Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Do konference přišlo 1067 emailů od pouhých 345 vývojářů, nejčastěji psali Martin Dalecki, Robert Love, Olaf Titz a Keith Owens.
Robin Johnson poslal skript na vytváření inkrementálních patchů, jako je
na bzimage.org. Adrian Bunk zaslal odkaz na
patchutils, které
obsahují interdiff
, který dokáže vytvářet inkrementálně diffy
mezi patchi i bez přítomnosti původních zdrojových kódů. Robin odpověděl, že
zkoušel interdiff
, ale neprodukoval správný výstup. Ale
Tim Waug reagoval s tím, že tato chyba byla odstraněna v patchutils-0.2.12.
Chris Abbey připomněl, že v únoru Alan odhadoval, že podpora karet Promise bude do jádra začleněna v časech 2.4.19. Chrise tedy zajímalo, jaká úroveň podpory to bude. Zda pouze řadiče nebo i hardwarového RAID. Už ho totiž nebaví přebootovavat stroj, kdykoliv výrobcem dodávaný binární ovladač začne zlobit.
Alan chtěl vědět, jakou podporu hardwarového RAID má Chris na mysli, neboť ji mají pouze Supertrak 100 a SX6000. Chris odpověděl, že vlastní FastTraK 100 TX2 a binární ovladač reprezentuje pole disků jako SCSI zařízení, což je úroveň, kterou potřebuje. Arjan van de Ven však podotkl, že tato karta nemá hardwarovou podporu RAID, nýbrž softwarovou. A Chris odpověděl, že byl na pochybách, zda se skutečně jedná o hardwarový RAID, ale proč jinak by vytvářeli vlastní ovladač?
Robert Love zaslal patch, který implementuje CPU affinity systémové volání do jádra 2.4. Pokud jste nečetli minulé číslo, pak pro vysvětlení: jedná se o funkci, která sváže určený proces s určitým procesorem, takže jej scheduler nemůže přesunout jinam. Robert přitom použil své předcházející patche pro O(1) scheduler.
Robert však cítil, že jeho patch není ideální. Hlavně měl obavy o zamykání,
neboť set_cpus_allowed
není atomická funkce. Mike Kravetz
navíc našel v patchi oblast, kde nic nebrání scheduleru přesunout proces
neočekávaně na jiný procesor. Ingo Molnar vysvětlil, že použité migrační vlákno
zabrání, aby proces běžel na určitém CPU. Jediným problémem je, jak přesunout
migrační vlákno z aktuálního CPU. Zároveň i navrhnul postup, jak na to a Mikovi
se líbil.
James Simmons oznámil dostupnost poslední verze framebufferů a požádal vývojáře o jejich otestování, než je zašle Linusovi pro začlenění do standardního jádra. Problémem ale bylo, že zaslal link pouze na repozitář BitKeepera. Jes Sorensen odpověděl, že pokud James chce, aby ji vyzkoušela skutečně široká veřejnost, pak poslat URL jen na BitKeeper je naprosto nerozumné. James tedy zaslal URL na běžné patche oproti 2.5.9 a požádal o jejich otestování.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: