Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Do řady Quadro VGX v tuto chvíli spadají dvě karty, jejichž cílem je nabídnout zobrazování vzdálených ploch v počtu desítek až stovek, mimo jiné pro terminálové servery Citrixu. Model VGX K2 zakládá na dvojici GPU GK104 s plně aktivními 2×1536 CUDA procesory, jde tedy o variaci na kartu Tesla K10, resp. desktopovou GeForce GTX 690. Karta nese celkem 8 GB GDDR5 paměti. Svým klientům poskytne takový výkon, který by odpovídal v jejich stroji skutečně přítomnému akcelerátoru Quadro, jenže vzdáleně, ať již na desktopu, notebooku, nebo dokonce tabletu či smartphonu. Ve svém důsledku je Quadro VGX navázáním na loňský projekt cloudových Tesla karet, jejichž výpočetní výkon byl také přístupný jakoukoli formou na dálku.
VGX K2 se vejde do 225W odběru (75 W z PCI Express socketu a 150 W z 8pin napájení PCI Express) a jak se na serverovou kartu pro „cloudové použití“ sluší, nemá sama o sobě vyvedeny žádné grafické výstupy – o to lépe mohlo býti řešeno chlazení.
Vedle modelu VGX K2 přichází ale i unikátní VGX K1, která tak trochu evokuje vzpomínky na dávné karty jako Matrox Millenium G200 MMS nesoucí celkem čtyři GPU a dvojici DMS-59 konektorů. Quadro VGX K1 totiž nese čtveřici úsporných GPU rodiny „Kepler“, (velmi pravděpodobně jde o GK107), každé po 192 CUDA procesorech. Celkově tato karta nese 16 GB paměti a na rozdíl od K2 není určena primárně pro nabízení vysokého grafického výkonu, ale spíše pro velký počet jednoduchých pracovních ploch, přičemž jediná tato karta jich může nabídnout až 100 – ovšem bez uvedení rozlišení či refreshe, přeci jen je zde úzké hrdlo ×16 slotu PCI Express 3.0, přes který všechny virtuální plochy a jejich komunikace musí proudit. Nicméně je asi dobré si říci, že pro teoretickou firmu se stovkou „obyčejných“ počítačů může být virtualizace všech pracovních ploch s kartou, jejíž TDP jen 130 W, zajímavou volbou.
Hypervizor přitom dokáže současně nabídnout pod sebou spravovanou grafiku i více hostovaným operačním systémům najednou, do uživatelských terminálů pak putuje H.264 stream. Uvidíme, jestli se Nvidii podaří toto řešení prosadit na trhu, minimálně zpočátku však Quadra VGX nebudou v běžném prodeji, nýbrž pouze jako součást produktů významných partnerů: Cisco, Dell, Hewlett-Packard, IBM, či SuperMicro.
To, co bylo asi nevyhnutelné, nyní definitivně nastává. Poté, co Apple žaloval firmu Samsung snad na každém kontinentu (vyjma Antarktidy, odtamtud by jej vyhnali tučňáci ) a následně se na mnoha místech karta obrátila – naposledy se Apple musí nyní Samsungu omluvit v Anglii – bylo jen otázkou času, než si Apple přestane nechávat u Samsungu vyrábět své čipy. Zatím spolupráce na výrobě běžela, ale nyní je jasné, že již jen dobíhá.
Na 28nm výrobě už Apple začal přecházet k TSMC a na 20nm technologii bude toto dokončeno. Cesty obou gigantů se tak rozcházejí. Stane se tak s čtyřjádrovými SoC. Předpokládat lze tedy, že TSMC se Applu dokázala přesvědčivě zaručit za včasnost dodávek na dané výrobní technologii i svoji schopnost vyrábět při dostatečné výtěžnosti a dostatečných objemech. Toto nelze srovnávat s vleklými problémy TSMC s výrobou velkých GPU, Apple si nechává typicky vyrábět u partnerů malé SoC pro své mobilní telefony a tablety (byť do budoucna nelze opomenout drby, že by jeho ARMy měly obsadit i jistou část modelů Macbook). Apple už v tuto chvíli dle dostupných informací u TSMC testuje první zkušební 20nm výrobu a na sériovou výrobu touto technologií by měl u TSMC najet někdy za rok až rok a čtvrt.
Na jednu stranu je toto logické vyústění sporů, na stranu druhou se nemohu než podivit nad tím, co to Apple dělá: namísto toho, aby diverzifikoval výrobu mezi více subjektů, tak se raději poutá na jednoho, ač technologicky špičkového a vynikajícího, avšak s pověstí, která hovoří o pravidelných odkladech výrobních technologií a velmi pozvolných nábězích na slušnou výtěžnost. Uvidíme, jestli se tento krok Applu vyplatí, nebo vymstí. O Samsung moc obavy nemám, ač jej opouští významný zákazník, jistě nebude mít nouzi o další partnery, kteří uvolněné kapacity využijí. Realisticky bych si tipl třeba AMD (a Nvidii), ale kdo ví, kdo další se v příštích letech k Samsungu s částí své výroby přesune.
Takřka přesně před měsícem jsme si povídali o tom, že Hitachi bude plnit své pevné disky heliem. Bylo jen otázkou času, než se k tomuto tématu vyjádří i jediný další hráč na trhu 3,5palcových HDD, firma Seagate. A ten čas uplynul.
Seagate slovy svého manažera konstatovala, že ač sama technologie kolem použití helia v pevných discích zkoumá také již řadu let – a v této oblasti drží 80 patentů – nasazení tohoto plynu v tuto chvíli neplánuje. Technologická úskalí jsou podle ní příliš velká a benefity malé.
Seagate nevěří mimo jiné v dlouhodobou udržitelnost čistě heliové atmosféry v pevném disku (helium, ostatně i jako jiné plyny, v čisté podobě má tendenci unikat a uvnitř disku by tak bylo ředěno okolním vzduchem), kterou tedy buď v Hitachi vyřešili, nebo je to součást plánované životnosti jejich chystaných 7plotnových heliových HDD (česky tomu říkáme: helium = kurvítko). Tuto neshodu mezi oběma výrobci ale asi rozlouskne až čas.
Seagate se hodlá nadále zaměřovat především na klasické technologie, nově podepřené tím, na čem již řadu let pracují (stejně jako jiné firmy): HAMR (heat-assisted magnetic recording) a SMR (shingled magnetic recording). Ty mají zajistit dostatečný růst kapacit i bez nutnosti cpát dovnitř disků více ploten a helium a budou z nich tudíž benefitovat nejen 3,5palcové HDD (u nichž má Hitachi udržení helia konstrukčně vyřešeno), ale i 2,5palcové disky pro menší/přenosná zařízení.
Seagate ale nějak opomněla dodat, že vedle růstu kapacit zvyšováním hustoty záznamu na plotnách může Hitachi kombinovat toto i s vyšším počtem ploten a heliem. Není to totiž o tom, že Seagate bude zvyšovat kapacity díky HAMRu a Hitachi díky heliu: je to o tom, že Hitachi vedle HAMRu může přidat ještě více terabajtů právě díky možnosti nacpat do vnitřku o dvě plotny navíc (a oproti Seagate je to dokonce 4 vs. 7 ploten: protože zatímco Hitachi už dávno použivá v HDD 5 ploten a pro heliové plánuje 7 ploten, Seagate v novodobé historii nikdy nešla na více než 4 plotny a i Samsung, jehož HDD divizi si koupila, neuměl více – naopak u Samsungu jsme se vždy těšili, že ač nabídne danou kapacitu později, tak ji narozdíl od Hitachi (5 ploten) a WD/Seagate (4 plotny), nabídne na pouze 3 plotnách).
Upřímně, osobně jsem „stará konzerva“ a mám z hlediska dlouhodobější životnosti HDD (přesahující 2 roky EU záruční doby) obavy jak z technologií typu HAMR, tak z helia. Přeci jen přijít kupříkladu o 7 až 10 TB dat jen proto, že jak HAMR, tak helium, jsou v principu kurvítka, se mi nechce ani v nejmenším. Jak se na to díváte vy?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Přeci jen přijít kupříkladu o 7 až 10 TB dat jen proto, že jak HAMR, tak helium, jsou v principu kurvítka, se mi nechce ani v nejmenším. Jak se na to díváte vy?Zálohujem.
6 disků v domácím NASu ? Tady má někdo elektřinu zadarmo.
Disky mají už hodně dlouho kolem 4W i méně. Celý server žere cca 65W (i3 540, 16 GM RAM, 6 disků, toť vše).
Kromě toho RAID není záruka dobře zálohovaných dat
To ani nikdo netvrdí. V tomhle případě se zálohuje na externí disky.
kolem 4W i méně. 2,5" ano. Ale po čerstvé zkušenosti bych nedal do NASu dvaapůlku a už vůbec ne Seagate. Po výměně za 3,5" s deklarovanou spotřebou 3,7W při R/W potom stoupla spotřeba o 5W. Takže důvěřovat, ale prověřovat.
se zálohuje na externí disky.K čemu potom RAID ? Pro dobrý pocit ?
Taknějak Ostatně case s 5,25" pozicemi dávno počítají a plocha by se zvětšila docela o dost, s dnešní hustotou zápisu by se mohla kapacita docela hezky znásobit.....a co teprve "dvoupatrová" verze
Mám někde 100MB a je pravda, že sebou taky trochu škube. Zato oproti 2GB Seagate neřve jak vrtulník