abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 526 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Vložit další komentář
    11.1.2013 02:38 Ovocníček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: CES ve znamení ARM
    Snapdragon 800 nemá v sobě žádné Cortexy, ale jádra Krait (vlastní návrh Qualcommu), a to ve vylepšené verzi ("Krait 400"). Prý tam jsou nějaké věci pro zvýšení výkonu na takt (dtto Krait 300, ale Krati 400 má být ještě o něco vylepšená). Jinak si všimněte, že na takovéhle frekvenci nikdo ani Cortex-A9 nemá, natož A15. A to ani v SoCích pro tablety, zatímco toto je IIRC pro mobily.

    Čerpám z: http://www.anandtech.com/show/6568/qualcomm-krait-400-krait-300-snapdragon-800 a http://www.qualcomm.com/media/blog/2013/01/07/snapdragon-800-series-and-600-processors-unveiled

    V šestistovce je "Krait 300".

    A co se týče toho, že na tom big.little něco bude, tak se obávám, že to něco bude příliš vysoká žravost Cortexu-A15 (projevuje se minimálně u tabletových Exynosů). Podle mě je šikovnější přístup to co dělá Qualcomm (a Intel), tedy odladit jádro tak, aby bylo efektivní i při nízké zátěži a v idle. Podle mě jsou tedy ty "battery saver core" a "big.little" obezlička. Neříkám, že to v praxi nemůže dobře fungovat, ale řešení je to humpolácké.

    Jinak si myslím, že navzdory vašemu hodnocení bude mít zase největší úspěch Qualcomm se Snapdragonem. I když vám možná vám přijde nudnější :)
    11.1.2013 12:14 radix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: CES ve znamení ARM
    Slozitejsi jadra maji proste vyssi zravost. Da se to optimalizovat, ale na uroven jednodussich jader se asi tezko dostanete. Udelal to tak i Intel, proto Atom neni nejake tezce orezany Core, ale architektura zalozena na nejakem prehistorickem Pentiu I.

    Usporne jadro v Tegra 3 jsem povazoval za urcene jen pro napriklad uspany telefon, kdy bezi jen procesy na pozadi apod. Architektura big.LITTLE mne ale prijde, ze miri vys - ctyrjadro A7 bude asi vyuzivano i pri normalni praci s telefonem, ctyrjadro A15 jen pri vysoke zatezi. To je docela zajimavy posun. Jsem zvedavy, jak to bude fungovat v praxi.

    Zajimalo by me, jaky overhead ma presunovani threadu mezi jadry big a LITTLE. Vzhledem k peknemu mapovani jader 1:1 by to snad slo i docela pekne optimalizovat.

    Taky by bylo zajimave vedet, jestli je vzdy aktivni jedno nebo druhe ctyrjadro nebo lze jadra kombinovat - napr. jede 1 jadro A15 a dve A7. Jak by si s timto vlastne poradil planovac?
    11.1.2013 13:01 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: CES ve znamení ARM
    Je zajímavé, že do tohoto úsporného designu procesorů pro mobily nevstoupili designeři se starými RISC procesory. Kdysi dávno v mé první unixové stanici tikal Riscový SPARC, který měl tuším jen něco přes milion tranzistorů, podobně na tom byly riscy od MIPS. RISC chápu jako velmi silnou optimalizaci na účnnost naproti tomu obrovské instrukční sady současných CISC procesorů jsou pro získání výkonu pomocí paralelizace.
    12.1.2013 12:51 standa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: CES ve znamení ARM
    "Starší obchodní název architektury ARM je Advanced RISC Machine, původní název je Acorn RISC Machine."

    V kapesních počítačích se odjakživa používají RISCové procesory. Dřív je dokonce v licenci vyráběl i intel (intel XScale) :D Akorát poslední dobou se to nějak zvrhlo v honbu za výkonem, tak se na spotřebu kouká jen okrajově. Čim víc jader, tim víc android.
    12.1.2013 14:08 Ovocníček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: CES ve znamení ARM
    Jinak MIPS to pořád zkouší (mají port Androidu), ale kromě pár čínských tabletů to zatím nikam nedotáhli. MIPS je čistější RISC, takže žádné vykonávání out-of-order. Pro obecné použití typu PC to IMHO není ideální - a současné chytré telefony a tablety se už spíš v tomto ohledu podle mě chovají jako PC, takže ARM/x86 mají výkonnostní výhodu.

    U tohohle masového použití s binární distribucí softu zkrátka platí, že procesor musí umět být rychlý i bez pomoci kompilátoru, byť to vyžaduje tranzistory navíc.
    11.1.2013 16:12 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: CES ve znamení ARM
    V clancich na netu je jasne napsane, ze jsou to dva clustery po 4 jadrech, ktere nemohou bezet zaroven.
    12.1.2013 13:57 Ovocníček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: CES ve znamení ARM
    Přesně tak. Uživatel má vždy k dispozici jenom 4 jádra.
    11.1.2013 20:02 Ovocníček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: CES ve znamení ARM
    Atom není založený na Pentiu, je (byl...) to novej design, zaměřenej na co nejmenší potřebu. (Však taky kdyby jste do Pentia přidali 64bitovej režim, SSE1-SSSE3 a HT, tak vám z toho něco úplně novýho vyjde.) Právě že dneska Intel směřuje k tomu, aby v mírné zátěži to Core mělo stejně mrzkou spotřebu, jako ten Atom - jsou různé fígle, které mohou spotřebu v idle hodně potlačit.A zároveň Core práci odvede mnohem ryhcleji, takže může větší část provozu prospat v C stavech.

    A naopak, Intel dnes tlačí Core (Ivy Bridge, Haswell) do čím dál nižších TDP. Ivy Brigde se teď dělá s TDP 13 W (a BIOS to může za cenu výkonu omezit na 7), Haswell bude s 10W TDP.

    12.1.2013 11:29 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: CES ve znamení ARM
    Puvodni Atom neni out-of-order, takze "novej design" skutecne moc neodpovida.
    Ale se starym jadrem z Pentia se kolega nejspis spletl. To Intel pouzil v Xeon Phi.
    12.1.2013 11:59 Ovocníček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: CES ve znamení ARM
    I novej design může být in-order. Pokud si inženýři usmyslí, že jim to ušetří plochu čipu a/nebo spotřebu...

    Že je to míň sofistikovaný a brzdí to výkon je jiná strana mince, ale ne jediná.

    On i v tom Phi to bude nový návrh (knowhow pokročilo, systém, v kterém se to nachází je úplně jinej, výrobní proces je taky plně jinde), i když ta architektura je koncepčně třeba převzatá. Už jenom proto, že většinu (nebo aspoň stěžejní) toho čipu tvoří SIMD jednotka, která samozřejmě v Pentiu nebyla (a to, co bylo v Pentiu MMX odtuď naopak vykopli). Nemluvě o podpoře x86-64, lol.
    11.1.2013 08:23 Honz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: CES ve znamení ARM
    Tne Ocet vypadá moc zajímavě...
    13.1.2013 23:50 JZD | skóre: 15 | blog: Na_dvorku
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: CES ve znamení ARM
    Překlep "s eobjeví".
    Víra znamená vyznávat to, o čem člověk dobře ví, že to není pravda. Mlčeti platina, mluviti v gajzu, býti v hajzlu.
    David Watzke avatar 14.1.2013 19:05 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: CES ve znamení ARM
    Díky, opraveno.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.