Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Místní organizátorský tým nám o Akademy 2014 v Brně řekl toto:
Řekněte nám něco o sobě. Jaké jsou vaše vazby na KDE?
Jsme skupinka nadšenců do otevřeného a svobodného softwaru. Část týmu jsou studenti, jiní pracují jako vývojáři testeři či jinak přispívají do různých open source projektů. Všichni ale sdílíme jednu vášeň — KDE. Pro některé z nás je KDE náplň naší práce, ostatní příspíváme ve volném čase nebo jsme jen uživatelé, ale jak se lépe zapojit do komunity KDE, než organizováním Akademy? Mnozí z nás jsou členy Fedora KDE SIG — týmu zodpovědného za KDE ve Fedoře. V minulosti se také několik členů podílelo na organizaci podobných konferencí a akcí. Přivést KDE komunitu do Brna byl již dlouho náš sen a když jsme konečně dostali příležitost, bez váhání jsme se jí chopili.
Proč chcete pomoci s organizací Akademy? Co od Akademy očekáváte?
Vnímáme naše úsilí jenom jako další způsob, jak přispět do KDE. Chápeme, že komunita se potřebuje čas od času setkat osobně a prodiskutovat plány do budoucna. Z minulých let také víme, že Akademy není jen o softwaru. Je především o lidech. Komunita KDE je unikátní a my chceme poděkovat lidem za jejich tvrdou práci tím, že zorganizujeme tuto událost a dáme jim příležitost rozvíjet a budovat přátelství a vztahy, které tvoří naši komunitu. V Brně (a vůbec v celé České republice) je mnoho IT firem a fakult se zaměřením na informační technologie. To podle nás dělá Akademy v Brně skvělou příležitostí pro studenty, odborníky i ostatní, jak se dostat do kontaktu s komunitou KDE a těžit z její práce. Jsme si také jistí, že komunita KDE bude těžit z brněnské kultury a pohostinnosti.
Řekněte nám něco o Brně. Proč je to perfektní místo pro Akademy?
Brno je druhé největší město v České republice. Je administrativním centrem Jihomoravského kraje a sídlem důležitých justičních úřadů: Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu a dalších.
Brno je také krásné město s mnoha pamětihodnostmi, jako jsou hrad Veveří z 11. století, hrad a pevnost Špilberk, Katedrála sv. Petra a Pavla a mnoha dalšími. Pro účastníky Akademy nabízí Brno spoustu příležitostí k oddechu i zábavě.
Se 13 univerzitami, 33 fakultami a více než 120 tisíci studenty je Brno centrem vzdělání a vědy — perfektní místo pro přilákání nových lidí do KDE. Akademy bude probíhat na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, asi 20 minut hromadnou dopravou z centra města.
Po většinu roku KDE — jedna z největších komunit svobodného a otevřeného softwaru — funguje online pomocí emailů, IRC, diskuzních fór a mailing listů. Akademy dává všem přispěvatelům možnost setkat se osobně, budovat sociální vazby, pracovat na konkrétních technologických problémech, probrat nové návrhy a posilovat inovativní, dynamickou kulturu KDE. Akademy sdružuje umělce, designery, vývojáře, překladatele, uživatele, spisovatele, sponzory a mnoho dalších přispěvatelů, aby oslavili úspěchy z předchozího roku a určili směr pro rok následující. Intenzivní workshopy na konferenci jsou příležitostí, jak přenést tyto plány do reality. KDE komunita vítá všechny firmy a společnosti, které staví na KDE technologiích nebo zkoumají možnosti, které svobodné a otevřené technologie nabízejí.
Rok 2014 bude už 12. ročníkem Akademy, kdy se opět stovky nadšenců do svobodného softwaru sejdou na dva dny přednášek a pět dní workshopů a programování. Pro více informací kontaktuje prosím tým Akademy.
Původní oznámení v angličtině na dot.kde.org.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Hrušky a jabka. KDE není správce oken.
o niekoľko levelov vyššie
To znamená co?
Hrušky a jabka. KDE není správce oken.Správne je to DE, ale v základe ide o WM so serepetičkami okolo
Že si ho poskladáš s komponentov ktoré ti vyhovujú.o niekoľko levelov vyššieTo znamená co?
Správne je to DE, ale v základe ide o WM so serepetičkami okolo
Mýlíš se. Přečti si původní oznámení při založení KDE, tehdy ještě desktopového prostředí.
Že si ho poskladáš s komponentov ktoré ti vyhovujú.
A zabiju tím víc času, než bych získal hypotetickou větší efektivitou toho softwaru. Been there, done that.