OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Mobilní prostor je o proprietárních ovladačích
-- Mark Charlebois, Qualcomm Innovation Center (na přednášce na Linux Foundation Collaboration Summit)
Myslim, ze zozal nesmierny uspech. Kazdopadne, ak tym mysli, ze je nutne si nainstalovat windows (odsuhlasenie licencie == zaplatenie v idealnom svete), kde povolite urcite funkcie, lebo inak je to len nepouzitelny kus kremiku. Plus to, ze firmware sa distribuuje len pre windows a nie je ho mozne distribuovat dalej podla ich licencie. Mam tedka na mysli Gobi 2000 od Qualcomm a nerobim si iluzie, ze cokolvek z ich ruk bude o moc privetivejsie po takychto vyhlaseniach. Cokolvek skonzumol, uskodilo to.
Ale aby som nebol nespravodlivy, tak nie su jediny (intel 3945 na dell xps ma rovnaku featuru ohladne nutnosti pouzitia windows jednorazovo pre jeho zapnutie a dalsi urcite pribudnu), ale nech aspon neprovokuje.
kde povolite urcite funkcie, lebo inak je to len nepouzitelny kus kremikuTak až zas tak razantní to není. Ale třeba Cortexy-?{0-9} poskytují nativní vykonávání Java bytekódu přímo na procesoru (Dřív Jazelle, teď už ví čert jak se to jmenuje; jinak je to logické – OMAP je mobilní platforma a nějaká ta mobilní Java tam stále frčí) a bez nějakého toho propritárního ovladače poskytovaného jen velkým výrobcům mobilních zařízení je to nefunkční. No furt je možné SW emulovat pomocí OpenJDK (zas kdo ví co to je OpenJDK na nějakém 500-800Mhz Cortexu ví do jaké míry je to funkční). Stejně jako když někdo nechce používat uzavřené OpenGLES knihovny, může emulovat SW pomocí Mesy (znova, kdo ví co je to SW render MESy na 3Ghz x86 asi má představu jak to musí fungovat na tom Cortexu). Nebo třeba když někdo nechce binární BIOS a moduly do DSP, může dekódovat pomocí mplayeru nebo gstreameru.
Ja sa tu nesnazim o nejaku revoluciu, ale tak wifi karta intel 3945 v dell xps sa nedala nijako inak zapnut, len ze sa spustili windows a tam sa zapla. Stacilo tak spravit len raz v zivote tej karty. Terajsia Gobi 2000 je na tom o trosku lepsie, lebo bez windows by mi nefungovalo "iba" GPS. Lebo tu mame wine, kde je nastastie mozne ziskat firmware z ovladacu pre tu kartu. Ale naco si kupovat nieco s GPS, ked to nie je mozne spustit. A keby som chcel byt velice poctivy, tak by som si musel dokupit windows alebo odsuhlasit aspon licenciu.
Skutocne, pri oboch tychto zariadeniach som stravil nejaky nemaly cas hladanim riesenia a vzdy bolo iba jedno a to viedlo cez windows. Pozri na thinkwiki alebo na inych weboch o Gobi 2000 a urcite najdes aj o dell xps 1530 ci tej karte samotnej.
No všechny tyhle věci jsou ale aspoň minimálně dokumentované.Jasně. Tohle je proti x86 docela rozdíl.
Do DSP si zkompilovat vlastní firmwareTo jo.
bytekódy asi budou taky.Jak pro co? Pro Jazzele? Tak to právě nevím a aspoň já o ničem nevím. Link by byl náležitě oceněn.
OpenGL nevím, neboť jsem nezkoumal.Na tom není co zkoumat. SDK (tedy nějaké halavičkové soubory) pro GLES jsou otevřené k vývoji, ale samotné jádro je uzavřené (jaderná část zobrazovadla je zas otevřená).
U mobilů bude hodně velký problém to, že dovolit otevřený ovladač pro vysílací část, si nikdo z výrobců netroufneO tom se nebavím vůbec. Že pro OMAPy a jiné ARM platformy existuje i nějaký GSM modul ignoruju úplně, protože to je dílo čertovo.
Wow dokonce maj i jádro co na tom běžíDo DSP si zkompilovat vlastní firmwareTo jo.
Jak pro co? Pro Jazzele? Tak to právě nevím a aspoň já o ničem nevím. Link by byl náležitě oceněn.Nový cortexy maj tu Jazelle jen softwarově emulovanou. Thumb2 je podporován GCC. ThumbEE (Jazelle RCT = Thumb2 + vylepšení v JIT nasazení) je podporován v jádru.
Na tom není co zkoumat. SDK (tedy nějaké halavičkové soubory) pro GLES jsou otevřené k vývoji, ale samotné jádro je uzavřené (jaderná část zobrazovadla je zas otevřená).Aha takže v případě Imagination SGX5, který je hardwarový je i to API proprietární? Hmm tak to by byla škoda. Jinak by šlo vykašlat se na proprietární nebo softwarový kernel a udělat si wrapper mezi hardwarem a GLES hlavičkama - imho minimální. Osobně jsem čekal, že c64x nebude otevřený natolik aby na něm běželo jádro a u 3D akcelerátoru jsem určitou proprieraritu čekal (je to jen licencovaný IP core
Celý bordel v ARM architektuřeTeda ať se opravím – Ne v architektuře jako takové (ale i tam je docela slušný bordílek), ale právě v arch stromu v Linuxu a různých subarchitekturách.
takze nakoniec dospejeme k tomu ze to ze maju x86 jednotny BIOS a ze niekedy existoval DOS od jednej zaujimavej :) firmy ktora bios velmy vyuzivala viedlo v historii k tomu ze x86 su jednotnejsie co do platformy?
inac dragonflybsd ma rozdelene /cpu a /platform narozdiel od inych BSD ktore to maju vsetko v jednom /arch ako to ma linux pokope
takze nakoniec dospejeme k tomu ze to ze maju x86 jednotny BIOS a ze niekedy existoval DOS od jednej zaujimavej :) firmy ktora bios velmy vyuzivala viedlo v historii k tomu ze x86 su jednotnejsie co do platformy?To jsem řekl? Ale i kdyby, furt to není plus.
To by se výrobci museli přestat předhánět v soutěži "kdo vymyslí víc nových rozhraní", což asi jen tak nenastane. To by se Linus musel hecnout a nepullovat celý strom, dokud někdo nevymyslí něco unifikovaného, co by respektovaly všechny společnosti. Což nehrozí.
a všechno to nějak rozumně nastaví BIOS...na který Linus taky nadává
Ale on ten bordel je v samotné architektuře, přesněji samotná architektura způsobuje, že tam ten bordel vzniká.Kde jsem to jen viděl… Jo aha, u distribucí GNU/Linuxu…
Tiskni
Sdílej: