Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Do konference přišlo celkem 1840 emailů, nejvíce psali Alan Cox, Vojtěch Pavlík a Linus Torvalds.
Linus Torvalds ohlásil jádro 2.5.40 a přitom zavedl řeč na feature freeze (zákaz přidávání nových vlastností).
Zároveň připomínám, že jsme oficiálně v posledním měsíci nových vlastností a protože budu mimo poslední týden v říjnu, osobně považuji 20. říjen jako jako poslední den, pokud na sobě nebudete mít skutečně dobrý a strašidelný kostým .. Tak to nenechávejte na poslední den.
Pokud to není jasné lidem nepoužívajícím jádra řady 2.5, tak ano, MĚLI byste testovat kód ještě před zmražením. IDE vrstva už není tak hrozná a přestože tu jsou problémy jako sestavy, kde se jádro nedá zkompilovat, tak je obecně dobrým nápadem vyzkoušet tyto věci, než bude přiliš pozdě na stěžování si.
Většinou si lidé nestěžovali na zkrácení termínu, jen Hans Reiser napsal, že by bylo lepší, aby se posunul termín, když si Linus bere volno. Mají problémy s dokončením reiser4 před původním termínem o Halloweenu a pracují na něm do noci. Reiser4 je dramaticky lepší a rychlejší než reiserfs. Nicméně nikdo ani Linus na tento email nereagoval.
Někdo napsal, že by rád vyzkoušel nová jádra, ale bojí se korupce dat na disku. Linusův soukromý názor byl, že šance na ztrátu dat je malá. Je možné, že některé ovladače nepůjdou zkompilovat nebo někteří lidé mají problémy při bootování, ale dlouhou dobu už nikdo nehlásil poškozený disk. Zřejmě Linus nemůže říci, že se to nestane, ale pravděpodobnost není velká.
Stephen Marz se zeptal na plány ohledně podpory zvukové karty Creative Audigy a Takashi Iwai odpověděl, že existují už dva ovladače - emu10k1 (SB Live), který nepodporuje nové vlastnosti jako třeba 24bitový zvuk a ALSA. OSS má lepší podporu DSP managera, ALSA zase podporuje WaveTable MIDI.
John Tyner zaslal patch vůči 2.4.19, který implementuje ovladač pro USB kameru 3Com HomeConnect. Greg KH se nabídl, že jej začlení do řady 2.5, pokud John přeportuje patch pro tento strom. O několik dní později Jon zaslal další patch.
Adam Belay ohlásil verzi 0.6 podpory Linux Plug and Play, což je přepis aktuálního ovladače. Obsahuje spoustu vylepšení, jakými jsou:
Patrick Mochel napsal, že driverfs je neskutečně proměnlivý souborový systém. Takže jak bylo diskutováno na Jaderném summitu v Ottawě a jak bylo vyhrožováno poslední tři měsíce, tento patch přejmenovává driverfs na kfs. Upravte si svůj /etc/fstab. H. Peter Anvin napsal, že by preferoval kernelfs nebo kernfs a Patrick se zeptal na Linusův názor.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: