abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:33 | Nová verze

    Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:33 | Komunita

    Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:55 | Nová verze

    Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Komunita

    Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:55 | Zajímavý software

    Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 38
    1.7. 18:22 | IT novinky

    V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    1.7. 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (28%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 344 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Diskuse byla administrátory uzamčena.

    27.10.2009 08:37 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 6 (MLS a MCS)
    Každý diel si rád prečítam, ale vždy zabudnem to čo bolo v minulom :-) Ako dlho si sa to učil a stretol si sa už z niekym iným čo by mal SELinux na servery bojím sa povedať desktope :-) Ale aj tak je to zaujímavé, raz sa to môže hodiť.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    27.10.2009 10:47 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 6 (MLS a MCS)
    Setkal, proto jsem se rozhodl se to naučit. Zabralo asi 1 až 2 týdny než jsem se dostal z nuly k systému, který byl použitelný jako server. Odtud pak už vede cesta tudy, kudy si zvolíte. Pokud se to chcete opravdu naučit, doporučuju vzít nějakou distribuci a zkusit si ji nainstalovat do virtuálu a trochu si s tím pohrát.

    Fedora je příklad toho, že SELinux může fungovat i na desktopu (případně hardened gentoo a hardened ubuntu). Mluvit s lidma, kteří SELinux aktivně používají, případně vyvíjejí můžete na freenode #selinux.
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
    27.10.2009 08:41 Zdenek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 6 (MLS a MCS)
    Proč bych se měl bát něčeho, co nepotřebuji a co nepoužívám?
    27.10.2009 11:57 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 6 (MLS a MCS)
    Protoze jisty pan Murphy rika, ze cim vic se necemu vyhybate, tim drive a silneji na to narazite.
    27.10.2009 20:07 sombreroTX
    Rozbalit Rozbalit vše bojim bojim
    Jak to tak sleduji, tak jsem fakt rád za Solarisí TX, je to nesrovnatelne jednodussi, prehlednejsi a dovolim si tvrdit i bezpecnejsi, nejen kvuli implicitní izolaci zón, ale linux je zkrátka bastl, nevěřím tomu, a ještě se s tím takhle srát. Pokud se jedná o nějakou secure architekturu/deployment, tak bych se ani neodvažoval slovo Linux vypustit z úst :)

    Autore, znáš TX? Co na to říkáš? (Používají to v US Army :) )
    27.10.2009 20:21 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bojim bojim
    somarobreroTX ukáž kde máš ty nasadené tvoje riešenie v super ultra kua bezpečnom Solarise nech Ti ho dáme dole :-)
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    27.10.2009 20:47 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bojim bojim
    Máte pro takové tvrzení nějaká faktická oddůvodnění, nebo jste jen ukojen pocitem bezpečnosti z něčeho, do čeho sice moc nevidíte, ale tváří se to důvěryhodně?
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
    28.10.2009 23:26 snehuliak
    Rozbalit Rozbalit vše a co RSBAC?
    SElinux pouzivam aj ked vacsinou nechavam default nastavenia ktore su vo Fedore/CENT OS a do hlbky som sa este nedostal, ale hadam sa mi to vdaka tomuto serialu podari. Chcel by som sa autora clanku spytat na nazor na RSBAC (www.rsbac.org). Bol vytvoreny skor ako SElinux, ale nikdy nebol zaradeny priamo do kernelu (ak tomu dobre chapem tak z dovodu poklesu vykonnosti). Ak teda poznate aj RSBAC - aky je vas nazor na neho? Pripadne v com je vyhoda SElinuxu (okrem toho ze je v kerneli)?
    29.10.2009 08:11 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: a co RSBAC?
    RSBAC jsem nikdy nepoužíval (tj. neznám). Podle informací z jejich webu to může být užitečné, ale taky ne úplně bezbolestné. Vzhledem ke komentářům na stranu LSM se nedivím, že se do jádra nedostal. Ale to nevadí, spousta jiných dobrých věcí v jádře není nebo dlouho nebyla.

    Obecná výhoda SELinuxu je v jeho možnostech. Vhodnou konfigurací jste schopen dosáhnout opravdu velmi různorodé nastavení. Hodně lidem to může vadit, ale bohužel zabezpečení počítačů nejde nakupovat na kila v krabicích.
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
    29.10.2009 08:02 TM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bojim bojim
    Linux jako takový dnes bastl určitě není a troufám si po dlouholeté praxi říci, že proti Solarisu má dnes řadu výhod. Ovšem co se týče SE Linuxu, to je vskutku pozoruhodný příklad toho, jak se dají věci z těžko pochopitelných důvodů uměle zkomplikovat a zamotat - zlaté řešení, používané na Solarisu a zlatý AppArmor, který, nevím proč, umírá. :-(
    SE Linux má výhodu v tom, že vám dá pocit úspěšného zdolání překážky. Nesmíte ale řešit, kolik drahocenného času to stálo, protože pak máte vedle rozšířené bezpečnosti na Solarisu pocit provinění. :-)
    29.10.2009 08:16 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bojim bojim
    SELinux není komplikovaný ani zamotaný. Jenom Vás staví do pozice kde musíte rozumět všemu co se v systému děje. Překážka, kterou pak překonáváte je spíše tahle. Apparmor umírá, protože při své jednoduchosti nebyl schopen uživatelům dodat, co se po něm žádalo a pokročilí uživatelé narazili na zeď.

    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
    29.10.2009 21:04 TM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bojim bojim
    To ani ne. Problém není v tom rozumět co se v systému děje. Unixoví administrátoři z praxe nejsou takoví blbci, jak si možná myslíte. Největší překážkou je těžko zapamatovatelná změť příkazů, scriptů... a jejich parametrů, pro nováčka zpočátku kryptické výstupy, poněkud zmatená dokumentace atd.
    Prostě ten frontend, to je IMHO tragédie. Odpusťte si prosím povýšené poznámky o jakýchsi klikačích, to je pod vaši úroveň.
    29.10.2009 21:40 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bojim bojim
    Unixoví administrátoři z praxe nejsou takoví blbci, jak si možná myslíte.
    Nevím jestli jste to dobře pochopil, jde o znalost nejen obecných principů, ale i chování konkrétního software na konkrétní distribuci. Kde má uložen apache nebo named konfiguráky, co všechno potřebuje číst, kde jsou init skripty a co všechno spouští, jak se chová hotplug, jaký konkrétní syslog/MTA se používá, jaké všechny NSS/PAM moduly jsou aktivní, ... všechno tohle při psaní politiky může být podstatné.
    Největší překážkou je těžko zapamatovatelná změť příkazů, scriptů... a jejich parametrů, pro nováčka zpočátku kryptické výstupy, poněkud zmatená dokumentace atd.
    Tak to nevím zase já o čem mluvíte. Takhle se chovají obecně všechny unixové příkazy a těch 5 nebo kolik pro administraci SELinuxu se ničím neliší.
    Odpusťte si prosím povýšené poznámky o jakýchsi klikačích, to je pod vaši úroveň.
    Nevzpomínám si, že bych nějaké měl.

    BTW, téma článku je MLS a jeho pořadové číslo je ⑥. Oceňuji Váš "zájem" o SELinux, ale debatu "SELinux ano nebo ne" bych očekával někde v jedničce.
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.