abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1986 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    vain avatar 2.9.2010 07:37 vain | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 12 (stylování GUI pomocí CSS)
    No to je na zblití =)
    If the only choice you've got is to do the wrong thing, then it's not really the wrong thing, it's more like fate.
    2.9.2010 08:24 sivlk | skóre: 15 | blog: sivlk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 12 (stylování GUI pomocí CSS)
    +1
    mirec avatar 2.9.2010 09:57 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 12 (stylování GUI pomocí CSS)
    Páni to vyzerá hnusne ;) Pritom qss je celkom použiteľná vec, stačí tom trochu citu ... a hneď to vyzerá krajšie. Nemal by som zverejňovať screenshoty, ale snáď ma za jeden nikto nezabije - qss tak trochu menej hnusné. Štandardne to beží na fullscreene preto taký divný toolbar kombinovaný s titulkom okna. Všetky prvky sú ručne naštýlované, cieľom bolo vytvoriť niečo elegantné ako plastique a dobre ovládateľné cez dotykový display.
    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
    David Watzke avatar 2.9.2010 11:18 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 12 (stylování GUI pomocí CSS)
    Hezké :-) Aspoň lidí uvidí jak pěkně to může vypadat :-D
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    mirec avatar 2.9.2010 15:11 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 12 (stylování GUI pomocí CSS)
    Dík. Ešte jedna vec mi nedá spávať (no dobré kecám, ale to nie je podstatné) ... čakal som od tohto článku niečo iné. Upozornenie, že Qt 4 má takúto vlastnosť a všetko je v dokumentácii je fajn, ale niečo motivačné s peknými obrázkami (s dôrazom na pekné) by sa k článku možno hodilo, takže pre tých, ktorí sa neboja anglického textu (no tak toho textu tam je hooodne :D) - Qt Stylesheets Button Bar Tutorial (to bola inšpirácia pre mňa).
    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
    2.9.2010 15:38 Mige_Amour | skóre: 12 | Benešov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 12 (stylování GUI pomocí CSS)
    Hezké, škoda, že tady se to tak nevyvedlo
    2.9.2010 15:35 Tomáš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 12 (stylování GUI pomocí CSS)
    Hezký, ale proč jsou ty butony tak velký, proti tomu písmu uvnitř. To je takový problém to udělat nějak úměrně? :-))
    mirec avatar 2.9.2010 16:03 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 12 (stylování GUI pomocí CSS)
    Písmo je malé pretože na stroji, na ktorom programujem mám nízke DPI. Na cieľovom stroji je väčšie DPI a teda aj písmo. Ale v podstate asi by nezaškodilo nastaviť písmo na presnú veľkosť v pixeloch ;)
    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
    2.9.2010 20:46 Beruska
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 12 (stylování GUI pomocí CSS)
    Vetsi DPI, mensi pismo.
    mirec avatar 2.9.2010 21:46 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 12 (stylování GUI pomocí CSS)
    Veľkosť písma je povedzme 9pt, v prepočte na px je to povedzme 11px. Po zvýšení dpi by veľkosť písma mala zostať rovnaká, ale v pixeloch je to už povedzme 15px. Písmo sa teda relatívne voči grafike, ktorá je v px zväčší ;) (čísla sú len orientačné)
    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
    2.9.2010 13:04 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 12 (stylování GUI pomocí CSS)
    Dik, Davide.
    2.9.2010 22:53 mikro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 12 (stylování GUI pomocí CSS)
    Neexistuje možnost, jak načíst soubor se stylem, metodě se zkrátka musí zadat řetězec, takže to musí programátor vyřešit sám

    To by ta clovece grafik / dizajner asi fakt miloval, keby si mu povedal, ze ti musi dodat textak vytvoreny v Notepade ;) Samozrejme, ze styly idu editovat v Qt Designerovi, so syntax highlightingom, kontrolou syntaxe atd.
    2.9.2010 22:54 T.O.M. | skóre: 22 | blog: T.O.M.'s blog | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 12 (stylování GUI pomocí CSS)

    Neexistuje možnost, jak načíst soubor se stylem, metodě se zkrátka musí zadat řetězec, ...

    Není pravda, že to nejde, jen je třeba na začátek řetězce s cestou k souboru přidat file:///, např.: "file:////home/user/stylesheet.qss", na widlích by to mohlo vypadat "file:///c:\Program Files\xyz/stylesheet.qss" (možná s normálními lomítky, nezkoušeno)

    Navíc pokud se style sheet načte tímto způsobem a ne vložením obsahu souboru jako v článku, může se v QSS souboru použít relativních cest (vzhledem k tomuto souboru) např. k obrázkům s pozadím, což dost zpřehlední zápis a usnadní práci.

    Jinak článek dobrý, jen by to chtělo koukatelnější ukázku možností. Za takovou barevnou změť by se styděli i v cirkuse ;-)

    mirec avatar 3.9.2010 08:33 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Grafické programy v Qt 4 – 12 (stylování GUI pomocí CSS)
    Příloha:
    jen by to chtělo koukatelnější ukázku možností

    Neviem, či to je len o farbách ... celý príklad sa mi zdá taký dosť umelý. Mám z neho pocit, že autor qss nikdy nepoužil ;)

    Skúsim sa na to pozrieť z pohľadu človeka, ktorý qss nikdy nevidel a nevie na čo by sa to mohlo hodiť. Takže si prečítam článok, vidím, že sa qss dá použiť na nejaké to ofarbenie prvkov, ale načo to je dobré sa moc nedozviem.

    Ak by som ja vymýšľal nejaký príklad na qss asi by som skúsil skôr niečo čisto praktické. Pri prefarbovaní inputov má ako prvé asi napadne zmeniť farbu pozadia pri nevalidnom vstupe (v niektorých dialógoch kde je viacej inputov môže byť mierne podfarbenie do červena veľmi užitočné na nájdenie chyby).

    Ako prvé ma napadne označenie inputov nejakou sémantickou značkou. To je možné dosiahnuť dynamickými property, takže zavoláme input->setProperty("inputInvalid", true alebo false) pri zmene obsahu inputu.

    Ďalším krokom bude napísanie príslušného qss. To je pre tento prípad jednoduché: *[inputInvalid='true'] { background-color: red; }

    Poctivý čitateľ skúšajúci si príklad by asi v tomto momente zistil, že takto to jednoducho nefunguje. Po zmene dynamických property je potrebné ručne vnútiť widgetu prekreslenie aby nastala viditeľná zmena.

    input->style()->unpolish(input);
    input->ensurePolished();
    

    Posledným detailom v tomto príklade je farba, ktorá je daná napevno. Omnoho lepším riešením by bolo zobrať farbu z aktuálnej palety a v určitom pomere ju zmiešať s červenou. Výsledok môžte skúsiť v prílohe. Pekný príklad použitia qss a dynamických property je napríklad tu.

    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.