Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Samy A. Khaleg
PalmSecure je vysoce spolehlivé řešení pro prevenci neautorizovaného přístupu, založené na technologii rozeznávání struktury žil v dlani. Chrání data před hackery, (ne)bývalými zaměstnanci, konzultanty, auditory nebo brigádníky, kteří by se mohli k citlivým údajům dostat.
Kromě útoků na firmy zvenčí představují závažné nebezpečí rovněž interní podvody. Soukromé společnosti musejí toto riziko řešit, aby vyhověly různým nařízením, včetně vládních, jež často kladou zásadní důraz na zápis činností do protokolů. Především pro finanční instituce, zdravotnická zařízení a oddělení lidských zdrojů, kde se zaměstnanci například přihlásí do systému ráno a nechávají jej přístupný po celý den, je zajištění autentizace uživatelů v každém okamžiku kritické.
Jedním z příkladů je součinnost systému bioLock ve spojení s technologií Fujitsu PalmSecure – nabízí zvýšenou kontrolu nad tím, co se děje například v aplikaci SAP v přihlašovacím bodě, i když je uživatel již v systému. Systém žádá uživatele o autentizaci v určitých, předem zvolených okamžicích, nebo pro určité typy důvěrných souborů či finančních transakcí na vysoké úrovni, což neustále udržuje přístup maximálně zabezpečený.
Technologie Fujitsu PalmSecure se systémem Fujitsu bioLock pomáhá předcházet podvodům i při objednávkách, výplatách, inventurách, v maloobchodě a v dalších oblastech. Biometrická autentizace například znamená, že všichni uživatelé jsou zodpovědní za veškeré faktury, které upravují, nebo za finanční transakce, které provádějí. V maloobchodním pokladním systému zabraňuje systém PalmSecure neautorizovaným slevám, falešným dárkovým poukázkám a zneužití hesel, protože zaměstnanci se nemohou schovat za obecné heslo nebo přihlášení.
Technologie PalmSecure a bioLock rovněž zabraňují podvodům v oblasti docházky, protože zaměstnanci se musí při příchodu a odchodu autentizovat přiložením dlaně a data se přenášejí do mzdového systému SAP, což eliminuje „píchnutí za kamaráda“, kdy se zaměstnanci přihlašují, resp. odhlašují za sebe navzájem.
Je-li autentizace založena na řízené biometrické identitě a nikoli pouze na heslech či zařízeních, identita uživatele je nesporná a poskytuje jasné záznamy, které zajišťují přesné stanovení zodpovědnosti. Organizace mohou kontrolovat činnosti jako export dat, jejich změny a prohlížení ukládání, změny a prohlížení, rovněž tak tiskové úlohy. Firmy rovněž mohou zcela omezit uživatelský přístup na libovolné části, moduly systému SAP, zamaskovat citlivá pole či data, nebo zakázat tlačítka pro ukládání a export.
Často jsou kladeny dotazy, jestli „to“ funguje na useknutou ruku. Ne, nefunguje. Systém totiž vyhodnocuje krevní řečiště na bázi navázaného kyslíku na hemoglobin, což umožňuje funkčnost pouze na živé ruce – oproti otiskům prstů. Prst se dá navíc useknout. Od autentizace otiskem prstu právě kvůli tomu z etických důvodů jeden výrobce luxusních automobilů právě kvůli tomuto incidentu už kdysi ustoupil...
Systém PalmSecure je volitelný i klientských zařízeních Fujitsu. Od roku 2014 v Ultrabooku Lifebook U904 a v mobilní pracovní stanici Celsius H730. Od roku 2015 také v dalších novinkách. Jsou jimi ultrabook Lifebook U745, Slimbook Lifebook S935/S936 tablet Stylistic Q775. Postupně bude integrován i do dalších modelů, aby nahradil méně bezpečný systém čtečky otisků prstů.
Samy A. Khaleg pracuje u společnosti Fujitsu Technology Solutions.Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Často jsou kladeny dotazy, jestli „to“ funguje na useknutou ruku. Ne, nefunguje. Systém totiž vyhodnocuje krevní řečiště na bázi navázaného kyslíku na hemoglobin, což umožňuje funkčnost pouze na živé ruce – oproti otiskům prstů. Prst se dá navíc useknout.
Ruka se dá rovněž useknout. Jak se dotyčný otrok přihlásí pak?
A proc mne oznacujete za psychopata?
Na diagnózu to pochopitelně nestačí, nicméně ty symptomy, které mohou v diskuzích vyplývat, vyplývají.