Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V současnosti „IPv6 nestojí za nic.“ Kdekoliv se nasadí IPv6, výkonnost jde do kanálu.Pozrel som si na stránkach svojho provajdra IPv6.
Výsledky vyhľadávania Hľadané slovo: IPv6 Počet nájdených výsledkov: 0 Počet nájdenych výsledkov za tieto oblasti: Nebol nájdený žiadny odkaz.
IMHO je klíč k pochopení v následující větě:
Výsledkem je, že i systémy, které mohou mluvit oběma protokoly, se nejprve pokouší použít IPv4; v opačném případě je zkušenost uživatelů otřesná.
Jenže problém, který tu popisuje, nespočívá v pomalosti IPv6 jako takového, ale v tom, že strategie "nejdřív zkusím IPv6, když to nepůjde, tak holt IPv4" dnes ve většině případů znamená čekat buď na timeout AAAA dotazu nebo na timeout pokusu o TCP/IPv6 spojení s cílem. V okamžiku, kdy bude dostatečně rozšířená IPv6 konektivita, tento problém odpadne.
u koncaku vidim nekdy za 2 roky => relativne dost casu na zprovozneni IPv6
To ale za předpokladu, že se problém začne řešit teď. Zkušenost ale zatím napovídá spíš variantu, že se problém začne řešit teprve ve chvíli, kdy se dostane až ke koncovým zákazníkům, a to bez ohledu na to, jak dlouho dopředu víme, že k tomu dojde. :-(
Realny nedostatek adres, ktery by se projevil u koncaku vidim nekdy za 2 roky => relativne dost casu na zprovozneni IPv6.Reálný nedostatek adres u koncových uživatelů už se projevuje několik let. Kdyby nebyl IPv4 adres nedostatek, nikdo si nekomplikuje život NATem.
Jenze vy mluvite o IPv4 ! On o IPv6.Určitě? Jako že řešení nedostatku IPv4 adres je zavést na úrovni poskytovalů NAT pro IPv6? To se mi malinko nezdá.
Preco by malo mat kazde zariadenie v sieti verejnu IP adresu?Protože je to princip internetu. Ničemu to nevadí, je to nejjednodušší na správu i na zdroje – tak proč to komplikovat?
Garantujem, ze ten, ktory bude pripojeny priamo bude ovela skor napdnuty ako ten za NATom.Doporučuji nejdřív si nastudovat, co je to NAT, a co je firewall. Neznalí lidé si to sice často pletou, ale to není omluva pro jejich záměnu.
Neviem ako a ci vobec je nieco take riesitelne v IPv6.Existuje spousta způsobů, jak si můžete IPv6 kazit. Můžete přestřihnout síťový kabel, náhodně vypínat a zapínat switch, tu a tam přepsat část paketu náhodnými daty…
vadí to bezpečnostiJak?
Váš předřečník má pravdu – počítač za NATem běžného uživatele vydrží déle.To je pravda, ale platí to pouze pro některé typy NATu a zároveň pokud útočník není schopen doručit na venkovní port NATu paket s cílovou adresou počítače uvnitř. Pro (rozumně nastavený) firewall to platí vždy.
Váš předřečník má pravdu – počítač za NATem běžného uživatele vydrží déle.
Ne. Bude-li za kombinací maškaráda+firewall*, není nejmenší důvod, aby vydržel déle než za samotným firewallem. Čistá maškaráda bez firewallu se v praxi nevyskytuje a srovnávat kombinaci maškaráda+firewall se strojem bez jakékoli ochrany by bylo příliš účelové a zavádějící.
* - v tomto odstavci výrazem firewall rozumím rozumně nastavený firewall
Radikální nápad:
Škoda že v Asii IPv6 nefrčí až tolik jako třeba v Evropě - třeba by ty superlevné krabičky měly k IPv6 vřelejší vztah...Opravdu? Vždyť v Asii se IP adresy spotřebovávají nejrychleji, předpokládal bych, že tam na tom naopak bude IPv6 lépe, než v Evropě.
Co jsem slysel tak u Cisca je to bednicka od bednicky a kvalita firmwaru postupne roste (Coz je na takovou firmu docela blba situace, kdyz se to tak veme.)
Třeba u VPSfree se mi dost často stávalo, že se pakety zacyklily mezi dvěma body a pak došel TTL.
Tohle se nám stává na mikrotikách. Vše je nakonfigurováno správně (staticky), přesto se někdy stane toto zacykleni mezi dvěma body (1 a 2). Zajímavé je, že stačí ping z bodu 3 (který je jako další po cestě) na bod 2, zacyklení zmizí a konektivita funguje.
Jenže problém, který tu popisuje, nespočívá v pomalosti IPv6 jako takového, ale v tom, že strategie "nejdřív zkusím IPv6, když to nepůjde, tak holt IPv4" dnes ve většině případů znamená čekat buď na timeout AAAA dotazu nebo na timeout pokusu o TCP/IPv6 spojení s cílem.To je takovej problém zkusit jak IPv4 tak v6 paralelně a použít ten, kterej dřív odpoví?
Klient si nechává přeložit DNS název, a tam už pravděpodobnost toho, že dostanu stejné cílové zařízení, dost klesá.No to je právě blbost. Pokud pod tím jménem nemáš službu, která by běžela na více strojích (což v drtivém počtu případů nemáš), pak A i AAAA záznamy povedou na stejný stroj. Nebo chceš říct, že když uděláš ssh stroj.moje.doména, tak stroj, na který se spojíš, závisí na tom, jestli ti zrovna funguje IPv6 nebo ne?
Pokud pod tím jménem nemáš službu, která by běžela na více strojích (což v drtivém počtu případů nemáš)To si právě nemyslím. Podle mne naopak většina služeb (na objem přenesených dat či četnost používání) na více strojích běží. Google, Facebook, Seznam – první dva jsou na schopnosti vyvažovat zátěž existenčně závislí, Seznam to taky musí řešit.
Nebo chceš říct, že když uděláš ssh stroj.moje.doména, tak stroj, na který se spojíš, závisí na tom, jestli ti zrovna funguje IPv6 nebo ne?
ssh
je z pohledu internetového provozu jako nic. Důležité je, jak to bude fungovat s Youtube…
dnsq a www.facebook.com glb1.facebook.com
) vrací pokaždé jinou IP.
No s tím postupem "nejdřív zkusím IPv6 a pak IPv4" se taky iniciují spojení zbytečně...
To ano, ale není tím obtěžován cílový stroj.
No s tím postupem "nejdřív zkusím IPv6 a pak IPv4" se taky iniciují spojení zbytečně...Pár ran "gumovou hadicí" do administrátora, který nastavil nefunkční IPv6 adresy problém vyřeší.
A ještě v prvním odstavci "Konec otevřenosti" opravit aby jsme na abychom.
A v šestém odstavci od konce kapitolky "LCA: Vint Cerf o znovunavržení Internetu" vidím "‐".
"Po intenzivním zkoumání, čárka, značek na mimozemském tělese, čárka, je jisté, čárka, že máme, čárka, co dočinění, čárka, s bytostmi nevídaného intelektu, dvojtečka." "To je dobře. Protože by ti mohli pomoci s interpunkcí."
A internet je veřejný statek odkdy...?O internetu se pochopitelně nedá říct jednoznačně, jestli je veřejný, nebo soukromý statek, oboje je totiž do jisté míry pravda (a to od samého začátku internetu).
O internetu se pochopitelně nedá říct jednoznačně, jestli je veřejný, nebo soukromý statek, oboje je totiž do jisté míry pravdaTak mi řekni, jak je internet veřejný statek, když většina páteřní infrastruktury (internet - propojení sítí) patří soukromníkům
Tož jednotlivé části infrastruktury patří jednotlivým vlastníkům, ale to není Internet. Internet vzniká až jejich propojením a je tedy společným vlastnictvím všech zúčastněných, což může být kdokoliv, tedy je veřejným statkem.Já samozřejmě mluvil o té propojovací infrastruktuře, která rozhodně není společným vlastnictvím všech zúčastněných, ale jenom některých z nich (v našem případě převážně NIX). O žádný veřejný statek se tedy nejedná, všechen hardware, všechna kabeláž patří konkrétním soukromým subjektům (které se klidně můžou rozhodnout, že všechno rozpojí a nikdo jim v tom nemůže bránit.)
Tyto organizace (a krome peeringovych center take zejmena ISOC, ICANN, IETF a dalsi) jsou verejne v tom smyslu, ze jsou otevrene za rovnych a neomezujicich podminek vsem zajemcum o participaci.Což z nich ani z internetu nedělá veřejný statek. Pokud se NIX rozhodne, že tě odpojí, tak na to má právo, nic s tím nenaděláš a budeš se muset připojit jinak.
Pokud se NIX rozhodne, že tě odpojí, tak na to má právoTo dost tezko - mnoho uzivatelu NIXu casto nejsou jeho zakaznici, ale clenove, a ty NIX (resp. jeho vykonne vedeni) nemuze jen tak vyloucit - v tom ohledu musi ridit vlastnima stanovama, schvalenyma jeho valnou hromadou (kde, narozdil od akciovek, plati jeden clen - jeden hlas).
v tom ohledu musi ridit vlastnima stanovama, schvalenyma jeho valnou hromadouA pokud se v souladu s vlastními stanovami rozhodnou, že tě vykopnou a odpojí, tak na to mají právo a ty s tím neuděláš nic. Jak těžké nebo lehké to je, nehraje roli. Důležité je, že si to jako soukromá organizace vyřeší sami a žádná veřejnost jim do toho nemůže kecat.
Jenze ty clenove jsou v tomto pripade prave ta (relevantni) verejnost.To podle mě hodně ohýbá význam slova veřejnost, ale OK....
Ale aby bylo jasno, mluvim o tom, zda zminovane organizace je mozne povazovat za verejne,Jasně. O tom, jestli lze nebo nelze, o tom by se dalo diskutovat a já se do toho pouštět nechci. Tvrdím ale, že i když je budeme považovat za veřejné (podle tvojí definice výše), jejich majetek je stále soukromým majetkem, se kterým si organizace může nakládat podle svého.
Zaprve Internet sam neni statekS tím nesouhlasím, protože podle mě internet a připojení k internetu je víceméně jedna a ta samá věc - bez připojení k internetu internet neexistuje.
Zadruhe to, o jaky typ statku jde (verejny, soukromy, spolecny, klubovy) [*], nesouvisi s tim, kdo ho poskytuje, ale s jeho charakterem.O tom se nehádám, nikdy jsem netvrdil opak.
Nedělitelnost spotřeby Nedělitelnost spotřeby čistého veřejného statku znamená, že všichni potenciální spotřebitelé spotřebovávají tento statek společně a úroveň spotřeby jednoho spotřebitele nesnižuje spotřebu dalšího spotřebitele.Pro internet neplatí. Jestliže já začnu využívat jeho kapacity, někdo jiný ji využívat nemůže. Všechny spoje mají jenom konečnou propustnost
Čistý veřejný statek je k dispozici každému spotřebiteli ve svém úhrnu, což je příčinou toho, že nelze vyloučit z jeho spotřeby a tím je jeho spotřeba nerivalitní.Pro internet neplatí. Když se ISP rozhodne (nebo všichni rozhodnou), jsi bez internetu.
Nevyloučitelnost ze spotřeby Někdy je nevyloučitelnost ze spotřeby čistého veřejného statku zapříčiněna technickou nemožností rozdělení jeho spotřeby mezi jednotlivými spotřebiteliViz výše.
Někdy je vylučitelnost ze spotřeby technicky realizovatelná, vyloučení je však vždy neefektivní, neboť spotřeba jednoho spotřebitele nesnižuje spotřebu dalších spotřebitelů a proto mezní náklady na spotřebu tohoto statku jsou nulové.Viz výše.
Mezní náklady spotřeby To, že mezní náklady spotřeby čistého veřejného statku jsou nulové, neznamená, že jsou nulové i jeho produkční náklady a to je jeden z faktů, který vyvolává problémy při financování produkce těchto statků. To, že je jejich spotřeba nedělitelná, nerivalitní, že nelze nikoho vyloučit ze spotřeby a že mezní náklady spotřeby jsou nulové je příčinou, proč soukromý sektor nemá zájem na jejich produkci. ... Tvorba a distribuce čistého veřejného statku je zabezpečována zpravidla vládními aktivitami a financování se opírá o mechanismus zdanění.Když pominu peprnet a jiné černé díry, které měly takzvaně podporovat rozšiřování broadbandu u nás, neplatí pro internet nic z výše uvedeného. Lze vyloučit ze spotřeby, mezní náklady spotřeby nejsou nulové (za rychlejší net platíš víc) a soukromý sektor zjevně internet (tedy propojování sítí) produkuje. Narozdíl od státu. Takže jsi buď četl blbě, nebo ze sebe zase děláš blbečka.
A internet je veřejný statek odkdy...?Internet jako takovy mozna ne, ale 'prechod Internetu na IPv6' lze dost dobre za verejny statek [*] povazovat, stav prechodu na IPv6 je pak typicky dusledek trzniho selhani na verejnych statcich a za danych podminek [**] ten prechod mohl tezko dopadnout jinak. Tenhle nazor vysvetluje zminovany Geoff Huston treba tady: http://www.potaroo.net/ispcol/2009-09/v6trans.html . [*] V ekonomickem smyslu, viz http://en.wikipedia.org/wiki/Common_good_(economics) . [**] Coz je mimo jine dusledek toho, ze navrhari IPv6 meli bliz k pocitacovym sitim nez k teorii her.
jednosměrná latence na Mars je minimálně kolem tří minutTo je asi nedobře, ne?
v ideálním případěKterý nastává jednou za 780 dní. Většinu času to bude ještě mnohem horší a v době zákrytu Sluncem se to bude muset posílat oklikou přes nějaké převaděče a RTT se tak hravě může vyšplhat klidně k hodině. Dokážeš si představit to obrovské množství duplicitních příspěvků v internetových diskuzích, až se nezanedbatelná část populace přestěhuje na Mars? Brrr…
a v době zákrytu Sluncem se to bude muset posílat oklikou přes nějaké převaděčeZkoušel někdo vypočítat Fresnelovu zónu? Slunce je sice veliké, ale vzdálenost je to ještě větší a třeba by to nějaké nízkofrekvenční/dlouhovlnné záření obešlo.
jsem schován za NATem velkého ISP = v divokém internetu anonymizovánIPv4: jsi schovaný za jednou IP adresou. Kdokoliv vidí, komu (ISP) patří, jenom ISP ví, kam jsi lezl IPv6: máš vlastní IP adresu. Kdokoliv vidí, kterému ISP patří, jenom ISP ví, komu ji přidělil.
Já vidím problém spíš v tom, že pokud má každý PC veřejnou adresu, pak lze snáze monitorovat chování jednotlivých uživatelůNerad bych se opakoval, ale… Privacy Extensions.
Když ti ISP dá jednu adresu, tak smolík.No tak já chci připojit víc zařízení, takže jedna adresa mi stačit nebude.
Když ti dá celý rozsah, stejně si můžeš volit jenom ze svého rozsahu.Takže zatímco dnes je sledování podle IP adresy vedeno stylem „IP 213.220.240.179, to budou asi lidé za NATem z jedné rodiny či jednoho domu“, tak později bude vedeno stylem „IP z rozsahu 2001:470:9b01:1::/64, to budou asi lidé z jedné rodiny či jednoho domu“.
yž ti ISP dá jednu adresu, tak smolík.Když ti dá ISP jednu adresu, tak z ní jinde nemusíš používat ani kousek, tudíž sledování pohybu uživatelů je pokud vím mimo.
li
mimo seznam (elementy ul
a ol
).
A stari hraci to zaplatit dobrovolne nechteji, preci si nebudou platit novou konkurenci.Kupodivu "staří hráči" - třeba Google - jsou na IPv6 připraveni poměrně dobře. Možná jsou si vědomi toho, že když se k nim uživatelé nebudou moci připojit, že si peníze nevydělají.
Presne tady je proto misto na statni regulaci.Státní regulaci si strč tam, kam ti slunce nesvítí. Stát již před hodně dlouhou dobou rozhodl, že všechny úřady, ministerstva (tj. jejich weby) apod. mají být přístupné i přes IPv6. Snadno si sám můžeš zjistit, jaká je skutečnost. Takže bych opravdu neřekl, že zrovna stát, který nedokáže zajistit přechod vlastních věcí na IPv6, je ten nejkvalitnější garant přechodu všech ostatních.
Tiskni
Sdílej: