V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Nemusejí se tak o nic starat, celý housingový proces proběhne automaticky na základě jedné objednávky. Díky sloučení nákupu a housingu do jedné služby se zákazníkům zjednoduší i případný servis nebo rozšiřování CPU, pamětí či disků.
Služba je díky on-line přístupu určena všem, kteří provozují datové služby na svém serveru, tj. na „vlastním železe,“ ale přitom chtějí část svých požadavků přenechat odborníkům. Další předností je, že pak za servery nemusejí dojíždět. Tuto výhodu měli doposud jen zákazníci, kteří si při koupi serveru u Czech-Server.cz pronajali i vlastní rack v DC6.cz. Nyní je služba určena všem bez rozdílu s tím, že servery o velikostech 1U a 2U budou v případě zájmu o housing po nákupu instalovány do racku, ke kterému mají přístup pracovníci Czech-Server a DC6.cz.
Při nákupu vybraného hardwaru je v rámci prodejního procesu možné servery nechat zahousovat, tj. uložit je v datacentru. Na výběr je hned šest variant. Pokud zákazník kupuje pouze jeden, dva nebo tři servery o velikostech 1U nebo 2U, může využít jednotlivého serverhousingu v rámci racku, který má Czech-Sever.cz pro tyto účely přidělen. Pokud ale zákazník již někde servery housuje a chce provést konsolidaci, popř. kupuje větší množství serverů, může využít služby rackhousing, tedy pronájmu uzamykatelné rackové skříně o velikosti 6U, 12U, 21U a 42U s vyhrazenou konektivitou 1 – 10 Gbps. Samostatný housing 1U stojí 490 Kč měsíčně + náklady za spotřebu elektřiny 3,33 Kč za kWh. Ceny rackhousingu začínají na 3000 Kč měsíčně za velikost racku 6U. Vždy je pak možné využít slevy 5, 10 a 15 % za předplatné v období 3, 6 a 12 měsíců. Na výběr je ze šesti variant housingů.
K housingu se váže spousta dalších služeb od pojištění až po samotnou administraci prostřednictvím administrátorů datového centra. Součástí DC6.cz je také zákaznický coworkingový prostor, který lze využít i jako školící a relaxační místnost. Všechny systémy důležité pro běh datového centra jsou zálohovány systémem N+1 nebo vyšším a odpovídají tak úrovni TIER III. Areál je navíc vybudován v bezzáplavové oblasti a aktuálně pojme až 2 000 serverů s možným rozšířením až na trojnásobek.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: