OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Chytré mobilní telefony z Číny se staly mezi uživateli hitem a značky jako Huawei, Meizu, Xiaomi, ZOPO nebo OnePlus spolehlivě ukrajují procenta prodejního koláče, což má několik logických důvodů.
Prvotní nedůvěru velmi rychle vystřídá nadšení a jakékoli předsudky proti zboží z Číny jsou zcela bezpředmětné. Pokud uživatel nepatří mezi zaryté uživatele iPhonů, kteří na své stále stejně vypadající miláčky nedají dopustit, lze mezi čínskými smartphony najít skutečné poklady za opravdu skvělé ceny.
Poměr ceny a výkonu je jedním z hlavních aspektů, na které čínské smartphony lákají. Za podstatně nižší částku lze dostat velmi dobře vybavený telefon, který se může směle rovnat s nejvyšší řadou značek Samsung, Sony nebo HTC. A to už asi stojí za to trochu hledat a orientovat se v daných značkách.
Praktickou "vychytávkou" pro všechny uživatele je přítomnost nadstavby operačního systému Android. Obecně platí, že výrobci čínských telefonů své modely doplňují jakýmsi vlastním operačním systémem. Ten je zcela v souladu s Androidem a současně přinášejí funkce pro lepší a intuitivnější ovládání. Tyto aktualizace systému přinášejí upgrade pro zabezpečení, vyšší stabilitu a kompatibilitu s aplikacemi z Google Play apod.
Oproti běžnému systému Android se tyto aktualizace dostanou k mnohem více uživatelům. Z pohledu Googlu dostávají nový operační systém zpravidla jen ty nejvyšší řady přístrojů a drtivá většina uživatelů oblíbené střední třídy má jednoduše smůlu.
Je evidentní, že výrobci čínských mobilních telefonů dbají na velmi rozšířenou střední třídu a novou aktualizaci lze proto stáhnout i několikrát do roka. A to i poté, co vyjde oficiální seznam zařízení, která (ne)budou mít k dispozici upgrade na vyšší verzi systému od Googlu.
Pro uživatele, kteří požadují vynikající výbavu, vlastnosti a výkon, ale finanční možnosti jim neumožňují pořídit high-end telefon, jsou značky jako Huawei, Xiaomi nebo OnePlus skvělou alternativou. Vybírat lze ze širokého spektra modelů, designů a konstrukcí. Rozhodně neplatí, že čínské telefony jsou jen plastovou hračkou; jejich konstrukce mnohdy budí obdiv a nechybí jim ani správný šmrnc a styl.
Oproti jiným značkám není problém najít přesně to, co uživatel požaduje. Například Sony nemá střední segment nikterak závratný. Za zmínku stojí snad jen Sony Xperia M4 Aqua, ale jinak se v dané cenové relaci hledá velmi těžko.
Výhody a opravdu dobrý poměr ceny a výkonu může uživatel nakonec posoudit sám. Protežování světoznámých značek je známým marketingovým tahem a čínské značky se jim při nejmenším vyrovnají.
Velmi dobře vybavený mobilní telefon, který je poháněn CPU s 8 jádry. Frekvence 1,2 GHz sice není kdovíjaká, ale v kombinaci s 2GB RAM je provoz přístroje nejenom svižný, ale také si na něm lze bez problémů zahrát i graficky náročné hry (Dead Effect 2, FIFA 15, Unkilled) zcela plynule.
Potěší i 16GB úložiště pro uživatelská data a multimédia. V dané cenové relaci není nic, co by nemile překvapilo. Snad jen zabudovaný foťák nepodává za horších světelných podmínek ten nejlepší výkon.
Huawei P8 Lite od 9 690 Kč
Pokud Huawei připadá stále příliš drahý, je tento model určený pro zákazníka, který nechce platit více. Je o pár tisíc levnější a s vyváženým výkonem pro práci i zábavu. Výkon 4 jader CPU o vyšší frekvenci 1,6 GHz podporuje 1GB RAM, což v pohodě stačí na každodenní činnost, surfování po internetu, sociálních sítích a sledování videa. Pozadu nezůstávají ani hry. Přístroj má sice zastaralejší verzi Androidu, což ale kompenzuje systémová nástavba MIUI.
Xiaomi Redmi 1S od 3 538 Kč
Nekompromisní výkon za cenu něco málo přes 5 000 Kč. Osm jader je taktováno na plnohodnotných 1,5 GHz a 3 GB RAM zajistí bleskurychlý chod i při velmi náročném multitaskingu. Pětipalcový displej je ideální pro multimediální zábavu v podobě filmů, videí a dobře se na něm ovládají ty nejnovější a nejnáročnější hry (příklady viz výše). Navíc má komfortní Full HD rozlišení, takže si uživatel vychutná ještě větší ostrost při brouzdání po internetu a čtení textů. Tento mobil se i přes svoji nízkou cenu může směle zařadit vedle špičkových přístrojů v byznys sféře.
ZOPO Speed 7 od 5 790 Kč
Každá značka by si zasloužila vlastní článek o jejich nejlepších a nejprodávanějších modelech, ale o tom někdy příště. Ještě však zmiňme značku Lenovo.
Lenovo je určitým hybridem, jde také o čínskou společnost, která se už dříve na náš trh dostala se svými notebooky a počítači, díky čemuž si získala vysoké renomé. Nutno však podotknout, že ani jejich mobilní telefony nezůstávají pozadu. V porovnání s Huawei, Xiaomi nebo Oppo je však přece jen známější a méně exotická.
Také čínští výrobci produkují vlajkové lodě, ale nezapomínají na tolik požadovanou střední třídu. A není důvod, aby v tomto trendu nepokračovali. Obliba čínských značek nepochybně stoupá. Svědčí o tom také akce firmy OnePlus, která se rozhodla při uvedení nového modelu distribuovat pozvánky, o které byl enormní zájem.
Čínské značky nehodlají stagnovat, ba spíše naopak. Expanze už vlastně začala. Godin Holding se sídlem v Hongkongu a další čínští investoři koupili luxusní značku mobilních telefonů Vertu, a běžní uživatelé z toho mohou jen těžit.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Neviem aké máte vy skúsenosti, ale momentálne používam MIUI7 na Lenovo A328 a je jednoducho skvelé. Keby nebola ROM určená pre iné rozlíšenie zrejme by som MIUI označil ako brilantné.
No na mojom je rýchlejšie než iné ROM. Chyby okrem drobností kvôli tomu, že mám iné rozlíšenie som nezaznamenal. Takto to beží u mňa.
Prudce vyrovnaný článek.
Co třeba to odhalení, že jistí výrobci bez vysvětlení posílají veškeré soukromé uživatelské údaje nešifrovaným spojením na svoje servery, o tom ani slovo?
Z toho už jsem vyléčen.
Výkonný hardware není všechno. K čemu je rychlý procesor, když máte každou chvíli chuť mrštit s telefonem do kouta kvůli nějaké stupidní chybě ve firmwaru. Všelijaké nadstavby Androidu jsou spíše naškodu - zpomalují mobil, zanášejí do něj další chyby a nekonzistence a v neposlední řadě také nutí uživatele se podřídit způsobu práce, který vymyslel nějaký čínský výrobce s minimální představou o místních reáliích.
Prostě čím čistší Android, tím lépe - Google možná také dělá chyby, ale má nepoměrně více prostředků a disciplíny k vývoji slušného firmwaru než nějaká čínská rychlokvaška.
Ještě, že jsem se zbavil mobilů s OS, které jenom šmírovaly (iPhone i Android) a koupil jsem si odolný mobil Evolveo s výdrží (běžné telefonování + SMS) 12 dnů... Kterej z těch smartfounů tohle má???
Myslím, že neodesílá nikam moje data, páč nemá jak, když tam není ani pořádný internet a ani ho nemám aktivovaný a už vůbec nemám data u operátora
Já se ale nebavím o odposlechu hovorů nebo čtení SMS třeba policií nebo tajnými službami ;)
Myslím, že neodesílá nikam moje data, páč nemá jakMá to GSM a nejspíš to má k basebandu trvale připojený mikrofon. Může tedy trackovat polohu a poslouchat okolí.
a koupil jsem si odolný mobil EvolveoKdyž to nejde porovnávat… Já bych chtěl zařízení, které bude mít ssh klienta, bude umět šifrovat fotky a záznamy z navigace atd.
To je to z abclinuxu tak spatne ze vydavaji takovehe srackoidni clanky? Nejen ze je to hnusne PR, ale jeste k tomu se spoustou chyb omilu. Toto je fakt pod uroven cehokoliv.
s, takovehle, chyb, omylu
taktováno na plnohodnotných 1,5 GHz
Pětipalcový displej je ideální pro multimediální zábavu v podobě filmů, videí
Čínské mobilní telefony - kombinace výkonu a ceny, které je stěží odolatTak zatím úspěšně odolávám. Moje Nokia 6610 a N900 se mají čile k světu a za nic na světě bych je nevyměnil.