Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Kernel 4.6 byl vydán 15. května. Linus k tomu řekl: „Nakonec je dobře, že jsem nezkrátil rc cyklus, od minulého týdne se objevilo více oprav, než se čekalo, ale nic nepůsobí divně nebo nepatřičně.“ Nejvýraznější změny v tomto vydání zahrnují: post-init read-only memory jako prvopočátek snah o tvrzení kernelu, podpora ochranných klíčů paměti, systémová volání preadv2() a pwritev2(), jaderný multiplexer připojení, distribuovaný souborový systém OrangeFS, ověření zásobníku při překladu, OOM reaper a mnoho dalšího. Pro úžasný seznam podrobností navštivte stránku vydání 4.6 na webu KernelNewbies.
Začleňovací okno 4.7 je otevřeno, pro podrobnosti o věcech, které již byly začleněny, viz shrnutí níže.
Stabilní aktualizace: Žádné nebyly minulý týden vydány. V době psaní tohoto článku byly aktualizace 4.4.5, 4.4.11 a 3.14.70 v procesu revidování. Nyní by již měly být k dispozici.
Po určitém čase stráveném s kernelem je velmi těžké rozeznat hack od promyšleného návrhu.
Ano já vím, měl jsem tentokrát použít "awk". Žalujte mě. Je to dlouho, co jsem posledně dělal s konečnými automaty v awk. Příkaz "git grep" nemáme namísto "git awk" bezdůvodně.
Začleňovací okno 4.7 se otevřelo 15. května po vydání jádra verze 4.6. Od té doby Linus začlenil do hlavního repozitáře nejméně 3345 neslučovacích sad změn. Významná část z nich přišla skrze síťový strom, ale došlo na začlenění také dalších stromů (např. virtuální souborový systém se spoustou základních, na první pohled neviditelných, změn). Vypadá to, že se Linus tentokrát rozhodl začít se změnami uvnitř jádra, v době psaní tohoto článku došlo k začlenění také několika stromů ovladačů zařízení.
Mezi nejvýznamnější změny viditelné uživatelům zatím patří následující…
Změny viditelné jaderným vývojářům:
Ve změně, kterou Linus označil za velmi důležitou, může vrstva virtuálního souborového systému provádět více vyhledávání v adresáři současně, čímž se eliminuje významný zdroj konfliktů. Součástí této změny je nová metoda pro strukturu file_operations:
int (*iterate_shared) (struct file *file, struct dir_context *context);
Ta funguje jako stávající iterate() až na to, že nyní je možné současně provádět více volání v jednom adresáři. Cílem je odstranit iterate(), jakmile přejdou všecky souborové systémy. V mnoha případech funguje stávající implementace iterate() stejně dobře jako iterate_shared().
Konec dvoutýdenního začleňovacího okna se dá očekávat 29. května. Linus ovšem někdy zavře začleňovací okno dříve. Vzhledem k tomu, že 29. připadá na polovinu svátečního víkendu ve Spojených státech, mohlo by být pokušení zavřít začleňovací okno dříve silnější než obvykle.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Škoda že linuxove jadro je nepoužiteľné s 10gbit interfaceami.... viac ako 3gbps som ešte nepretlačil cez kernel a s 1500B packetmi...
Mně to funguje, našim zákazníkům to funguje, spoustě dalších to funguje… ale asi děláme všichni něco špatně, protože na rozdíl od vás nevíme, že je to nepoužitelné.
Škoda že linuxove jadro je nepoužiteľné s 10gbit interfaceamiExistuji (i v cz) ISP, kteri tranzit (radove nasobky 10GE) uspesne routuji linuxovymi routery.
Příkaz "git grep" nemáme namísto "git awk" bezdůvodně.V češtině mi to nějak nedává smysl.
There's a reason there's a "git grep" but not a "git awk" command.Tak mi vyjde:
To je důvod proč máme "git grep" a nemáme "git awk"
Není náhodou že máme "git grep", ale ne "git awk".
There's a reason there's a "git grep" but not a "git awk" command.Tak mi vyjde:
To je důvod proč máme "git grep" a nemáme "git awk"
To ti vyjde špatně.
Slovo od slova by to mělo být „existuje důvod“, odtud dvojitý zápor v článku, který IMHO zní přirozeněji a AFAIK se celkem běžně používá; Darmožroutem navržený překlad je rovněž korektní.