Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Mobilní prostor je o proprietárních ovladačích
-- Mark Charlebois, Qualcomm Innovation Center (na přednášce na Linux Foundation Collaboration Summit)
Myslim, ze zozal nesmierny uspech. Kazdopadne, ak tym mysli, ze je nutne si nainstalovat windows (odsuhlasenie licencie == zaplatenie v idealnom svete), kde povolite urcite funkcie, lebo inak je to len nepouzitelny kus kremiku. Plus to, ze firmware sa distribuuje len pre windows a nie je ho mozne distribuovat dalej podla ich licencie. Mam tedka na mysli Gobi 2000 od Qualcomm a nerobim si iluzie, ze cokolvek z ich ruk bude o moc privetivejsie po takychto vyhlaseniach. Cokolvek skonzumol, uskodilo to.
Ale aby som nebol nespravodlivy, tak nie su jediny (intel 3945 na dell xps ma rovnaku featuru ohladne nutnosti pouzitia windows jednorazovo pre jeho zapnutie a dalsi urcite pribudnu), ale nech aspon neprovokuje.
kde povolite urcite funkcie, lebo inak je to len nepouzitelny kus kremikuTak až zas tak razantní to není. Ale třeba Cortexy-?{0-9} poskytují nativní vykonávání Java bytekódu přímo na procesoru (Dřív Jazelle, teď už ví čert jak se to jmenuje; jinak je to logické – OMAP je mobilní platforma a nějaká ta mobilní Java tam stále frčí) a bez nějakého toho propritárního ovladače poskytovaného jen velkým výrobcům mobilních zařízení je to nefunkční. No furt je možné SW emulovat pomocí OpenJDK (zas kdo ví co to je OpenJDK na nějakém 500-800Mhz Cortexu ví do jaké míry je to funkční). Stejně jako když někdo nechce používat uzavřené OpenGLES knihovny, může emulovat SW pomocí Mesy (znova, kdo ví co je to SW render MESy na 3Ghz x86 asi má představu jak to musí fungovat na tom Cortexu). Nebo třeba když někdo nechce binární BIOS a moduly do DSP, může dekódovat pomocí mplayeru nebo gstreameru.
Ja sa tu nesnazim o nejaku revoluciu, ale tak wifi karta intel 3945 v dell xps sa nedala nijako inak zapnut, len ze sa spustili windows a tam sa zapla. Stacilo tak spravit len raz v zivote tej karty. Terajsia Gobi 2000 je na tom o trosku lepsie, lebo bez windows by mi nefungovalo "iba" GPS. Lebo tu mame wine, kde je nastastie mozne ziskat firmware z ovladacu pre tu kartu. Ale naco si kupovat nieco s GPS, ked to nie je mozne spustit. A keby som chcel byt velice poctivy, tak by som si musel dokupit windows alebo odsuhlasit aspon licenciu.
Skutocne, pri oboch tychto zariadeniach som stravil nejaky nemaly cas hladanim riesenia a vzdy bolo iba jedno a to viedlo cez windows. Pozri na thinkwiki alebo na inych weboch o Gobi 2000 a urcite najdes aj o dell xps 1530 ci tej karte samotnej.
No všechny tyhle věci jsou ale aspoň minimálně dokumentované.Jasně. Tohle je proti x86 docela rozdíl.
Do DSP si zkompilovat vlastní firmwareTo jo.
bytekódy asi budou taky.Jak pro co? Pro Jazzele? Tak to právě nevím a aspoň já o ničem nevím. Link by byl náležitě oceněn.
OpenGL nevím, neboť jsem nezkoumal.Na tom není co zkoumat. SDK (tedy nějaké halavičkové soubory) pro GLES jsou otevřené k vývoji, ale samotné jádro je uzavřené (jaderná část zobrazovadla je zas otevřená).
U mobilů bude hodně velký problém to, že dovolit otevřený ovladač pro vysílací část, si nikdo z výrobců netroufneO tom se nebavím vůbec. Že pro OMAPy a jiné ARM platformy existuje i nějaký GSM modul ignoruju úplně, protože to je dílo čertovo.
Wow dokonce maj i jádro co na tom běžíDo DSP si zkompilovat vlastní firmwareTo jo.
Jak pro co? Pro Jazzele? Tak to právě nevím a aspoň já o ničem nevím. Link by byl náležitě oceněn.Nový cortexy maj tu Jazelle jen softwarově emulovanou. Thumb2 je podporován GCC. ThumbEE (Jazelle RCT = Thumb2 + vylepšení v JIT nasazení) je podporován v jádru.
Na tom není co zkoumat. SDK (tedy nějaké halavičkové soubory) pro GLES jsou otevřené k vývoji, ale samotné jádro je uzavřené (jaderná část zobrazovadla je zas otevřená).Aha takže v případě Imagination SGX5, který je hardwarový je i to API proprietární? Hmm tak to by byla škoda. Jinak by šlo vykašlat se na proprietární nebo softwarový kernel a udělat si wrapper mezi hardwarem a GLES hlavičkama - imho minimální. Osobně jsem čekal, že c64x nebude otevřený natolik aby na něm běželo jádro a u 3D akcelerátoru jsem určitou proprieraritu čekal (je to jen licencovaný IP core
Celý bordel v ARM architektuřeTeda ať se opravím – Ne v architektuře jako takové (ale i tam je docela slušný bordílek), ale právě v arch stromu v Linuxu a různých subarchitekturách.
takze nakoniec dospejeme k tomu ze to ze maju x86 jednotny BIOS a ze niekedy existoval DOS od jednej zaujimavej :) firmy ktora bios velmy vyuzivala viedlo v historii k tomu ze x86 su jednotnejsie co do platformy?
inac dragonflybsd ma rozdelene /cpu a /platform narozdiel od inych BSD ktore to maju vsetko v jednom /arch ako to ma linux pokope
takze nakoniec dospejeme k tomu ze to ze maju x86 jednotny BIOS a ze niekedy existoval DOS od jednej zaujimavej :) firmy ktora bios velmy vyuzivala viedlo v historii k tomu ze x86 su jednotnejsie co do platformy?To jsem řekl? Ale i kdyby, furt to není plus.
To by se výrobci museli přestat předhánět v soutěži "kdo vymyslí víc nových rozhraní", což asi jen tak nenastane. To by se Linus musel hecnout a nepullovat celý strom, dokud někdo nevymyslí něco unifikovaného, co by respektovaly všechny společnosti. Což nehrozí.
a všechno to nějak rozumně nastaví BIOS...na který Linus taky nadává
Ale on ten bordel je v samotné architektuře, přesněji samotná architektura způsobuje, že tam ten bordel vzniká.Kde jsem to jen viděl… Jo aha, u distribucí GNU/Linuxu…
Tiskni
Sdílej: