OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Jádro 4.10 bylo vydáno 19. února. V oznámení Linus řekl: „Celkově nebyla 4.10 tak malá, jak zpočátku vypadala. Po obrovské 4.9 jsem očekával, že se věci uklidní, ale dopadlo to tak, že se 4.10 na současné poměry řadí ke středně velkým vydáním.“ Novinky, které stojí v tomto vydání za zmínku, zahrnují některé dlouho očekávané práce na přiškrcování zápisu, schopnost připojovat síťové filtry BPF k řídícím skupinám, šifrování souborových systémů UBIFS, podporu technologie Intelu pro alokaci cache a další. Viz stránku vydání 4.10 na webu KernelNewbies, kde najdete podrobnosti.
Stabilní aktualizace: 4.9.11 a 4.4.50 byly vydány 18. ledna. Verze 4.9.12 a 4.4.51 byly v době psaní tohoto článku v procesu revidování a vyšly 23. února.
Infrastruktura [Linux Security Module] je (skoro) 20 let stará a jak může dosvědčit každý, kdo vychoval dítě, očekávání, která máte na začátku, zřídka odpovídají tomu, s čím skončíte. Máme nějaké opravdu dobré implementace MAC, ale bohužel nikdy nebyly středem zájmu komunity.
Ha! Není rčení „všichni jsou z nějakého důvodu zaseknutí na starší verzi jádra“ metafora pro život?
Po několikaleté odmlce se Jon Masters vrací ke svému jadernému podcastu. „Tento týden: Linus Torvalds oznamuje vydání Linuxu 4.10, Alan Tull aktualizuje svůj framework pro správu FPGA a nejnovější řada patchů pro pětiúrovňové stránkování byla zveřejněna k revidování. To všechno a shrnutí probíhajícího vývoje v prvním vydání obnoveného Linux Kernel Podcastu.“
V době psaní tohoto článku bylo do hlavního repozitáře od vydání 4.10 začleněno něco přes 4400 neslučovacích sad změn. Začleňovací okno 4.11 tedy bylo v plném proudu, i když podle předchozích zkušeností víme, že stále zbývala spousta věcí k začlenění. Mezi ty zajímavé již začleněné a viditelné uživatelům patří následující:
perf ftrace
, více bude následovat v dalších vývojových cyklech.Změny viditelné jaderným vývojářům zahrnují:
Přibyl nový typ pro implementaci počítání referencí; nazvaný je refcount_t. Jeho smyslem je podpořit obranu před podtečením čítače referencí. Ve zkratce vypadá jeho API takto:
#include <linux/refcount.h> refcount_t count = REFCOUNT_INIT(initial_value); void refcount_set(refcount_t *r, unsigned int n); unsigned int refcount_read(const refcount_t *r); bool refcount_add_not_zero(unsigned int i, refcount_t *r); void refcount_add(unsigned int i, refcount_t *r); bool refcount_inc_not_zero(refcount_t *r); void refcount_inc(refcount_t *r); bool refcount_sub_and_test(unsigned int i, refcount_t *r); bool refcount_dec_and_test(refcount_t *r); void refcount_dec(refcount_t *r); bool refcount_dec_if_one(refcount_t *r); bool refcount_dec_not_one(refcount_t *r); bool refcount_dec_and_mutex_lock(refcount_t *r, struct mutex *lock); bool refcount_dec_and_lock(refcount_t *r, spinlock_t *lock);
Celé rozhraní a implementaci najdete v tomto commitu. Tento typ by se měl používat k počítání referencí místo atomic_t. Během nejbližších pár vývojových cyklů očekávejte sadu konverzí dosavadního využití atomic_t.
Podle obvyklého plánu mělo začleňovací okno cyklu 4.11 zůstat otevřené do 5. března; více informací přineseme v dalších článcích. Finální vydání 4.11 se dá očekávat koncem dubna.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: