Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Rychlost I/O operací a reakce na přerušení je přímo tragická.Really? Chcete mi treba tvrdit, ze treba standardni Cortex M3 ma pomalou odezvu na interrupty? Navic jak I/O, tak interrupt controller je do znacne miry implementacne zavisla vec a jsou SoC, ktere to implementuji velmi dobre.
ARM na to nemá.Ma na to, ale je tam spousta ale.
Ano, chci to tvrdit.Muzete to tedy nejak konkretne specifikovat?
A třeba ARM 7 ještě daleko horší.Cortex M3 je ARMv7.
a reakce na přerušení je přímo tragickáTo jsi ještě v žádné diskuzi nedokázal.
Vyrobit nejvýkonnější ARM procesor by bylo velmi jednoduché – přidat do x86 procesor emulaci ARM instrukcí, 99,99 % x86 procesoru by zůstalo beze změny.Stejně jako použít hw ARMu na amulaci x86
To je teď pro ARM obrovská koule na noze.Stejná jako pro x86 zachování kompatibility (které není rovno
Stačí chvíli dělat s ARMem a pak pochopíte, že ARM jako spasitel či snad dokonce náhrada x86 (cha cha cha)Na druhou stranu, monopol Intelu a AMD ničí inovativnost. Samozřejmě, že pokud by se výroby chytil jen jeden výrobce nebo začal dělat ARM Holdings zagorku, tak to bude taky problém, ale teďka je to minimálně menší zlo
Dokázala už několikrát slušně změnit instrukční sadu poměrně dost revolučně.Pořád podporuje staré módy a šílené instrukce jako BCD operace. To mi přijde jako evoluce než revoluce.
Přežije to co bude životaschopnější. I když to bude větší zlo. Tak to bylo, je a bude.A tady se mírně vkrádá otázka proč bych měl to větší zlo podporovat že? Zvlášť když má člověk svobodnou vůli (+- megaflame o svobodné vůli) to změnit. Pokud si to řekne víc lidí, tak se změní vstupy funkce pro posouzení, co je víc životaschopnější. Takže ve finále to pak může být i jen o tom jak moc "fanoušků" bude mít která architektura. Navíc když říkáš, že se smiřuješ s tím, že může vyhrát i větší zlo, tak vyhrát může klidně i ARM. Už i jen jeho existence a pocit dominantního hráče, že může být ohrožen, může mít příznivý vliv na produkty dominantního hráče. Tipoval bych u Intelu masivní snižování spotřeby x86 a orientace (pokus) do lowpower aplikací. Jinak pokud se člověk nebojí přejít, tak v případě krize může i odejít od ARMu. A protože má ARM lepší podporu debuggingu (x86 má JTAG až od některých verzí 486 a to ještě jen boundary scan, core2duo deska od intelu, navíc průmyslová nemá žádný JTAG header...) a tedy hobbyistů (ble to je slovo), tak to může dopomoct k vývoji mnohem lepší a životaschopnější platformy než x86 a ARM dohromady.
pěkné pověry ... windows jeli na nějakých šesti architekturách ...
x86
x86_64
ia64 aka itanium
mips32
ARM7r2
SPARC
....
nyní fungují na třech .. x86 a x86_64 plus win8 ve verzi RT na ARM ...
Na itaniu jsem widle nikdy nevidel. Jen HP-UX a VMS.
To, že jste je neviděl, ale neznamená, že se nepoužívaly. Koneckonců SLES také nezmiňujete a používá se dodnes…
otevrena, rozvijejici se, funkcni a ziva alternativa k Intelu a AMD... napsáno v příspěvku pod článkem, ve kterém je zmíněno, že Intel i AMD vyrábí ARM čipy.
Zkuste přeportovat linux kernel na nějakou platformu (procesor)Zhruba...
Uvidíte tu srandovní přenositelnost. A uvidíte, kolik multiplatformně závislého tam je.V zásadě to je OK.
Hodně se nasmějete. Ne, že by za to mohl Linux, kterého se tímto nechci dotknout. Ale ono už z principu operační systém obsahuje dost nepřenositelných věcí, jen to není jen asm.Tak určitě jo (assembler c64x je vtipnej
Navíc příliš přenositelný operační systém nemůže být nejefektivnější na dané platformě. Je to stejné jako když příliš přenositelná rodina gcc kompilátoru prostě špatně optimalizuje a generuje velmi výrazně horší a pomalejší kód, než specializované dobře udělané kompilátory psané pro konkrétní platformy.Asi souhlas, globální extrém efektivity bude nějakej hnusnej assemblerovskej blob, co se sám modifikuje na opkód úrovni.
Mimochodem, Windows prokázalo větší flexibilitu v přenosu. Běhalo na 16bitových, 32bitových i 64bitových platformách. A to často značně odlišných. Dokonce virtualizuje i hw podporu do samostatné vrstvy.Linux byl vyvinut pro procesor 386 a výš. Tedy 32bit. I dnešní verze dokáže běžet aspoň na i486 (nevím zda už tu 386 podporu neodstranili, jak se spekulovalo). Můžeš poslední verzi windows (8) pustit na i486? Pokud vím tak už XP na 486 nešly (možná i něco z NT větve). V současném 64bit OS můžeš po menším přizpůsobení spustit přímo binárku z 90. let (IMHO). Každopádně případné změny lze doemuloval emulační vrstvou typu dosbox/wine/qemu apod.. Ale obvykle není potřeba provozovat tak staré binárky a proto maj skoro všichni i686 nebo dokonce x86-64. BTW
Navíc příliš přenositelný operační systém nemůže být nejefektivnější na dané platformě.a
Mimochodem, Windows prokázalo větší flexibilitu v přenosu. Běhalo na 16bitových, 32bitových i 64bitových platformách. A to často značně odlišných. Dokonce virtualizuje i hw podporu do samostatné vrstvy.Znamená, že windows je méně efektivnější než linux
nějakou náhodou letošní widle jsou i na ARM ....
Nová technologie Sharpem vyvinutá umožňuje vyrábět oproti dosavadní ještě menší obrazové body a ještě rychleji je spínat, při použití IGZO totiž tranzistory umí až 40× vyšší hybnost elektronů.
Co je tohle za nesmysl? Co znamená, že tranzistory umí až 40× vyšší hybnost elektronů? To jako tranzistory mění elektronovou konfiguraci (moment hybnosti, magnetický moment hybnosti, spinový moment hybnosti) volných elektronů v hradle?
Ono je to trochu jinak. Žádná hybnost, ale pohyblivost nosičů náboje v polovodičovém materiálu IGZO je zhruba 10× až 40× vyšší než v amorfním křemíku, který se v běžných TFT pro hradlo používá. Další výhodou je lepší transparentnost pro viditelné světlo. Docela slušný přehled o IGZO je třeba zde.
ARM má všechny novější instrukční sady patentované. Poslední nepatentovaná (a tedy volně implementovatelná) instrukční sada je ARM v2a. To je instrukční sada historické generace ARM7 (neplést s poměrně moderní řadou ARM Cortex A7). Nějaké open-source implementace ARM v2a jsou k dispozici třeba na OpenCores.
Je to procesor vyrobený v MHS, což byla společná firma francouzské Mantry a amerického Harrise. Časem je koupil Temic, později Vishay a dnes je to součást Atmelu.
Jinak co si pamatuji z doby před 89, tak Tesla vyráběla pouze 8048, 8051 a 8080. 8086 se vyráběla v SSSR.
PP06. Tak na tom jsem jako skolak zacinal.Au. Krutá stránka, zkoušel jsem si projít to muzeum, ale najednou mě začaly ukrutně pálit oči.
Jinak tohle taky vypadá zajímavě, ale bohužel teď nejsem na lince, kde bych to mohl stáhnout.Díky za link, vypadá to super.
Tiskni
Sdílej: