abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 06:00 | Zajímavý projekt

    Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 04:22 | Nová verze

    Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:11 | IT novinky

    Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:33 | Komunita

    Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Pozvánky

    Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.

    … více »
    Heřmi | Komentářů: 0
    včera 03:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:11 | Nová verze

    E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 15
    7.7. 15:11 | IT novinky

    Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.7. 13:22 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 374 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Jaderné noviny – 1. 10. 2014: Foo přes UDP

    2. 11. 2014 | Tadeáš Pelech | Jaderné noviny | 2882×

    Aktuální verze vývojového jádra: 3.17-rc7. Citáty týdne. Foo přes UDP.

    Obsah

    Aktuální verze vývojového jádra: 3.17-rc7

    link

    Vývojové jádro 3.17-rc7 vyšlo dne 28. září (oznámení) místo finální verze 3.17, které měl Linus v plánu. Linus k tomu řekl:

    Není to proto, že by se stalo něco obzvlášť děsivého, ale upřímně řečeno, všechno jsem jen neuklidnilo tak, jak jsem doufal. I když by mi s ohledem na cestovní plány vyhovovalo, kdybych zvládl kratší cyklus vydání než obvykle, „pohodlí“ mezi kritéria vydání nepatří. Co se dá dělat.

    Stabilní aktualizace: minulý týden nebyly vydány žádné stabilní aktualizace a žádná neprochází v době vzniku tohoto textu procesem kontroly.

    Citáty týdne

    link

    V podstatě [je checkpatch] v pořádku jako nástroj, který upozorňuje na podmnožinu kódu, která by mohla stát za pozornost; dává ale nesprávně pozitivní i nesprávně negativní výsledky. Pokud jich však není moc, je užitečný. Za předpokladu, že nenahrazuje váš vkus. Tedy „Hele, upozorňuje na tyhle řádky; mrkneme na to, něco z toho by mohlo stát za pozornost.“, a ne „Nejsvětější orákulum promluvilo; udělej, co ti přikazuje.“

    – Al Viro (odkaz)

    Ve zdrojovém kódu jádra je v podstatě 1 milion „selhání“ při checkpatchi, opravdu je chceme všechny vyčistit, plýtvat přenosovou kapacitou recenzentů a správců a tvářit se, že těchto 1 milion čištění je stejně důležitých jako „ostatní“ práce, která probíhá na jádru?

    – Ingo Molnar (odkaz)

    Sice mi to vzalo trochu času, naučil jsem se ale jednu cennou techniku ladění:

     #undef EINVAL
     #define EINVAL __LINE__

    – Hugh Dickins (odkaz)

    Foo přes UDP

    link

    Tunelovací protokoly jsou v uspořádání moderních sítí stále důležitější. Díky provázání vzdálených sítí umožňují vytváření virtuálních privátních sítí, přístup k portům skrytým obvykle za firewallem a další. Tunelování může probíhat na více vrstvách úrovních; tunely SSH jsou implementovány prostřednictvím protokolu TCP, zatímco protokoly jako GRE nebo IPIP pracují přímo na úrovni protokolu IP. Zajímavé však je stále častější zájem o tunelování v rámci protokolu UDP. Oprava „foo over UDP“ (FOU) od Toma Herberta, která byla zahrnuta do dalšího stromu verze jádra 3.18, implementuje tunelování na úrovni UDP obecným způsobem.

    Proč UDP? V podstatě všechna existující síťová rozhraní zahrnují hardwarovou podporu UDP, která zajišťuje podrobnosti jako kontrolní součty. UDP dodává jen tolik informací (konkrétně čísla portů), aby bylo směrování zapouzdřených paketů snadné. UDP může rovněž pracovat s protokoly jako RSS (Receive Side Scaling) nebo ECMP (Equal-cost multipath routing protocol) ke zlepšení výkonu ve vysoce propojené konfiguraci. Tunelování UDP nabízí tolik výhod, že si někteří vývojáři myslí, že se v následujících letech bude používat úplně všude.

    Zapouzdření a tunelování paketů pomocí protokolu UDP je celkem snadno pochopitelný koncept. Předpokládejme, že je tunelovému rozhraní předložen jednoduchý paket TCP:

    HW novinky

    Tento paket má obvyklou hlavičku IP a TCP, následovanou daty, která chce uživatel odeslat. Proces zapouzdření udělá něco takového:

    HW novinky

    V tuto chvíli vypadá paket jako paket UDP, ve kterém je náhodou ukrytý paket TCP. Systém ho teď může přenést do cíle jako obyčejný paket UDP; na straně příjemce budou přidané hlavičky odstraněny a původní paket se vloží do zásobníku sítě.

    Konfigurace tunelu FOU bude obvykle dvoustupňový proces. Odesílající a přijímací strany jsou oddělené. Toto řešení mimo jiné umožňuje asymetrickou konfiguraci, pokud by ji někdo potřeboval. Konfigurace na straně příjmu spočívá jen v nastavení portu UDP tak, aby se stal příjemcem zapouzdřených paketů. Nový dílčí příkaz „fou“ má následující tvar:

     ip fou add port 5555 ipproto 4

    Tento příkaz odstaví port 5555 s tím, že přicházející pakety budou mít protokol 4, tedy zapouzdření protokolu IP. Paketům přijatým na daném portu je odstraněno zapouzdření; potom jsou předány zpět do síťového zásobníku k doručení do skutečného cíle.

    Situace je trochu složitější na vysílající straně, vzhledem k tomu, že musí být nastavena cílová adresa a přenos musí spolupracovat s existujícími protokoly zapouzdření. Typický příkaz může vypadat takto:

     ip link add name tun1 type ipip \
     remote 192.168.1.1 local 192.168.1.2 ttl 225 \
     encap fou encap-sport auto encap-dport 5555

    Tento příkaz vytvoří nové virtuální rozhraní (tun1) nakonfigurované pro zapouzdření IPIP. Zdrojový port pro pakety je ponechán na rozhodnutí síťového zásobníku, ale cílový port bude 5555. Uživatel samozřejmě musí zapouzdření protokolu přimět, aby toto rozhraní použilo. Nyní byla podpora této funkčnosti přidána do protokolů IPIP, SIT (tunelovacího protokolu propojujícího sítě IPv4 a IPv6) a GRE (používá se pro virtuální privátní sítě).

    Některé údaje zveřejněné v sadě oprav ukazují na významné zvýšení výkonu protokolů SIT a IPIP; výkon s protokolem GRE je zhruba srovnatelný s případy nevyužívajícími FOU. Tato funkce tedy má jasný potenciál urychlit tunelování díky využití výhod stávajících optimalizací kolem odesílání a příjmu pomocí protokolu UDP. Pěkné na tom je, že nevyžaduje žádnou speciální hardwarovou podporu; stávající hardware dokáže UDP zpracovat dobře. Jedná se tedy o jednoduché řešení, které bude fungovat ve stávajících systémech – a mělo by být k dispozici ve finální verzi jádra 3.18.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    2.11.2014 21:26 první
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 10. 2014: Foo přes UDP
    767 přečtení a zatím žádný první komentář?
    3.11.2014 11:27 Petr Ježek | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 10. 2014: Foo přes UDP
    Obrázek (ne)znalostí obecenstva. Jinak by se to tu hemžilo komentáři k síťové bezpečnosti.
    Archlinux for your comps, faster running guaranted!
    3.11.2014 04:11 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 10. 2014: Foo přes UDP

    Může mi někdo prosím ujasnit smysl ip-fou? Proč se nenastavují oba endpointy jako IPIP s UDP enkapsulací, stejně jako to máme u gre/gretap/sit/..?

    Dovedu si představit zjednoduššení klientské části, ale není to pak jen snadná náplast pro "složitost" použití IPIP rozhraní? Jak se klient pak má vypořádat s více tunnely od různých serverů (nebo různých portů stejného serveru)?

    Chápu význam samotné UDP enkapsulace a použití nad libovolným tunnelem, jen nechápu nutnost "ip fou".

    Díky.

    3.11.2014 07:20 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 10. 2014: Foo přes UDP
    Může mi někdo prosím ujasnit smysl ip-fou? Proč se nenastavují oba endpointy jako IPIP s UDP enkapsulací, stejně jako to máme u gre/gretap/sit/..?

    Můžete trochu rozvést, co konkrétně tím myslíte?

    Jak se klient pak má vypořádat s více tunnely od různých serverů (nebo různých portů stejného serveru)?

    V čem konkrétně vidíte problém?

    4.11.2014 23:38 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 10. 2014: Foo přes UDP

    Můžete trochu rozvést, co konkrétně tím myslíte?

    (níže se odkazuji na původní mail)

    Konkrétně nechápu rozdělení na "RX" a "TX" části, kdy se každá konfiguruje jinak. Např. klasický IPIP tunel se konfiguruje jako:

    strojA$ ip link add tunel type ipip remote 2.2.2.2 local 1.1.1.1
    strojB$ ip link add tunel type ipip remote 1.1.1.1 local 2.2.2.2
    

    A to je vše. Jednoduchá enkapsulace přidáním jedné IP hlavičky.

    Pokud jsem dobře pochopil, rychlostní benefity odkazovaného patchsetu spočívají v tom, že routery/switche/síťovky počítají s tím, že nad IP je buď TCP nebo UDP, ale ne už další IP - fungovat budou, ale nebudou asi moci použít hardwarové optimalizace. Řešením je tedy zabalit provoz do ještě jedné UDP hlavičky - to bych si představoval jako (cca):

    strojA$ ip link add tunel type ipip remote 2.2.2.2 local 1.1.1.1 \
              encap udp encap-sport 1111 encap-dport 2222
    strojB$ ip link add tunel type ipip remote 1.1.1.1 local 2.2.2.2
              encap udp encap-sport 2222 encap-dport 1111
    

    Má otázka tedy je - proč se to neudělalo takto jednodušše? Proč se přidávalo celé nové API pro iproute2 s vlastní sadou příkazů?

    V čem konkrétně vidíte problém?

    Když si čtu původní článek znovu, nedochází mi, proč by "ip fou" měl vůbec existovat. Chápu myšlenku odstranění enkapsulace a vražení zpět do síťového stacku, ale nechápu použití. Proč tu enkapsulaci nedovede rozbalit kód tunelu? Původní email se zmiňuje, že to rozbalení dělá XFRM, tak proč nebylo použito rozhraní ip-xfrm?

    Nevím, přijde mi to jako příliš nepodstatný a primitivní "hack" na to, aby měl vlastní API. Nebo se mi naopak líbí ten jednoduchý nápad a nechápu, proč je implementace limitována na IPIP - např. na několika místech používám gretap a zvýšení výkonu enkapsulací do UDP bych uvítal.

    Díky.

    3.11.2014 11:33 Petr Ježek | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 10. 2014: Foo přes UDP
    "Added 'ip fou...' commands to enable/disable UDP ports for doing foo-over-udp and Generic UDP Encapsulation variant. Arguments are port number to bind to and IP protocol to map to port (for direct FOU)." Je tam i celý patch, který říká vše.
    Archlinux for your comps, faster running guaranted!
    3.11.2014 07:06 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 1. 10. 2014: Foo přes UDP
    Sice mi to vzalo trochu času, naučil jsem se ale jednu cennou techniku ladění:
     #undef EINVAL
     #define EINVAL __LINE__
    

    To by nesměly být v jádře soubory, které mají víc než 4095 (MAX_ERRNO) řádků.

    3.11.2014 16:08 mmmmario
    Rozbalit Rozbalit vše UDP paket?
    Říká se UDP paket nebo UDP datagram?
    3.11.2014 17:30 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: UDP paket?

    Oboje. :-)

    Purista by asi používal paket pro označení celého IP paketu s UDP protokolem a datagram pro samotnou UDP hlavičku a payload, ale ono je to většinou jedno. Buď je to jasné z kontextu nebo je stejně lepší explicitně napsat, co má člověk na mysli.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.