Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Do konference přišlo celkem 2891 emailů, nejvíce jich poslali Greg KH, Adrian Bunk a Alan Cox.
3. led - 15. led
Andrew Morton oznámil Linux 2.6.10-mm1:
ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/people/akpm/patches/2.6/2.6.10/2.6.10-mm1
Mark H. Johnson oznámil problémy s audiem. Poslal hlášení o chybě, ale Takashi Iwai odpověděl: Výchozí blokovací chování OSS zařízení bylo nedávno změněno. Je-li zařízení používáno, otevření v poslední verzi vrátí okamžitě -EBUSY, zatímco v předchozích bylo blokováno, dokud se neuvolnilo. Andrew Morton vyvalil oči a napsal: Fíha. To je výrazná změna v chování, kterou uvidí i uživatel. Proč k tomu došlo? Lee Revell poslal odkaz na email od Linuse Torvaldse. Markovi se to také moc nelíbilo a požádal o vysvětlení. Alan Cox nabídl:
Samo OSS tohle chování během času (2.2 až 2.4) změnilo. ALSA to pouze dohání.
Chcete-li zjistit, jestli je zařízení pužíváno, otevřete ho. Chcete-li to udělat přenositelně, použijte O_NDELAY.
Lee připojil: A pokud chcete zjistit, kdo ho používá, zkuste fuser /dev/dsp, fuser /dev/snd/* nebo lsof.
6. led - 19. led
Mauricio Lin napsal: Tohle je nová položka vyvinutá pro /proc, která pro každou oblast paměti procesu (VMA) vypisuje velikost RSS. Mapy z původního jádra jsou schopny ukázat velikost pro každou VMA, ale ne fyzickou velikost (RSS). Položka může poskytnout dodatečné informace nástrojům pro analýzu spotřeby paměti. Dozvíte se fyzickou velikost paměti spustitelného souboru i každé knihovny, kterou proces používá, Andrew Morton odpověděl: To by mohlo být docela užitečné. Zajímalo by mě, co si o tom nápadu a implementaci myslí ostatní. Roger Luethi reagoval kritikou:
S rozdělenými rozhraními (strojem/člověkem čitelné), které byly před pár měsíci navrženy, bychom nemuseli dělat v /proc nepořádek takovými věcmi. Mohli bychom prostě přidat pole do /proc/maps a další do nproc.
Používání procfs jak pro lidi, tak pro software bude mít za následek zhoršení pro obě strany. A přechod na rozumnější řešení pak také nebude o nic lacinější. Myslím, že bychom to teď měli překousnout.
Edjard Souza Mota byl spíše pro: Řekl bych, že jsme právě našli potenciálně užitečné uplatnění pro takovou věc. Testovali jsme starou verzi tohoto patche s aplikacemi běžícími na Debianu Sarge pro ARM (viz ftp.debian.org/dists/sarge). Testovali jsme pouze na OMAP 1510 a 5912. Výhodou, kterou jsme objevili, je, že tato malá čísla mohou být využita k lepšímu ovládání spotřeby paměti u embedded zařízení podobných těm testovaným. Detailní kontrola paměti nám může pomoci zjistit, jak je paměť na těchto zařízeních, které obyčejně nemají místo pro swapování, využívána.
10. led - 20. led
Luca Falavigna napsal: Tento jednoduchý patch přidává do /proc soubor s výpisem všech kprobe, které jsou v jádře právě registrovány.. Greg KH odpověděl: Ne, prosím, nepřidávejte do jádra další /proc soubory. Tohle patří do /sys, protože s procesy to nemá nic společného.
Nathan Lynch řekl: Nebyla by taková věc dobrým kandidátem na DebugFS? Když se vrtáš v kprobes, není to vlastně debugování jádra? :) Greg odpověděl: To je ještě lepší nápad, to se mi líbí. Luca napsal, že se do toho hned pustí, a Prasanna S. Panchamukhi řekl: Kernel probes mohou být vypsány pomocí klávesy SysRq. Přikládám krátký patch, který to zajistí. Mezitím Luca dokončil portování svého patche na DebugFS a nabídl ho ke kontrole.
13. led
Ludovic Drolez napsal: Rád bych věděl, jestli by bylo snadné napsat zařízení podobné RAID pro pásky (RAIT)... Pro bloková zařízení jsou v kódu jádra háčky, ale pro znaková... Existuje například nějaký způsob, jak implementovat funkci write, která bude paralelně zapisovat na N /dev/stX páskových zařízení? RAIT už existuje v Amanda, v uživatelském prostoru, ale rád bych viděl obecný RAIT ovladač v jádře, aby by mohl být využit kterýmkoliv zálohovacím programem. Alan Cox odpověděl: Proč v jádře? Proč nevyužít uživatelskou sdílenou knihovnu, kterou můžeš přidat do dalších páskových aplikací? Ale diskuze nepokračovala.
14. led
Andy Helten se zeptal, jak je na tom s podporou hotplug SATA, a Jeff Garzik odpověděl:
Je to v plánu, ale zatím nemáme žádný kód :).
Tyhle věci se probírají na linux-ide@vger.kernel.org (ačkoliv o hotplug tam v poslední době nic nebylo).
17. led - 18. led
Richard B. Johnson napsal:
IBM oznámila, že uživatelům a skupinám pracujícím na open source software poskytne volný přístup k 500 svých softwarových patentů.
Mnohé z těchto patentů se týkají interoperability, komunikace, protokolů pro export souborů a dynamického linkování.
Bernd Petrovitsch to považoval za pouhý marketingový trik a poukázal na to, že IBM slíbila pouze to, že nebude žalovat open source projekty jen v těch 500 případech. James Bruce poznamenal: Já myslím, že IBM tím odpovídá na nedávnou studii o tom, že "Linux porušuje více než 283 patentů". Bez ohledu na to, kolik je na tom pravdy, tímto nám IBM říká, že těch 60, které drží oni, nebude použito proti Linuxu nebo jiným open source projektům.
V originálu Kernel Traffic 295 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: