V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Marně hledám, jak donutit KDE 4 fungovat. K3B ani brasero mi v KDE 4 nerozpoznají CD-médium. Amarok, náhodně přestane hrát nahlas, ale pomůže jen restart. Po ploše mi zmateně poskakují aplety updateru, widgety jsou rozházeny po ploše naprosto náhodně, panel se mi svévolně zkracuje, a do položky "místa" v menu nemohu strčit důležité diskové oddíly (hlavně že tam mám místa, která nikdy nepoužiju).
Opensuse taky zaperlilo, a při pokusu o upgrade na KDE 4.2beta z KDE unstable repozitáře mi narvalo polovinu Gnome . To už ale opravdu něco znamená!
Jak tak všude čtu, že za všechny problémy s KDE 4 může nvidia, narazil jsem na tento blogspot. Obávám se, že je více než trefný...
Tiskni
Sdílej:
Možná bych zkusil jinou distribuci. Se čtyřkovou řadou KDE si hraju v Debianu už od doby co má vlastní balíčky (v experimental větvi) a snad kromě K3B (který jsem nikdy nevyzkoušel, protože úrakticky nevypaluju a když už něco potřebuju, obvykle mám zrovna nabootovaný Windows) žádnej z těhle problémů nepozoruju. Nerad bych vývojářům openSUSE křivdil, ale těch problémů který jsem u sebe nikdy neviděl (nebo jsem je viděl naposled ve verzi 4.0) popisuješ docela dost na to abych věřil že v openSUSE je to prostě rozbitý. Jestli existuje nějaký livecd nezaložený na openSUSE, možná by nebylo od věci ho zkusit.
Tak to je úplná pitomost. Kubuntu nesahá openSUSE ani po kotníky. Už tím, že neumožňuje výběr řady KDE. A také pokud jde o KDE 4, stačí se podívat třeba na ten naprosto odporný vzhled pro Firefox, v němž nelze normálně pracovat (scrollbary, taby...). To jen jeden příklad za všechny. Takovej nedodělek se neobjevil ani v Mandrivě ani na Fedoře s KDE.
Také se mi nenainstalovalo nic z GNOME. A kdo chce, může zkusit a nainstalovat rovnou KDE Four Live s tou aktuální betaverzí KDE 4.2.
Já bych jen jako astrolog poukázal na zápisek z roku 2006, kde jsem mírně naznačoval o Linuxu (a to jsem si troufnul napsat jenom asi setinu předpovědí, protože toto není astrologický web):
"Až zhruba do března 2008 se Linux nemusí obávat dělat rozsáhlé změny v jádře, překopávat co se dá, vždy bude mít šťastnou ruku. Pak je ovšem potřeba zabrzdit a kritické budou měsíce kolem dubna 2009, kdy se ukáže jako životně nutné zastavit další změny a dávat Linux do pořádku, pokud se rovnou něco nezkope."
Viz zápisek:
http://www.abclinuxu.cz/blog/miloslavponkrac/2006/10/horoskop-linuxu-soucasnost
To nic, mně totiž KDE 4.1.3 i 4.2 blbne i na NB s intel grafikou X3100 a je stejně pomalé.
Že ty jsi nepoužil náš skvělý Průvodce po openSUSE 11.1 - rozcestník?