Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Do konference přišlo celkem 1315 emailů, nejvíce psali Alan Cox, Martin Dalecki, Linus Torvalds, David S. Miller, Vojtěch Pavlík a Pavel Machek.
Mark Gross zaslal patch, který implementuje podporu multithreaded core dumpu pro jádra 2.5.14 a 2.5.15. Otestoval jej na dvou i čtyřprocesorovém stroji pod velkou zátěží generovanou benchmarkem na chatování. Podle jeho názoru je implementace stabilní. Erich Focht se zeptal, jak patch bude řešit situaci, když suspendované vlákno bude v kernelovém modu (možnost v 2.5). Vamsi Krishna S. odpověděl: Pokud je vlákno v kernelovém modu a jiné vlákno vytváří core dump (přesněji zachycuje stav registrů jiného vlákna), pak zachytíme _user mode_ registr vlákna ze spodu zásobníku jádra. GDB ukáže stav volání [back trace - lepší překlad?] až do okamžiku, kdy vlákno vstoupilo do jádra (int 0x80) a registr EIP bude ukazovat na instrukci za systémovým voláním (návratová adresa).
Pavel Machek měl pocit, že našel problém: Vlákno 1 je v jádře a drží zámek A. Potřebujete zámek A pro dump stavu. Když přesunete 1 do phantom runqueue, ztratíte schopnost získat A a výsledkem je uváznutí. Podle Marka Grosse však problém není závažný. Jedinou možností je, když kernel či ovladač si vezmou zámek a drží jej během volání metod sleep_on(), což podle něj naznačuje programovací chybu. Jenže jak Pavel tak Andi Kleen našli vyjímky: Toto sice platí pro spinlocky [český překlad?], nikoliv pro semafory. Jak subsystém virtuální paměti, tak virtuální souborový systém používají semafory intenzivně a spí, zatímco je drží. Po několika emailech přesvědčili Marka, že se jedná o skutečný problém. Proto zaslal nový patch, který vychází z předpokladu, že vlákna už má uloženy [suspended] ve phantom run queue, takže není třeba získat semafor v elf_core_dump. Toto řešení uspokojilo většinu vývojářů.
Ed Tomlinson zaslal patch a vysvětlil, že nikdy nebyl šťastný ze způsobu, jakým funguje zkracování slab cache [slab cache shrinking]. Toto je pokus, jak to udělat lépe. Benjamin LaHaise mu poděkoval a napsal, že tento kód významně pomůže VM v některých situacích tím, že slab se dynamicky vyladí, místo použití natvrdo zakompilovaných kouzelných čísel. Zároveň se jej zeptal, zda plánuje přeportovat tento patch do řady 2.5. Ed odpověděl zasláním nového patche.
Během diskuse nad novými patchi pro diskové quoty Linus Torvalds navrhnul odstranit určitý kód, který byl vytvořen pro poskytování zpětné kompatibility. Zeptal se, zda je zde jiný důvod používat tento kód, když stačí přejít na novou verzi nástrojů pro quotu. Alan Cox reagoval s tím, že většina lidí už stejně používá řadu 2.4 a quota nástroje s podporou 32bitových UID, takže se nic moc nestane. Jan Kara tedy napsal, že zašle patch na odstranění tohoto kódu.
Martin Dalecki navrhnul rovnou odstranit i IPC_OLD. Jenže Alan odpověděl, že tento kód nezabírá skoro žádný prostor, ale zajišťuje, aby i staré XFree86 běželo na nových jádrech. Tak proč jej odstranit. Podle Martina je iluzí myslet si, že je možné spouštět tak staré a.out binární soubory na moderním jádru. Christoph Hellwig jej však vyvedl z omylu: Samozřejmě že můžeš. Dokonce i nejnovější verze OpenLinuxu s jádrem 2.4.13-ac používá instalaci založenou na libc4/a.out kvůli nárokům na prostor. A nezapomeňte na staré binárky quake1, kterého si čas od času zahraji :). Martin byl ohromen tím, že to funguje a Alan mu doporučil, ať si příště nejdříve věci ověří, než něco navrhne odstranit. Alan dodal, že máme 100% kompatibilitu až do libc 2.2.2. Starší binárky pravděpodobně nebudou fungovat, neboť jsme odstranili některá obskurní systémová volání.
V tu chvíli Christoph poznamenal, že plánuje pro řadu 2.5 nechat zastaralá systémová volání záviset na CONFIG_COMPAT_*, což umožní jak vytvořit obrovský zpětně kompatibilní kernel, tak i malý kernel bez ní. Ve skutečnosti máme spoustu kódu, který by mohl být odstraněn pro moderní instalace. Martin i Alan schválili tento nápad.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: