Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Začleňovací okno 4.7 zůstává otevřeno. Pro shrnutí změn začleněných do vydání 4.7 viz níže.
Stabilní aktualizace: 4.5.5, 4.4.11 a 3.14.70 byly vydány 18. května.
waitid()
Práce na fuzzingu systémových volání nedávno ukázala na zajímavý problém mnoha linuxových systémů. Proces může v závislosti na použitém init systému vytvořit trvalého zombie potomka tak, že naklonuje vlákno, zavolá na něj ptrace() a skončí. Pokud daný init na proces nečeká „správným způsobem“, dané vlákno zůstane nepovšimnuto a nebude ani odstraněno. Na rozdíl od jiných zombie se však nebude pohybovat po systému hledajíc mozky ke svačině, nýbrž bude navždy nehnutě sedět a jen spotřebovávat paměť, což už je špatné samo o sobě.
Čistě technicky se nejedná o problém jádra: volání waitid() (které většina implementací init systémů zřejmě používá) nemá při absenci příznaku __WALL čekat na své podomky. Jedná se však o typ DoS (Denial of Service), změna všech implementací initu by bylo nepraktické a konečně: systémové volání waitid() – na rozdíl od volání wait4() – příznak __WALL vůbec neakceptuje. Oleg Nesterov se tudíž rozhodl, že tento problém by se měl vyřešit v jádře, přestože o chybě můžeme říct, že je to problém někoho jiného.
Takže od verze 4.7 bude volání waitid() čekat na procesy potomků, které běží pod ptrace(). Volání bude také akceptovat příznak __WALL, i když ho proti invazi zombií nebude zapotřebí. Jak Oleg poznamenal v seznamu změn, jedná se o změnu ABI: „__WCLONE a __WALL již pro debugger nemají význam. Jen doufám že se tím nic dalšího nepokazí. Ale aspoň už nebude trpět strace/gdb.“ Tato změna by neměla způsobovat problémy nikde jinde, ale jeden nikdy neví. Pokud se ve vývojovém cyklu 4.7 objeví problémy, možná bude tahle změna muset zase ven.
V době psaní tohoto článku bylo Linusem do hlavního repozitáře jádra 4.7 začleněno 9900 neslučovacích sad změn, z toho 6500 od shrnutí z minulého týdne. Po téměř rekordním množství změn, které šly do verze 4.6, komunita trochu zpomalila, ale jen o trochu.
Některé zajímavé změny viditelné uživatelům zahrnují:
Změny viditelné jaderným vývojářům:
Příliv patchů do hlavního repozitáře se v poslední době zpomalil, téměř všechny větší stromy již byly začleněny. Začleňovací okno má v době psaní ještě stále několik dní, příští týden se podíváme na shrnutí tohoto vývojového cyklu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: