Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Piledriver je ideální procák pro rodinku humanisticky zaměřeného páru, kteří nerozumějí počítačům, a chtějí levný počítač „jenom na hry“. Trefíte se s ním do nízké pořizovací ceny, kdy mají limit kolem 10 tisíc na komp.
Mno, nevím, ale humanisticky zaměřené páry většinou choděj do divadla, na koncerty, čtou knížky, nebo choděj na výlety do přírody. Když už sedaj k počítači, pak ne, aby pařili nějaký dementní hry (to si radši zahrajou večer u stolu nějakou deskovou hru), ale protože se živej tím, co napíšou...
Coz znamena jen to, ze vykon BD je znacne nevyrovnany, coz neni zrovna lichotiva vizitka.
Proč by ten druhý procesor, se kterým se to porovnává, měl být automaticky ten správný etalon "vyrovnanosti"? Není to spíš tak, že jeden procesor je vhodnější pro určité typy zátěže a druhý pro jiné?
Mimochodem, v plne zatezi ma temer 2 nasobnou spotrebu (mereno na 230V zasuvce).
Pominu-li přirozeně se nabízející otázku, jak chcete měřit "spotřebu" procesoru "na 230V zásuvce", mají osmijádrové bulldozery při plné zátěži příkon 120-130 wattů. Opravdu víte o procesoru, který zvládne totéž při příkonu 60-65 wattů?
Podle me se meri vzdy cela platforma (sestavu)
Pak ovšem musíte konkrétně napsat, jaké sestavy vlastně porovnáváte. Napsat
Spotreba v plne zatezi sestavy Core i7 je lehce nadpolovicni oproti sestave s BD
je totiž naprostý nesmysl. To je asi jako napsat "motor značky X má poloviční spotřebu oproti motoru značky Y" bez uvedení toho, jaké dva motory vlastně porovnáváte, v jakých autech a v jakém testu.
On to až takový problém není. Teď jsem třeba cvičně zkusil na FX-8150 spustit paralelně 4 resp. 8 instancí "openssl speed
" na rsa2048
a aes-256-cbc
(ve druhém případě s využitím AES-NI přes EVP). U obou algoritmů byl rozdíl ve výsledcích menší než 10 procent. Stejně se kdysi lidé tvářili nedůvěřivě na DX2 a DX4 verze 486 a dnes už nás ani nenapadne, že by mohl procesor uvnitř běžet na stejné frekvenci jako navenek.
On je vůbec celý ten humbuk "Bulldozer je propadák" do značné míry spíš výsledkem skvělé PR práce Intelu. :-(
Namísto toho všechno shodili ze stolu a začali znovu na čisté louce s Bulldozerem.Mozna ze kdysi nabrali manazery z Netscape ?
Tiskni
Sdílej: