OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Jádro 4.8 je venku a začleňovací okno 4.9 se otevřelo. Vydání 4.8 přišlo 2. října, jak bylo naplánováno. Linus řekl: „Poslední týden byl doopravdy klidný, což možná znamená, že jsem mohl rc8 přece jen vynechat. Ale co už, nic hrozného se ale nestalo.“ Některé ze stěžejních změn v tomto vydání zahrnují podporu pro transparentní velké stránky v souborovém systému tmpfs; nový subsystém formátované dokumentace a k tomu mnoho změn v dokumentaci; nový subsystém časovačů timeoutu, který by měl řešit problémy s latencí, jimiž trpěl jeho předchůdce; pokračující práce na expresních datových cestách (XDP) pro výkonné směrování v síti; vylepšení systému sestavování jádra, díky nimž je možné využívat zásuvné moduly GCC; vylepšené tvrzení usercopy v oblasti bezpečnosti a mnoho dalšího. Stránka KernelNewbies o vydání 4.8 byla v době psaní tohoto přehledu stále ve výstavbě, ale nyní by již měla obsahovat řadu podrobností.
Stabilní aktualizace: 4.7.6 a 4.4.23 byly vydány 30. září.
Zdá se mi, že čím jsem starší, stává se důrazné konstatování samozřejmého čím dál větší součástí mé pozice.
Když vám někdo řekne „podíváme se na to po skončení začleňovacího okna,“ je to mnohem lepší, než kdyby vaše patche ignoroval. Znamená to, že někdo má o váš kód zájem a opravdu se chystá se na něj v nejbližší době podívat! Buďte trpěliví. Patche aktualizujte a dělejte na tom, co nad nimi má běžet. Když nestihnete začleňovací okno, není to konec světa.
Co tak bouda na kola? (bikeshed) Sdělilo by to, že tvrzení není „dokonalá bezpečnost“, a odráželo ironii času promarněného nad diskutováním loga. Dokonce ani nemám vybranou barvu, kterou by ta bouda měla mít.
Začleňovací okno 4.9 se otevřelo 2. října spolu s finálním vydáním jádra 4.8. V době psaní tohoto článku bylo v tomto vývojovém cyklu začleněno teprve 2127 patchů – úplný začátek. Začleněné stromy zatím obsahují ARM64, bezpečnost, správu napájení, RCU, zámky, perf, plánování, dokumentaci, časovače, přerušení, USB a různé stromy x86. Některé zajímavé změny viditelné uživatelům:
Změny viditelné jaderným vývojářům zahrnují:
Nejpravděpodobnější datum vydání 4.9 je 4. prosinec, ale pokud bude nutné jedno -rc vydání navíc (jako se to stalo u 4.8), mohlo by se vydání posunout na 11. Nejdříve se ovšem musíme dostat přes zbytek začleňovacího okna, během kterého by se do hlavního repozitáře mělo dostat mnohem více kódu. V následujících týdnech tak budeme, jako obvykle, přinášet novinky z LWN.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Se štěstím tato práce odstřihne jednu z cestTo zas překládal nějakej neumětel...