abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    10.7. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    10.7. 11:55 | Humor

    Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    10.7. 02:11 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 01:11 | Nová verze

    Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 391 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Jaderné noviny – 16. 8. 2018: Jak je důležité míti šum

    29. 8. 2018 | David Kolibáč | Jaderné noviny | 2355×

    Stav vydání jádra. Citát týdne: J. Bruce Fields. Jak je důležité míti šum.

    Stav vydání jádra

    Kernel release status. Jonathan Corbet. 15. srpna 2018

    Aktuální jádro je 4.18 vydané 12. srpna. Linus řekl: „Byl to velmi klidný týden a dá se říct, že jsem k vydání mohl přistoupit už minulý týden podle obvyklého plánu, ale došlo na nějaké menší aktualizace.“

    Stěžejní změny v tomto vydání zahrnují připojování souborových systémů bez práv, restartovatelné sekvence, nové API přijímání dat přes TCP bez kopírování, podporu správu režimů aktivity v doménách napájení, mechanismus AF_XDP pro náročný síťový provoz, jádro implementace filtrování paketů bpfilter a další. Podrobnosti naleznete na stránce KernelNewbies o vydání 4.18.

    Stabilní aktualizace: 4.17.14, 4.14.62, 4.9.119, 4.4.147 a 3.18.118 byly vydány 9. srpna. Další aktualizace, obsahující opravy L1TF, 4.18.1, 4.17.15, 4.14.63, 4.9.120 a 4.4.148 byly v době psaní článku revidovány a vyšly 16. srpna.

    Citáty týdne

    Quote of the week. Jonathan Corbet. 15. srpna 2018

    Každý má nějakého koníčka. Ten můj jsou patologické případy zamykání v posixu…

    J. Bruce Fields

    Jak je důležité míti šum

    The importance of being noisy. Jonathan Corbet. 13. srpna 2018

    Každý měsíc se podaří opravit (přinejmenším) stovky chyb v jádře. S ohledem na privilegovanou roli jádra v systému má poměrně velká část těchto chyb dopady na bezpečnost. Řady chyb je celkem snadné si všimnout, když k nim dojde, a tak jsou opraveny. Ale některé chyby je těžké detekovat a podoba API v jádře to může ještě zhoršit. Na stole je návrh změny fungování přístupu z uživatelského prostoru, která by snad pomohla ozřejmit, jak je to s jedním druhem nenápadných chyb.

    Mnoho systémových volání pracuje s adresami předávanými mezi uživatelským prostorem a jádrem – od jádra se očekává, že z těchto adres bude číst nebo na ně zapisovat. Pokud má volající proces práva k přístupu k dané adrese v paměti, všechno je v pořádku. Ale když uživatelský prostor předá adresu dat, kam by přistupovat neměl být schopen – může to být například ukazatel do prostoru jádra – může nastat problém.

    Jádro se chybným (či zákeřným) adresám z uživatelského prostoru brání mechanismem o dvou krocích. První z nich je makro access_ok():

    int access_ok(type, address, size);

    Tato funkce vrátí nenulovou hodnotu, když přístup daného typu (type buď VERIFY_READ, nebo VERIFY_WRITE) k size bajtům paměti na adrese address dává smysl, tj. když daný rozsah spadá do paměti, ke které by tento uživatelský prostor měl přistupovat. Na většině architektur je jejím úkolem odfiltrovat pokusy o přístup k paměti v prostoru jádra. Když access_ok() vrátí nulu, neměl by proběhnout žádný pokus o dereferenci předané adresy. Jinak po splnění tohoto testu následuje druhý krok spočívající v samotném zkopírování paměti mezi uživatelským a jaderným prostorem pomocí některého primitiva, na což se vztahují obvyklé mechanismy ochrany paměti před neautorizovaným přístupem.

    Přestože tyto kroky většina rozhraní pro přístup k paměti uživatelského prostoru, která jsou k dispozici uvnitř jádra, kombinuje, v některých případech tomu tak úmyslně není – obvykle za účelem optimalizace posloupnosti přístupů. Při použití těchto rozhraní může vývojář v jednom či více případů zapomenout zavolat access_ok(), v důsledku čehož jádro přistoupí k paměti v jaderném prostoru přes adresu danou uživatelským prostorem, a to nikdy není dobrý nápad. Výsledkem jsou zranitelnosti jako CVE-2017-5123 či nedávné problémy s bsg.

    Řadu problémů, která může jádro přimět k tomu, aby se pokusilo dereferencovat nahodilý ukazatel, dokáže odhalit fuzzing. Ale když se po jaderných funkcích pro přístup k uživatelskému prostoru chce, aby zkopírovaly data na nesprávné místo či naopak z něj, tyto funkce prostě vrátí stav EFAULT, který se v tichosti předá volajícímu v uživatelském prostoru. Většinou je to tak správně, protože pravděpodobnou příčinou je chyba v programu v uživatelském prostoru. Ten mohl chtít například kopírovat data z části svého adresního rozsahu, který není namapovaný, nebo zapisovat do nějaké paměti dostupné pouze pro čtení.

    Totéž se ale stane, když uživatelský prostor chce po jádru, aby zkopírovalo data na nahodilou adresu v prostoru jádra, popř. je zkopírovalo z ní. Normálně by volání access_ok() tento problém zachytilo a k pokusu o kopírování dat by nedošlo. Jenže když se access_ok() nezavolá, jádro se může pokusit na popud uživatele přistoupit k prostoru jádra. Pokud nejde o cílený útok, nahodilá adresa v prostoru jádra bude s vysokou pravděpodobností mířit na paměť, která vůbec není namapovaná, tedy aspoň na 64bitovém systému. Výsledný výpadek stránky bude vrácen jako EFAULT nerozlišitelný od libovolné jiné chyby.

    Když někdo v uživatelském prostoru spouští fuzzovací program, tento EFAULT zcela zamaskuje skutečnost, že jádro se zrovna pokusilo o něco špatného. Takže vývojáři se o chybě nedozví, a tak chyba následně opravena nebude. Časem ji někdo objeví, a ten někdo nemusí mít zájem na tom, aby byla opravena.

    Takový výsledek je nešťastný, protože jádro disponuje veškerými informacemi nutnými k identifikování závažné bezpečnostní chyby. Až na několik málo vzácných výjimek se funkce přístupu z uživatelského prostoru nikdy nevolají s ukazatelem do prostoru jádra. Takže když některá z těchto funkcí vyprodukuje výpadek stránky jaderného prostoru, někde se stala chyba. Dávalo by smysl na to upozornit, aby situace mohla být prozkoumána a došlo k opravě.

    To je závěr, ke kterému dospěl Jann Horn, který na základě toho přispěl skupinou patchů pro architekturu x86. Cíl je prostý: když funkce uživatelského prostoru pro přístup k paměti selže s adresou prostoru jádra, přičemž volající nebyl zvlášť označen, výsledkem bude volání WARN(). Tím se vytvoří oops jádra a sledovací záznam v logu jádra. To by mělo v řadě případů přilákat pozornost, zvláště při běhu fuzzovacích nástrojů, protože ty hledají právě takové výstupy.

    Reakce na skupinu patchů byly bez výjimky kladné. Samozřejmě se objevily žádosti o různá vylepšení, ale všichni by byli rádi za úspěch tohoto úsilí.

    Jaderní vývojáři bývají opatrní, aby do logu jádra nedávali příliš mnoho informací. Příliš upovídané záznamy mohou přinejlepším ztížit hledání opravdu důležitých zpráv, přinejhorším je může uživatel zneužít k přetečení logu nebo jako obecný útok typu odepření přístupu. Ale jádro v aktuální konstelaci některé informace o závažných chybách skrývá, i když by je detekovat mohlo. Tomu by však měl být brzy konec. Někdy je trocha šumu ten správný krok.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    29.8.2018 07:46 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 16. 8. 2018: Jak je důležité míti šum
    Vzhledem k obsahu článku bych řekl, že nadpis nepoužívá noisy jako odvozeninu od šum, ale spíš ve významu hlučný/hlasitý.
    Fluttershy, yay! avatar 29.8.2018 08:40 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 16. 8. 2018: Jak je důležité míti šum

    Proč byla Šumná města šumná?

    šum, -u m. (6. j. -u)
    1. směsice nejasných zvuků (jako např. při proudění vody, při pohybu větví za větru ap.); šumění (ve význ. 1), šumot 1: š. vody, větru, deště; š. stromů; š. jezu; š. ptačích křídel; š. ulice; š. v rozhlasovém přijímači; poslouchat š. krve v lastuře; š. v sále; přen. š. dálek (L. Steh.); fyz. (v akustice) zvuk vyvolaný neperiodickým chvěním; sděl. tech., v teorii informace nežádoucí vliv, kt. porušuje přenášenou zprávu
    2. řidč. expr. rozruch 1, vzrušení, vzruch: (v hospodě) byl z té noviny š. (Jir.)

    SSJČ

    Myslím, že za volbou noisy byl ten dvojsmysl, který u šumu v češtině odpovídá.

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    29.8.2018 09:12 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 16. 8. 2018: Jak je důležité míti šum
    2. řidč. expr. rozruch 1, vzrušení, vzruch: (v hospodě) byl z té noviny š. (Jir.)

    Doporučuji pozornosti zvýrazněné zkratky.

    Proč byla Šumná města šumná?

    Tam je ale zásadní rozdíl v tom, že přídavné jméno šumný nemá žádný význam, ve kterém by se používalo běžně. Oproti tomu podstatné jméno šum se používá v obvyklém významu natolik často, že nikoho nenapadne v tom hledat ten archaický (pokud zrovna nečte Jiráska). Stejně tak hlučný u noisy není nějaký zapadlý několikátý význam, který by člověk musel hledat po slovnících.

    No nic. Aspoň jsem to zkusil…

    Fluttershy, yay! avatar 29.8.2018 09:46 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 16. 8. 2018: Jak je důležité míti šum
    Tak vzhledem k tomu, že zbytek titulku se odkazuje na The Importance of Being Earnest, potažmo Jak je důležité míti Filipa
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    29.8.2018 13:25 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 16. 8. 2018: Jak je důležité míti šum
    Je jenom jedna věc horší než kreativní překladatel: překladatel, který kreativně vyplodí nesmyslný překlad, a pak vymýšlí spoustu [píp]ovin, proč je ten nesmysl vlastně správně.

    Překlad má sloužit k tomu, aby čtenář porozuměl textu, ne k tomu, aby si překladatel mohl honit ego, že zná anglickou literaturu. Šum v nadpisu nedává vzhledem k obsahu článku smysl - v češtině jsou pro hluk a šum dvě slova a když do toho nadpisu nejde zamontovat to správné, tak se holt ta slovní hříčka musí ztratit.
    Quando omni flunkus moritati
    Fluttershy, yay! avatar 29.8.2018 17:29 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 16. 8. 2018: Jak je důležité míti šum
    Na jedné straně můžeme souhlasit, že ano, překladatel selhal, když nepřizpůsobil styl cílové skupině čtenářů píše moc těžká slova.

    Na druhé straně se každý vzdor v degradaci společenského diskurzu počítá.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    29.8.2018 19:05 Moravak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 16. 8. 2018: Jak je důležité míti šum
    Sumna mesta = pekna mesta. jako sumna d3vucha = krasna divka.
    3.9.2018 21:27 Pepa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 16. 8. 2018: Jak je důležité míti šum
    Tady je ten šum fakt mimo. Šum jádro totiž skutečně potřebuje - jako zdroj náhody. A o tom šumu, který je pro jádro potřeba, tu nic není.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.