný Windows) žádnej z těhle problémů nepozoruju. Nerad bych vývojářům openSUSE křivdil, ale těch problémů který jsem u sebe nikdy neviděl (nebo jsem je viděl naposled ve verzi 4.0) popisuješ docela dost na to abych věřil že v openSUSE je to prostě rozbitý. Jestli existuje nějaký livecd nezaložený na openSUSE, možná by nebylo od věci ho zkusit.
Tak to je úplná pitomost. Kubuntu nesahá openSUSE ani po kotníky. Už tím, že neumožňuje výběr řady KDE. A také pokud jde o KDE 4, stačí se podívat třeba na ten naprosto odporný vzhled pro Firefox, v němž nelze normálně pracovat (scrollbary, taby...). To jen jeden příklad za všechny. Takovej nedodělek se neobjevil ani v Mandrivě ani na Fedoře s KDE.
Také se mi nenainstalovalo nic z GNOME. A kdo chce, může zkusit a nainstalovat rovnou KDE Four Live s tou aktuální betaverzí KDE 4.2.
Já bych jen jako astrolog poukázal na zápisek z roku 2006, kde jsem mírně naznačoval o Linuxu (a to jsem si troufnul napsat jenom asi setinu předpovědí, protože toto není astrologický web):
"Až zhruba do března 2008 se Linux nemusí obávat dělat rozsáhlé změny v jádře, překopávat co se dá, vždy bude mít šťastnou ruku. Pak je ovšem potřeba zabrzdit a kritické budou měsíce kolem dubna 2009, kdy se ukáže jako životně nutné zastavit další změny a dávat Linux do pořádku, pokud se rovnou něco nezkope."
Viz zápisek:
http://www.abclinuxu.cz/blog/miloslavponkrac/2006/10/horoskop-linuxu-soucasnost
To nic, mně totiž KDE 4.1.3 i 4.2 blbne i na NB s intel grafikou X3100 a je stejně pomalé.
Že ty jsi nepoužil náš skvělý Průvodce po openSUSE 11.1 - rozcestník?