Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Zajimalo by mne, zda budou novinari v pripadnem ocistovani Cunka stejne inkvizicne horlivi jako v jeho ocernovani.Ne, zapomenou na něj a nebudou se v tom případů dál rýpat. Nic lepšího od novinářských nadčlověků čekat nemůžeš.
ukazat politickou korektnost tak ze v tom kazdy pozna narazku na cikany je tedy dost nestastne, ale spis to svedci o tom ze ty by zkutecny umysl, a vymluva na politickou korektnost je dost nasilne vymyslena.Víš v čem je princip politické korektnosti? V tom že mluvíš tak, že každý pozná o kom mluvíš, ale nikdo si to nemůže vyložit jako urážku, protože řekneš "takhle jsem to nemyslel". Politická korektnost je nenazývání věcí pravými jmény. Proto se ze zpráv dozvídáme, že "byty byly příliš opotřebovány a proto je nutné nájemníky přestěhovat jinam" místo "cikáni vybydlili své byty tak, že je potřeba rekonstrukce, aby tyto byty znovu splňovaly hygienické normy."
Ne že bych chtěl nějak extra do toho zasahovat, ale třeba přestěhování našeho souseda o pár kilometrů dál by situaci určitě řešilo.Možná pro tebe, ale ne pro ty chudáky o těch pár kilometrů dál. A souseda to taky nijak nenapraví. Proto takové stěhování nic neřeší, jde jenom o klasické zametání problémů pod koberec a mediální se zviditelňování.
Pokud je mi známo, tak do horšího se nikdo nestěhoval. A mezi námi. Koupit mi někdo barák místo zdevastované ruiny, tak by mě ve snu nenapadlo ještě remcat že ten barák má nějaké mouchy, a šťasten jako blecha bych se jej jal zvelebovat. Jenže to bych nesměl být.. ehm jakže se takovým osobám říkalo za komárů? Být osobou štítící se práce.A to je další důvod, proč to není řešení.
Tiskni
Sdílej: