V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Do konference přišlo celkem 1840 emailů, nejvíce psali Alan Cox, Vojtěch Pavlík a Linus Torvalds.
Linus Torvalds ohlásil jádro 2.5.40 a přitom zavedl řeč na feature freeze (zákaz přidávání nových vlastností).
Zároveň připomínám, že jsme oficiálně v posledním měsíci nových vlastností a protože budu mimo poslední týden v říjnu, osobně považuji 20. říjen jako jako poslední den, pokud na sobě nebudete mít skutečně dobrý a strašidelný kostým .. Tak to nenechávejte na poslední den.
Pokud to není jasné lidem nepoužívajícím jádra řady 2.5, tak ano, MĚLI byste testovat kód ještě před zmražením. IDE vrstva už není tak hrozná a přestože tu jsou problémy jako sestavy, kde se jádro nedá zkompilovat, tak je obecně dobrým nápadem vyzkoušet tyto věci, než bude přiliš pozdě na stěžování si.
Většinou si lidé nestěžovali na zkrácení termínu, jen Hans Reiser napsal, že by bylo lepší, aby se posunul termín, když si Linus bere volno. Mají problémy s dokončením reiser4 před původním termínem o Halloweenu a pracují na něm do noci. Reiser4 je dramaticky lepší a rychlejší než reiserfs. Nicméně nikdo ani Linus na tento email nereagoval.
Někdo napsal, že by rád vyzkoušel nová jádra, ale bojí se korupce dat na disku. Linusův soukromý názor byl, že šance na ztrátu dat je malá. Je možné, že některé ovladače nepůjdou zkompilovat nebo někteří lidé mají problémy při bootování, ale dlouhou dobu už nikdo nehlásil poškozený disk. Zřejmě Linus nemůže říci, že se to nestane, ale pravděpodobnost není velká.
Stephen Marz se zeptal na plány ohledně podpory zvukové karty Creative Audigy a Takashi Iwai odpověděl, že existují už dva ovladače - emu10k1 (SB Live), který nepodporuje nové vlastnosti jako třeba 24bitový zvuk a ALSA. OSS má lepší podporu DSP managera, ALSA zase podporuje WaveTable MIDI.
John Tyner zaslal patch vůči 2.4.19, který implementuje ovladač pro USB kameru 3Com HomeConnect. Greg KH se nabídl, že jej začlení do řady 2.5, pokud John přeportuje patch pro tento strom. O několik dní později Jon zaslal další patch.
Adam Belay ohlásil verzi 0.6 podpory Linux Plug and Play, což je přepis aktuálního ovladače. Obsahuje spoustu vylepšení, jakými jsou:
Patrick Mochel napsal, že driverfs je neskutečně proměnlivý souborový systém. Takže jak bylo diskutováno na Jaderném summitu v Ottawě a jak bylo vyhrožováno poslední tři měsíce, tento patch přejmenovává driverfs na kfs. Upravte si svůj /etc/fstab. H. Peter Anvin napsal, že by preferoval kernelfs nebo kernfs a Patrick se zeptal na Linusův názor.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: