V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Jádro 4.8 je venku a začleňovací okno 4.9 se otevřelo. Vydání 4.8 přišlo 2. října, jak bylo naplánováno. Linus řekl: „Poslední týden byl doopravdy klidný, což možná znamená, že jsem mohl rc8 přece jen vynechat. Ale co už, nic hrozného se ale nestalo.“ Některé ze stěžejních změn v tomto vydání zahrnují podporu pro transparentní velké stránky v souborovém systému tmpfs; nový subsystém formátované dokumentace a k tomu mnoho změn v dokumentaci; nový subsystém časovačů timeoutu, který by měl řešit problémy s latencí, jimiž trpěl jeho předchůdce; pokračující práce na expresních datových cestách (XDP) pro výkonné směrování v síti; vylepšení systému sestavování jádra, díky nimž je možné využívat zásuvné moduly GCC; vylepšené tvrzení usercopy v oblasti bezpečnosti a mnoho dalšího. Stránka KernelNewbies o vydání 4.8 byla v době psaní tohoto přehledu stále ve výstavbě, ale nyní by již měla obsahovat řadu podrobností.
Stabilní aktualizace: 4.7.6 a 4.4.23 byly vydány 30. září.
Zdá se mi, že čím jsem starší, stává se důrazné konstatování samozřejmého čím dál větší součástí mé pozice.
Když vám někdo řekne „podíváme se na to po skončení začleňovacího okna,“ je to mnohem lepší, než kdyby vaše patche ignoroval. Znamená to, že někdo má o váš kód zájem a opravdu se chystá se na něj v nejbližší době podívat! Buďte trpěliví. Patche aktualizujte a dělejte na tom, co nad nimi má běžet. Když nestihnete začleňovací okno, není to konec světa.
Co tak bouda na kola? (bikeshed) Sdělilo by to, že tvrzení není „dokonalá bezpečnost“, a odráželo ironii času promarněného nad diskutováním loga. Dokonce ani nemám vybranou barvu, kterou by ta bouda měla mít.
Začleňovací okno 4.9 se otevřelo 2. října spolu s finálním vydáním jádra 4.8. V době psaní tohoto článku bylo v tomto vývojovém cyklu začleněno teprve 2127 patchů – úplný začátek. Začleněné stromy zatím obsahují ARM64, bezpečnost, správu napájení, RCU, zámky, perf, plánování, dokumentaci, časovače, přerušení, USB a různé stromy x86. Některé zajímavé změny viditelné uživatelům:
Změny viditelné jaderným vývojářům zahrnují:
Nejpravděpodobnější datum vydání 4.9 je 4. prosinec, ale pokud bude nutné jedno -rc vydání navíc (jako se to stalo u 4.8), mohlo by se vydání posunout na 11. Nejdříve se ovšem musíme dostat přes zbytek začleňovacího okna, během kterého by se do hlavního repozitáře mělo dostat mnohem více kódu. V následujících týdnech tak budeme, jako obvykle, přinášet novinky z LWN.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Se štěstím tato práce odstřihne jednu z cestTo zas překládal nějakej neumětel...