Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
O „Piledriveru“ jsme toho již napovídali dost, stačí když si projdete předchozí díly tohoto nekonečného seriálu, nebo vezmete zavděk dnešním stručnějším souhrnem. Každopádně tedy vězte, že AMD konečně uvedla to, co mnozí považují za skutečný „Bulldozer“, a sice CPU rodiny „Piledriver“ s vylepšenou původní architekturou, která konečně překonává ty otravné Phenomy II.
„Piledriver“ dostal do vínku několik inovací ve výrobním procesu, které čipu umožňují běžet na vyšších taktech při zachovaném TDP. Dalo by se tedy říci, že AMD ve spolupráci s GlobalFoundries vyladila 32nm výrobní technologii do lepšího stavu a „Piledriver“ z toho těží. Krásně je to vidět na nejvyšším modelu, osmijádrovém procesoru AMD FX-8350. Ten oproti svému předchůdci, FX-8150 dostal mírnou inovaci v mezích zákona: základní takt vzrostl z 3,6 na 4,0 GHz, Turbo frekvenci 4,2 GHz ale mají oba procesory shodnou. Shodná je i hodnota TDP 125 W.
„Piledriver“ je opravdu jen mírnou inovací, která dostala do vínku instrukční sady FMA3 / F16C, o něco lepší poměr výkon/spotřeba, o něco lepší vícevláknový i jednovláknový výkon a konečně v těchto ohledech překonává Phenomy II X6 na všech frontách. Na jednu stranu buďme rádi, na druhou stranu lze jistě říci, že i proti „Sandy Bridge“ i proti „Ivy Bridge“ je to trochu málo, nemluvě o chystaném „Haswellu“, který bude na trhu zhruba za čtvrt roku.
Nemá v tuto chvíli smysl probírat „Steamroller“, který je pro AMD další architekturou v pořadí. Dovolím si tady upozornit naopak na dvě podstatné věci: AMD FX-8350, nejvyšší „Piledriver“ na trhu, stojí jen 4 500 Kč. A za druhé: FX-8350, stejně jako FX-8150 loni (ale stejně jako všechny CPU Intel), jsou v 99 % testů prověřovány pod Windows, jehož ošemetná nastavení Core Parkingu nejsou vhodná ani pro Intelova CPU, ani pro AMD, zejména pak „Bulldozer/Piledriver“. Dovolím si zde tedy odkázat na soubor linuxových testů provedených na Phoronixu, kde například v testu x264 encodingu dosáhl FX-8350 o fousek lepšího výsledku než Intel Core i7-3770K (nejvyšší „Ivy Bridge“), dále pak srovnatelné výsledky podává FX-8350 v GraphicsMagicku, o něco lepší je v kompilaci kernelu, výrazně lépe si vede v C-Ray testu, ale to vše za cenu o něco vyšší spotřeby. Obecně platí, že „Piledriver“ vede v silněji vícevláknových aplikacích, kde těží ze svých osmi jader, zatímco Intel „Ivy Bridge“ má k dispozici „jen“ čtyři jádra a HyperThreading. Navíc Core i7-3770K aktuálně nestojí 4 500 Kč jako FX-8350, ale celých 7 700 Kč.
Další generace SSD od společnosti Intel pomalu vstupuje na trh. Zatím sice převážně v Zemi vycházejícího slunce, ale už si můžeme prozradit to hlavní: potvrzuje se, že nová SSD stavějí na nejnovějších 20nm NAND flash čipech od Intelu/Micronu.
240GB model SSD 335 osazený těmito MLC čipy dosahuje rychlostí 500, resp. 450 MB/s při čtení/zápisu s IOPs na hodnotách 42 000/52 000. To vše za použití řadiče od SandForce. Vedle 240GB varianty přijdou na trh i 180GB a 80GB – pro wear levelling je zde tedy rezerva dostatečná (skutečně osazeno bude logicky 256, resp. 192, resp. 96 GB NAND flash). Ceny vypadají adekvátně očekáváním, 240GB model se objevil v cenících kolem 4 400 Kč. To je zhruba na úrovni Kingston V+200 či Agility/Vertex od OCZ. Na druhou stranu uvidíme, jak si co do reálné životnosti tyto 20nm NAND flash čipy povedou.
S ohledem na nižší než předpokládané objemy prodejů se v posledních týdnech až měsících Intelu povážlivě naplnily sklady, a tak firma přistoupila k omezením výroby. Dle neoficiálních informací snížil dočasně výrobní kapacity dokonce na méně než polovinu a asi doufá, že skladové procesory jako „Ivy Bridge“ (ty zabírají 70 % skladovách zásob o objemu 400 miliónů dolarů) vyprodá zavčasu předtím, než na trh uvede nástupnickou architekturu „Haswell“.
Jí se týká naopak pozitivní zpráva, procesory se daří vyrábět dobře a tak ač Intel nic nehoní (procesory AMD „Piledriver“, ani APU „Trinity“ mu vrásky na čele nepřidělaly), vypadá to, že „Haswellu“ se vyrobí dostatek ještě letos. Že by nás tedy čekalo hned ponovoroční uvedení procesorů této rodiny již na výstavě CES, stejně jako tomu bylo u „Sandy Bridge“? Nechme se překvapit, pozice Intelu ale začíná vypadat nebezpečně dobře a to není pro cenovou válku, z níž těží běžný zákazník, dobré.
Intel si dal architekturu „Centeron“ v podstatě jen na rozjezd. Již příští rok nás totiž v serverovém segmentu poctí až osmijádrovými procesory Atom rodiny „Avoton“, s nimiž se v segmentu úspornějších serverů hodlá poprat se stále razantněji útočící architekturou ARM. Tomu jistě napomůže i podpora HyperThreadingu, díky níž se nejvyšší osmijádrové varianty budou v systému tvářit jako 16× CPU. Nejvýše taktovaná verze by měla šlapat na 2,4 GHz (Turbo takt až 2,7 GHz), TDP bude dle varianty 5 až 20 W.
„Avotony“ ponesou téměř vše potřebné včetně integrovaného „jižního můstku“ (který byl prakticky tím posledním velkým, co Intel dosud do CPU nepřesunul) s podporou až 6× SATA (dva porty o 6,0 Gbps rychlosti) a 4× USB 2.0. Nechybí ale ani PCI Express 2.0 s 16 dostupnými linkami a celkem 4× gigabitový ethernet a podpora rozhraní jako GPIO, LPC či RS232. Paměťový řadič si poradí s DDR3/DDR3L na rychlosti efektivně až 1 600 MHz včetně podpory ECC, samozřejmě.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Piledriver je ideální procák pro rodinku humanisticky zaměřeného páru, kteří nerozumějí počítačům, a chtějí levný počítač „jenom na hry“. Trefíte se s ním do nízké pořizovací ceny, kdy mají limit kolem 10 tisíc na komp.
Mno, nevím, ale humanisticky zaměřené páry většinou choděj do divadla, na koncerty, čtou knížky, nebo choděj na výlety do přírody. Když už sedaj k počítači, pak ne, aby pařili nějaký dementní hry (to si radši zahrajou večer u stolu nějakou deskovou hru), ale protože se živej tím, co napíšou...
Coz znamena jen to, ze vykon BD je znacne nevyrovnany, coz neni zrovna lichotiva vizitka.
Proč by ten druhý procesor, se kterým se to porovnává, měl být automaticky ten správný etalon "vyrovnanosti"? Není to spíš tak, že jeden procesor je vhodnější pro určité typy zátěže a druhý pro jiné?
Mimochodem, v plne zatezi ma temer 2 nasobnou spotrebu (mereno na 230V zasuvce).
Pominu-li přirozeně se nabízející otázku, jak chcete měřit "spotřebu" procesoru "na 230V zásuvce", mají osmijádrové bulldozery při plné zátěži příkon 120-130 wattů. Opravdu víte o procesoru, který zvládne totéž při příkonu 60-65 wattů?
Podle me se meri vzdy cela platforma (sestavu)
Pak ovšem musíte konkrétně napsat, jaké sestavy vlastně porovnáváte. Napsat
Spotreba v plne zatezi sestavy Core i7 je lehce nadpolovicni oproti sestave s BD
je totiž naprostý nesmysl. To je asi jako napsat "motor značky X má poloviční spotřebu oproti motoru značky Y" bez uvedení toho, jaké dva motory vlastně porovnáváte, v jakých autech a v jakém testu.
On to až takový problém není. Teď jsem třeba cvičně zkusil na FX-8150 spustit paralelně 4 resp. 8 instancí "openssl speed
" na rsa2048
a aes-256-cbc
(ve druhém případě s využitím AES-NI přes EVP). U obou algoritmů byl rozdíl ve výsledcích menší než 10 procent. Stejně se kdysi lidé tvářili nedůvěřivě na DX2 a DX4 verze 486 a dnes už nás ani nenapadne, že by mohl procesor uvnitř běžet na stejné frekvenci jako navenek.
On je vůbec celý ten humbuk "Bulldozer je propadák" do značné míry spíš výsledkem skvělé PR práce Intelu. :-(
Namísto toho všechno shodili ze stolu a začali znovu na čisté louce s Bulldozerem.Mozna ze kdysi nabrali manazery z Netscape ?