Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Tak když už jsme u toho házení špíny, tak viz. příloha. Aneb nVidia driver v kombinaci s uvesafb. nVidia driver nedovolí změnit vesafb rozlišení. Za kvalitu se omlouvám, ale foťák zrovna po ruce nemám a na to jak dostat výstup z DVI/VGA zpět do něčeho digitálního jsem ještě nepřišel(i když je to škoda, protože efekty jsou to pěkné).
default 0 timeout 3 title=Gentoo Linux (2.6.28-rc5) root (hd0,1) kernel /boot/vmlinuz-2.6.28-rc5 root=/dev/sdb2 video=uvesafb:1920x1200-32,mtrr:3,ywrapGF8600 GT, driver 180.08 (beta).
Takovéto čachry s přejmenováváním, vytvářením ořezaných nebo naopak mírně vylepšených věcí jsou bohužel běžné v celé elektronické branži a obávám se, že nejen tam.
Tak nejak. To mi pripomelo, kdyz kdysi AMD slibili, ze do urcityho data vydaj Athlona 2600+ a do ty doby meli nejvyssi 2400+ (s tema cislama si nejsem uplne jistej, ale myslim, ze to byly tyhle). Furt se jim to nejak nedarilo nataktovat, protoze byli blizko stropu, co se z toho dalo vyzdimat a protoze termin se blizil, tak vzali 2400+ , nasmazili tam dvojnasob cache oproti normalu a 2600+ko bylo na svete.
Taky si myslim, ze se tyhle "cachry" dejou vsude, ale mnohdy bych se za to na ne snad ani tolik nezlobil, obzvlast v pripadech, kdy je konkurence silna. Pokud by byl napriklad Intel o dve generace procesoru pozadu, asi by u AMD necitili takouvou potrebu delat takovyhle cachry.
To je blbost, nasamžit dvojnásob cache znamená udělat nové jádro a trvá měsíce. Spíš zvedli FSB z 333MHz na 400MHz u posledního Athlona XP (3200+), zatímco frekvence jádra vylezla tuším jen o 33MHz, takže moc výkonu navíc nebylo. 130nm proces a konec architektury K7, holt.
Nevim, hadat se a hledat to nebudu, ale takle sem to cet, tim si sem jistej, rozhodne tam bylo psano zdvojnasobeni cache a nikoli zvedani FSB.
Nekteri vyrobci jsou jeste horsi - vzpominam na jednu Wifi kartu D-Link, ktera mela nekolik revizi, pritom v kazde z nich byl uplne jiny chip, pokazde od jineho vyrobce. A ponevac se karty jmenovaly uplne stejne, chip byl pod pripajenym stinenim a prodejce revize neuvadel, dozvedeli jste se co mate az v okamziku, kdy vam karta dorazila ...
Ano, tohle jsem také u některých výrobců viděl (nechci jmenovat, protože si to nepamatuju přesně a mohl bych ublížit nevinnému).
Je to neřádstvo - řekl bych "jako prodat někomu mouku ve střívku jako párky", až na to, že se u nás tohle běžně dělá, jen místo mouky je tam něco daleko odpornějšího. S Yokotashim jsme se shodli, že výrobci, který toto udělá, by bylo třeba otisknout modelové číslo, které se neobtěžoval změnit, rozžhaveným železem na zadnici.
abych se za týden nedočet, že moje nová GTX720 je bývalá GTX 540 což před tím byla GTX 340, je vlastně stará geforce 8500GT ze které jsem před lety dávno upgradoval...
Na druhou stranu alespoň budou mít v Nouveau o to míň práce.
Když už tu jsou ti odborníci na grafické karty, jakou kartu od nVidie mezi 2500 - 3500 Kč byste doporučili? Vidím to na GF 9600 GT (obchod mám určený, nevím jestli tu od Gigabyte, nebo od MSI). GF 9800GT mi příjde ne o tolik výkonnější a o hodně dražší.
Pokud mi někdo znalý a hodný chce pomoct, můžete vybírat z tohoto seznamu : )
Tiskni
Sdílej: