Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Ten postup byl trochu složitější, protože openSUSE jádro nemá zapnutou volbu CONFIG_EFI_MIXED
(jádro z 13.1 ostatně ani nemůže). A samozřejmě vynechávám spoustu slepých uliček.
tsc
- s defaultním refined-jiffies
běží čas (odhadem) asi pětkrát pomaleji, což dříve či později skončí tím, že zpanikaří hard lockup detectorEFI/BOOT
na EFI partition zkopíroval bootia32.efi
z i586 image vytvořené pomocí kiwiset root
, linux
, initrd
, boot
) se podařilo nabootovat openSUSE.grub2-install
bohužel selhal na tom, že nemůže přistupovat k efivars (viz začátek) a bootia32.efi
vytvořený pomocí grub2-mkimage
z nějakého důvodu jen vypíše "variable $prefix is not set" (nebo tak nějak) a zatuhne (ToDo)bootia32.efi
, takže jsem v něm pomocí strings
našel cestu, kam bylo potřeba nakopírovat grub.cfg
, a zadrátovanou konfiguraci (podle které bylo potřeba vytvořit soubor s magickým jménem); tím jsem získal funkční boot z flashdisku bez nutnosti ručně zadávat potřebné příkazy (na commandline jádra bylo potřeba přidat "clocksource=tsc reboot=pci,force
")BOOT/EFI/bootia32.efi
, na interním eMMC je potřeba použít jinou cestu: tu, kde původně byl windowsí EFI loader; naštěstí jsem měl tu zálohu a postupným zkoušením jsem zjistil, který z těch šesti *.efi
souborů je ten pravý (EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
)Teď už mám buildnuté jádro se zapnutým CONFIG_EFI_MIXED
, takže vidím efivars a až budu mít trochu dobrodružnou náladu, zkusím, jestli náhodou nebude fungovat i grub2-install
(nebo aspoň nastavit efivars, abych nemusel loader dávat do tak nesmyslného adresáře).
Ale to je všechno teprve začátek; wi-fi driver zatím podle všeho existuje jen na githubu (a zdálo se, že není úplně bez chyb), nefunguje mi uspávání do paměti ani na disk, občas po zasunutí zpátky do docku nenajde klávesnici a touchpad (přesněji: celý ten USB hub), nefunguje zvuk (a zatím jsem nikde nenašel ani identifikaci chipsetu) a některé další věci (SD čtečka, bluetooth, kamery) jsem ještě ani nezkoušel.
V každém případě bych komukoli, kdo uvažuje o koupi zařízení založeného na platformě Bay Trail důrazně doporučil si rozmyslet, jestli má znalosti a nervy na to, aby dobrodružně rozběhával podporu pro hardware a doufal, že se to vůbec podaří. Já bych to rozhodně neudělal, kdybych k tomu nebyl víceméně dotlačen okolnostmi (a kdybych měl opravdu platit plnou cenu).
Tiskni
Sdílej: