OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Nemusejí se tak o nic starat, celý housingový proces proběhne automaticky na základě jedné objednávky. Díky sloučení nákupu a housingu do jedné služby se zákazníkům zjednoduší i případný servis nebo rozšiřování CPU, pamětí či disků.
Služba je díky on-line přístupu určena všem, kteří provozují datové služby na svém serveru, tj. na „vlastním železe,“ ale přitom chtějí část svých požadavků přenechat odborníkům. Další předností je, že pak za servery nemusejí dojíždět. Tuto výhodu měli doposud jen zákazníci, kteří si při koupi serveru u Czech-Server.cz pronajali i vlastní rack v DC6.cz. Nyní je služba určena všem bez rozdílu s tím, že servery o velikostech 1U a 2U budou v případě zájmu o housing po nákupu instalovány do racku, ke kterému mají přístup pracovníci Czech-Server a DC6.cz.
Při nákupu vybraného hardwaru je v rámci prodejního procesu možné servery nechat zahousovat, tj. uložit je v datacentru. Na výběr je hned šest variant. Pokud zákazník kupuje pouze jeden, dva nebo tři servery o velikostech 1U nebo 2U, může využít jednotlivého serverhousingu v rámci racku, který má Czech-Sever.cz pro tyto účely přidělen. Pokud ale zákazník již někde servery housuje a chce provést konsolidaci, popř. kupuje větší množství serverů, může využít služby rackhousing, tedy pronájmu uzamykatelné rackové skříně o velikosti 6U, 12U, 21U a 42U s vyhrazenou konektivitou 1 – 10 Gbps. Samostatný housing 1U stojí 490 Kč měsíčně + náklady za spotřebu elektřiny 3,33 Kč za kWh. Ceny rackhousingu začínají na 3000 Kč měsíčně za velikost racku 6U. Vždy je pak možné využít slevy 5, 10 a 15 % za předplatné v období 3, 6 a 12 měsíců. Na výběr je ze šesti variant housingů.
K housingu se váže spousta dalších služeb od pojištění až po samotnou administraci prostřednictvím administrátorů datového centra. Součástí DC6.cz je také zákaznický coworkingový prostor, který lze využít i jako školící a relaxační místnost. Všechny systémy důležité pro běh datového centra jsou zálohovány systémem N+1 nebo vyšším a odpovídají tak úrovni TIER III. Areál je navíc vybudován v bezzáplavové oblasti a aktuálně pojme až 2 000 serverů s možným rozšířením až na trojnásobek.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: