V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Jádro verze 3.8 vyšlo 18. února; Linus k tomu řekl: Vydání se o několik dnů opozdilo, protože jsem čekal na potvrzení drobného patche, ale no co, také bychom mohli říct, že to bylo úmyslné a že je toto speciální vydání k výročí narození prezidenta Washingtona [President's Day]. Tak to pak zní více plánovitě, no ne? Mezi hlavní novinky v tomto vydání patří kontrola integrity metadat v xfs, základ pro lepší plánovač NUMA, účtování využití jaderné paměti procesům a s tím související omezování spotřeby, podpora inline dat u malých souborů na ext4, téměř dokončená podpora uživatelských jmenných prostorů a mnohem více. Spousty podrobností najdete na stránce verze 3.8 na KernelNewbies.
Stabilní aktualizace: verze 3.7.8, 3.4.31 a 3.0.64 vyšly 14. února, verze 3.7.9, 3.4.32 a 3.0.65 vyšly 17. února a verze 3.2.39 vyšla 20. února.
Co je pro jednoho člověka bug, to je pro druhého fascinující bezobratlovec.
-- Neil Brown
Komentáře v XFS, obzvláště ty podivné děsivé, jsou jen výjimečně špatně. Některé z nich tam možná jsou už bezmála 20 let, ale jsou naší dokumentací pro všechny podivné, děsivé věci, co XFS dělá. Spoléhám na to, že jsou správně, takže je to něco, na co vždy hledím při revidování kódu. Jinými slovy, kdykoliv něco divného a děsivého přidáváme, měníme nebo odebíráme, tak odpovídajícím způsobem zaktualizujeme komentáře, abychom za 20 let věděli, proč daný kód dělá cosi divného a děsivého.
-- Dave Chinner
Kdykoliv budu muset použít -f, tak rozsvítím obyčejnou žárovku, jen abych ti to vrátil.
-- Chris Mason (k Eriku Sandeenovi)
Příběh „nativního linuxového nástroje pro KVM“ (nebo v současné době „kvmtool“) se píše už od počátku roku 2011. Tento nástroj slouží jako jednoduchá náhrada emulátoru QEMU; usnadňuje nastavení a běh hostů pod KVM. Vývojáři kvmtoolu pracovali s přesvědčením, že jejich kód bude začleněn do hlavní řady jádra, jako to bylo v případě perf, ale jiní s tímto nápadem nesouhlasili. Výsledkem byly opakující se debaty při každém (druhém) začleňovacím okně, protože kvmtool byl vždy navržen k začlenění.
Debata kolem začleňovacího okna 3.9 ale byla o něco více rozhodující. Ingo Molnar (spolus s vývojářem kvmtoolu Pekkou Enbergem) představil dlouhý seznam důvodů na téma, proč si myslí, že dává smysl kvmtool do hlavního repozitáře začlenit. Ingo dokonce přirovnal jaderné nástroje k Somálsku slovy, že se skládají z disjunktních entit, které nemají společné vlastnosti, ani infrastrukturu, i když je tam asi méně pirátů. K obraně kvmtoolu se moc dalších lidí nepřidalo, takže to zůstalo na Ingovi a Pekkovi.
Linus odpověděl, že neviděl žádný přesvědčivý důvod, proč by kvmtool měl jít do hlavní řady; myslí si, že svázání kvmtoolu s jádrem by brzdilo jeho vývoj. Zakončil to slovy:
Takže to řeknu velmi velmi jasně: kvmtool nezačlěním. Nejde tu o „užitečnost kódu“. Nejde tu o pokračující vylepšování projektu. V obou směrech se projektu povede *lépe* mimo jádro, kde bude bez umělého a ve skutečnosti škodlivého svázání.
To je pravděpodobně závěr debaty, leda by někdo přišel s argumentem, který by Linusovi připadal přesvědčivější. Aktuálně to vypadá tak, že osudem kvmtoolu bude zůstat mimo hlavní řadu jádra.
Začleňovací okno verze 3.9 má docela pomalý rozjezd, v době psaní tohoto textu bylo do hlavní řady přetaženo jen 1200 neslučovacích sad změn. Proces mohl být poněkud zpomalen sporadickým problémem s restartem, který se do kódu dostal hned ze začátku a který se ještě nepodařilo vystopovat. I tak se do 3.9 už dostalo několik významných změn a další budou následovat.
Mezi důležité změny viditelné uživatelům patří:
Mezi změny viditelné vývojářům patří:
Pokud bude dodržen obvyklý časový plán, tak zůstane toto začleňovací okno otevřeno přibližně do 5. března. Příště se podíváme na další novinky.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: