Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Jádro 4.10 bylo vydáno 19. února. V oznámení Linus řekl: „Celkově nebyla 4.10 tak malá, jak zpočátku vypadala. Po obrovské 4.9 jsem očekával, že se věci uklidní, ale dopadlo to tak, že se 4.10 na současné poměry řadí ke středně velkým vydáním.“ Novinky, které stojí v tomto vydání za zmínku, zahrnují některé dlouho očekávané práce na přiškrcování zápisu, schopnost připojovat síťové filtry BPF k řídícím skupinám, šifrování souborových systémů UBIFS, podporu technologie Intelu pro alokaci cache a další. Viz stránku vydání 4.10 na webu KernelNewbies, kde najdete podrobnosti.
Stabilní aktualizace: 4.9.11 a 4.4.50 byly vydány 18. ledna. Verze 4.9.12 a 4.4.51 byly v době psaní tohoto článku v procesu revidování a vyšly 23. února.
Infrastruktura [Linux Security Module] je (skoro) 20 let stará a jak může dosvědčit každý, kdo vychoval dítě, očekávání, která máte na začátku, zřídka odpovídají tomu, s čím skončíte. Máme nějaké opravdu dobré implementace MAC, ale bohužel nikdy nebyly středem zájmu komunity.
Ha! Není rčení „všichni jsou z nějakého důvodu zaseknutí na starší verzi jádra“ metafora pro život?
Po několikaleté odmlce se Jon Masters vrací ke svému jadernému podcastu. „Tento týden: Linus Torvalds oznamuje vydání Linuxu 4.10, Alan Tull aktualizuje svůj framework pro správu FPGA a nejnovější řada patchů pro pětiúrovňové stránkování byla zveřejněna k revidování. To všechno a shrnutí probíhajícího vývoje v prvním vydání obnoveného Linux Kernel Podcastu.“
V době psaní tohoto článku bylo do hlavního repozitáře od vydání 4.10 začleněno něco přes 4400 neslučovacích sad změn. Začleňovací okno 4.11 tedy bylo v plném proudu, i když podle předchozích zkušeností víme, že stále zbývala spousta věcí k začlenění. Mezi ty zajímavé již začleněné a viditelné uživatelům patří následující:
perf ftrace
, více bude následovat v dalších vývojových cyklech.Změny viditelné jaderným vývojářům zahrnují:
Přibyl nový typ pro implementaci počítání referencí; nazvaný je refcount_t. Jeho smyslem je podpořit obranu před podtečením čítače referencí. Ve zkratce vypadá jeho API takto:
#include <linux/refcount.h> refcount_t count = REFCOUNT_INIT(initial_value); void refcount_set(refcount_t *r, unsigned int n); unsigned int refcount_read(const refcount_t *r); bool refcount_add_not_zero(unsigned int i, refcount_t *r); void refcount_add(unsigned int i, refcount_t *r); bool refcount_inc_not_zero(refcount_t *r); void refcount_inc(refcount_t *r); bool refcount_sub_and_test(unsigned int i, refcount_t *r); bool refcount_dec_and_test(refcount_t *r); void refcount_dec(refcount_t *r); bool refcount_dec_if_one(refcount_t *r); bool refcount_dec_not_one(refcount_t *r); bool refcount_dec_and_mutex_lock(refcount_t *r, struct mutex *lock); bool refcount_dec_and_lock(refcount_t *r, spinlock_t *lock);
Celé rozhraní a implementaci najdete v tomto commitu. Tento typ by se měl používat k počítání referencí místo atomic_t. Během nejbližších pár vývojových cyklů očekávejte sadu konverzí dosavadního využití atomic_t.
Podle obvyklého plánu mělo začleňovací okno cyklu 4.11 zůstat otevřené do 5. března; více informací přineseme v dalších článcích. Finální vydání 4.11 se dá očekávat koncem dubna.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: