V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ja si osobne myslím že ak sa deklarovaný zámer aby bežal nový Windows a Office na ARM Mirosoftu skutočne podaríOtázka nezní, jestli se podaří, ale jak to bude vypadat.
Linux je stále tam kde v tedy).Neříkej, že před lety byl linux pomalu na každym druhym telefonu. Pravda, na skoro každym domácím routeru byl už tenkrát, ale to je jiná věc. ARMové netbooky s linuxem jsem viděl sice ojediněle, ale přesto viděl, v rukách laiků, kteří si to sami vybrali, aniž by měli nějakého toho linuxáka při ruce.
Až pobeží Windows na ARM bude to dostatočná motivácia pre výrobcou HW aby začali používať tieto procesory vo svoich produktoch (myslím hlavne desktopy a notebooky).To už nezmění nic na tom, že linuxoví hráči jsou v tuhle chvíli daleko napřed a s několikaletýma zkušenostma. Dá se předpokládat, že je ze dne na den nikdo z trhu nevystrnadí.
Až pobeží Windows na ARM bude to dostatočná motivácia pre výrobcou HW aby začali používať tieto procesory vo svoich produktoch (myslím hlavne desktopy a notebooky).
Bohužel nebude. Windows (i když se to pomalu mění) jsou jen operační systém, správce oken, webový klient a přehrávač (některých) multimédií. To se vůbec nedá srovnávat s linuxovou distribucí. Uživatelé chtějí aplikace. Výrobci proprietárních aplikací ale chtějí jenom jednu platformu, jedny Windows na jedné architektuře. amd64 stroje se prodávají jen pro to, že jsou kompatibilní s i386. Kolik osobních počítačů se prodává s 64b Windows? Ne ne. Příchod armových osobních počítačů bude stejně, ne-li více, pomalý jako nástup amd64 Windows.
Až pobeží Windows na ARMNevěřím, že poběží. Spíš se budou plazit při vekých nárocích na spotřebu. Ono optimalizovat (čti přepsat) tu spoustu neefektivního kódu tak, aby to na ARMových procesorech bylo použitelně rychlé není tak jednoduché jak by si manažeři přáli. Po roční zkušenosti můžu říct, že mi sedmičky běží mnohem pomaleji, než když byly čerstvě instalované (a to když to jenom trochu jde bootuju Mandrivu, takže to ani celý rok není). A dovede si někdo představit, že bude dělat reinstalaci systému na mobilu ? Takže tuhle zprávu beru spíš jako zbožné přání někoho ve vedení MS.
Nevěřím, že poběží. Spíš se budou plazit při vekých nárocích na spotřebu. Ono optimalizovat (čti přepsat) tu spoustu neefektivního kódu tak, aby to na ARMových procesorech bylo použitelně rychlé není tak jednoduché jak by si manažeři přáli.Manažeři tímto způsobem nepřemýšlí... to už je pravděpodobnější, že koupí nějaký hotový OS a nazvou ho "Windows for Netbooks". Od té doby přece poběží windows na netbooku. Navíc tenhle trik už umějí.
Takže říkáš naskinovaná distribuce linuxu?To je sice extrém, ale úplně vyloučit to nelze.
Tiskni
Sdílej: