OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Do konference přišlo celkem 1675 emailů, nejvíce jich poslali Greg KH, "David S. Miller", Andrew Morton.
Andrew Morton napsal:
Níže najdete seznam problémů, které musí být vyřešeny, než vznikne jádro 2.6. Měli bychom si ale ještě ujasnit, co to řada 2.6 je. Zřejmě 2.6.0 neznamená "když je to hotovo, vypusťme to". Navrhuji, aby 2.6.0 znamenalo, že uživatelé mohou migrovat z řady 2.4 a očekávat, že jim bude vše, co používali, fungovat a kernel nebude padat, nezničí jim data a nebude běhat jako pes. Jiné definice jsou vítány.
Někdo zaslal odkaz na článek na CNetu, podle něhož SCO tvrdí, že našlo kousky copyrightovaného kódu z UnixWare ve zdrojácích linuxového jádra. Chris Friesen odpověděl, že podle
článku na Slashdotu Senior Vice President SCO (Caldera) Chris Sontag výslovně uvedl, že jádro z kernel.org není nakaženo, ale jiné věci od RedHatu a SuSE jsou. Viz následující citáty:
"Chris Sontag: Nemluvíme o jádru Linuxu, které Linus a další pomáhají vyvinout. Mluvíme o tom, co je na periferii linuxového jádra."
"Chris Sontag: Používáme objektivní třetí strany pro porovnání zdrojového kódu našeho UNIX System V a RedHatu jako příkladu. Nacházíme mnoho instancí našeho proprietárního softwaru, který byl prostě zkopírován nebo změněn, aby byl skryt jeho původ ze Systému V v RedHatu. To je věc, kterou bychom měli projednat s mnoha linuxovými distributory."
Jenže Nomen Nescio napsal:
Hmm. SCO Group Chief Executive Darl McBride říká podle CNetu přesný opak:
"Nacházíme ... případy, kdy se kód řádek po řádku v linuxovém jádře shoduje s našim kódem v UnixWare.
Našli jsme kód, který vypadá jako pozměněný, aby vypadal, že není z UnixWare, ale je."
Chris Sontag by měl svůj příběh sladit se svým šéfem, než otevře pusu před tiskem.
Christoph Hellwig také reagoval na první email:
Jako někdo, kdo pracoval pro SCO (či raději Caldera, jak se
tehdy jmenoval) vám můžu říci, že toto je naprosté hovno. Bylo zde
dost lidí pracujících na kernelu a měli jsme mnohem lepší věci na
práci než napasovat kód z UnixWare do linuxového jádra. Zvláště
když jaderné vnitřnosti jsou tak rozdílné, že byste potřebovali
velkou adaptovací vrstvu, aby to začalo fungovat a můžete se
vsadit, že by byla zavržena během prohlídky v konferenci
linux-kernel .
Bylo by zajímavé podívat se do Unixware po kradeném kódu z Linuxu, navrhl bych zaměřit se na podporu jednoho velmi známého linuxového souborového systému v přídavném modulu pro kompatibilitu s Linuxem v UnixWare..
Ingo Molnar ohlásil:
S radostí oznamuji první veřejnou verzi nové bezpečnostní vlastnosti založené na jádře nazvanou "Exec Shield", určenou pro Linux/x86. Patch vůči jádru 2.4.21-rc1 (zveřejněný pod GPL/OSL) může bý stažen z adresy http://redhat.com/~mingo/exec-shield/.
Exec-shield poskytuje ochranu proti útokům na přetečení zásobníku, vyrovnávací paměti či ukazateli na funkce [function pointer] a dalším typům exploitů, které spoléhají na přepsání datových struktur a vložení kódu do těchto struktur. Tento patch také znepřijemňuje život takzvaným 'shell-code' exploitům. Patch funguje transparentně, takže není nutná rekompilace aplikací.
Popis pozadí problému a implementace exec shield naleznete v originálu Kernel Traffic.
Exec-shield by navržen tak, aby byl co nejefektivnější. Je zde minimální režie (pár cyklů) pro každé systémové volání PROT_MMAP, plus 2-3 cykly při přepínání kontextu.
Tato vlastnost vás však neochrání před všemi druhy útoků. Například když je přetečení použito pro přepsání lokální proměnné, která změní tok řízení směrem, jenž kompromituje systém. Nicméně věříme, že patch zastaví každý útok, který operuje na přetečení návratové adresy na zásobníku nebo ukazateli na funkci [FP] na hromadě [heap]. Exec-shield dále velmi ztěžuje úspěšnost útoku v ostatních případech, neboť ve většině případů zabrání vykonání shellového kódu exploitu.
Aplikujte záplatu exec-shield-2.4.21-rc1-B6 na jádro 2.4.21-rc1, překompilujte jej, nainstalujte nové jádro a nabootujte jej, to je vše.
Je zde nový parametr pro příkazovou řádku jádra. Jmenuje se exec-shield a má čtyři hodnoty 0-3. Každá reprezentuje odlišnou úroveň ochrany:
Aktuální předvolená hodnota je 2. Můžete ji měnit i za běhu zapsáním úrovně do adresáře /proc:
echo 0 > /proc/sys/kernel/exec-shield
DŮLEŽITÉ: aplikace, které byly spuštěny v době, kdy byl exec-shield vypnut, budou mít vykonatelný zásobník a budou muset být restartovány, pokud byl exec-shield povolen.
Zároveň jsem nahrál modifikovaný kód Solar Designera chstk.c, který umožňuje změnit příznak exec-shield v ELF formátu pro jednotlivé soubory. Například
./chstk -E /usr/sbin/sendmail
Spousta lidí byla ráda za tuto práci a vývojáři začali diskutovat nad jeho implementací a různými bezpečnostními problémy.
Linus Torvalds ohlásil jádro 2.5.69 a napsal:
Ok, konečně jsem našel důvod, proč některé mé stroje měly potíže s restartováním X serveru a vypadá to, že problém existuje od začátku února. Vsadím se, že jej museli vidět i ostatní, například náhodné pády při restartování X serveru s AGP (buď 3D grafické karty s hardwarovou akcelerací nebo integrované grafiky od Intelu, které používají UDMA s AGP).
Velmi se mi tím ulevilo, neboť to byla důležitá věc, o kterou jsem se bál kvůli řadě 2.6. Nicméně teď je opravena, spolu s dalšími opravami. Většinou se jedná o jednořádkové opravy ovladačů, aby zvládaly novou semantiku IRQ, ale jsou zde i jiné úklidy [cleanup] (například Christoph Hellwig pokračoval ve svém tažení na devfs).
POZNÁMKA: Od této verze si myslím, že chci mít patche, které jsou skutečně zřejmé nebo byly schváleny jedním či vice lidmi. Hlavně doufám, že papírování s Andrewem se přiblíží k dokončení a my se můžeme vydat na cestu směrem k vydání řady 2.6.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: