Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
někomu se možná bude hodit na evidenci http://www.sUcto.cz
Mezi (podvojným) účetnictvím pro daňové účely a mezi daňovou evidencí je jeden zásadní rozdíl. V účetnictví se každá vydaná faktura okamžitě započítává do příjmů, i když peníze na účet dosud nedorazily a možná ani nedorazí, protože zákazník se na placení vykašlal. Protože tyto nepřijaté peníze jsou započítané v příjmech, platí se z nich pochopitelně i daně. V daňové evidenci se do příjmů započítávají pouze peníze, které na účet skutečně dorazily.
Tohle už je jen důsledek, i když někdy dost podstatný. Principiální rozdíl je spíš v tom, že v daňové evidenci (dříve jednoduchém účetnictví) řešíte jen pohyb peněz - příjmy a výdaje. V účetnictví (dříve podvojném účetnictví) evidujete především pohyb aktiv a pasiv. Aktivum je v podstatě nějaká hodnota (hotové peníze, peníze na účtu, majetek, pohledávka), pasivum je pak zdroj (závazek, úvěr apod.). Takže když vystavíte fakturu za práci, získáváte aktivum v podobě pohledávky (koneckonců i třeba peníze na účtu jsou svým způsobem pohledávkou vůči bance) a pasivem je v tomto případě výnos. Zatímco v okamžiku, kdy se klient uráčí zaplatit, už z pohledu účetnictví nic nezískáváte, pouze se jedna forma aktiv (pohledávka) transformuje na jinou (peníze na účtu). Podobně je nákup majetku nebo zboží v daňové evidenci výdajem (pomineme-li případné daňové odpisy), ale v účetnictví je to zase jen transformace jednoho aktiva (peníze) na jiné (majetek nebo zboží) a náklad se účtuje až v okamžiku, kdy zboží prodáte nebo majetek "spotřebujete" (nebo postupně odepíšete). Takže i když to vypadá při pohledu na příklad s nezaplacenou fakturou nelogicky, ve skutečnosti dává účetnictví podstatně lepší představu, jak na tom opravdu jste.
pokud koupite hdd za 1000 + dph, tedy 1200 a prodate ho na fakturu neplatici za 2400 (400 DPH) , nemate HDD, a jeste musite zaplatit 400 DPH
Pro pořádek je potřeba doplnit, že přesně ve stejném okamžiku nárokujete těch 200 Kč. V daném případě by mne ale asi víc než 200 Kč DPH štvala ta investice 1000 Kč, zvlášť pokud by marže byla realističtější než vašich 100 procent.
Ale kdyz se na neco ptam, tak je hned rec o uctech a pasiva a aktiva a ja toho radsi necham
Nerozhodnete-li se vést účetnictví, pak vás aktiva, pasiva a účty zajímat nemusejí, v daňové evidenci máte jen příjmy a výdaje. Pokud se pro účetnictví rozhodnete, doporučuji koupit si nějakou učebnici, není to zase tak hrozné a nepochopitelné (když to zvládnou studenti VŠE… :-) ).
dan z prijmu je neco, co nelze v prubeho nejakeho obdobi urcit - a proto nechapu, jak by to mohlo v ucetnictvi nebo danove evidenci byt? Ja jsem myslel, ze na to je pak to rocni danove priznani.
Tu zaplacenou daň (případně zálohy) pak ale musíte do účetnictví (daňové evidence) zanést.
DPH je neco, co je mozno napr. mesicne sledovat a take to pak FU odvest (nebo po FU neco chtit)
Pokud se rozhodnete stát se dobrovolně plátcem DPH (nebo pokud jím být musíte, což znamená IIRC 1M ročního obratu). Jinak vás DPH vůbec zajímat nemusí. Víceméně se dá říci, že pokud obchodujete spíše s plátci, je výhodnější stát se plátcem dobrovolně.
chapu , ze je to gulas, kdyz jako platce DPH vystavuji fakturu na platce nebvo neplatce DPH a naopak dostavam takove rozlicne faktury. To jsem chtel pochopit az v druhem kole.
Zase takový guláš to není. Nejste-li plátce, nezajímá vás DPH vůbec. Jste-li plátce, pak u faktur přijatých od neplátců prostě žádná DPH není a částka je konečná; u vystavených faktur vás nemusí zajímat, zda je příjemce plátce nebo ne (jen u faktur nad 10000 Kč by měla být identifikace příjemce, tj. v případě plátce DIČ).
nahore nejaky diskutujici nadhodil zalohove faktury, misto toho autor pouziva jakousi fintu na faktury, ktere v systemu jsou ale jaksi se nepocitaji, aby se nemusely platit 'dane'.
Trik je v tom, že místo faktury vystavíte jen zálohovou fakturu, pak fakturovaná částka není výnosem a neplatíte z ní tudíž žádné daně. Teprve po zaplacení vystavíte skutečnou fakturu a máte výnos (ale to už máte i peníze). Problém se tím přenáší na druhou stranu, protože odběratel si může účtovat náklad až v okamžiku, kdy dostane tu fakturu.
Problem vidim v tom, (a to svagrova nechape) ze kdyz prijde jednou za mesic, tak treba v prubehu mesice zakaznik zavola, abch poslal fakturu a ja ted nevim, mam to udelat a jak, aby mi na konci mesice az bude svagrova delat ty 'depehacka' nerekla - to byla blbost s touhle fakturou.
Nejlepší bude, když vám dá nějaký vzor a vysvětlí, jaké údaje a kam máte doplnit.
Abyste byli skutečně bohatí, musíte mít aktiva co nejvyšší a pasiva co nejnižší.
Takhle formulováno to nejde, protože jeden ze základních principů je, že všech aktiv musí být stejně jako všech pasiv. Takže aby to šlo takhle tvrdit, bylo by potřeba nejdřív definovat, která aktiva a která pasiva je z toho potřeba vyjmout.
Podle vašeho prvního příspěvku jsem myslel, že se snažíte popsat, jak funguje účetnictví. Proto jsem se vyjadřoval k tomu, jak to v účetnictví funguje, netušil jsem, že se bavíte o jakémsi podivném mixu někde na půl cesty mezi účetnictvím a daňovou evidencí…
V předchozím příspěvku je přiložený obrázek
Tak ten jsem neviděl, vzhledem ke způsobu, jakým někteří jedinci možnost přímého vkládání obrázků do diskusí zneužívali, jsem si přímo vložené obrázky potlačil pomocí CSS.
Tiskni
Sdílej: