Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
9. kvě - 13. kvě
Markus Klotzbuecher napsal:
mini_fo je virtuální jaderný souborový systém, který umožňuje zapisování na read-only [pouze pro čtení] souborové systémy. Je to zařízeno přesměrováním úprav na zapisovatelné místo nazývané "úložný adresář", zatímco původní data v "základním adresáři" zůstanou nedotčena. Při čtení spojí souborový systém upravená a původní data, takže se objeví jen nejnovější verze. Je to prováděno nezávisle na uživateli, takže k datům lze přistupovat jako na jakémkoliv jiném read-write [pro čtení i zápis] souborovém systému.
mini_fo byl původně vyvinut pro použití v embedded systémech, a proto je z hlediska velikosti modulu (~50kB) a využití paměti a úložného prostoru nenáročný. Přesto se ukázal být užitečným pro projekty jako jsou živá CD, sandboxování a testování.
Více informací a zdrojové kódy ke stažení najdete na stránce projektu:
http://www.denx.de/twiki/bin/view/Know/MiniFOHome
Seznam změn v mini_fo-0-6-0:
16. kvě
Greg KH napsal:
Strom 2.6.11.y je teď spravován pomocí gitu. Najdete ho zde:
rsync://rsync.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/gregkh/linux-2.6.11.y.git
Lze jej procházet jako ostatní git stromy na kernel.org:
16. kvě
Jeff Garzik napsal Linusi Torvaldsovi:
Moje první, experimentální verze s gitem. Git adresa je rsync://rsync.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/jgarzik/netdev-2.6.git
Ale já bych chtěl, abys stáhl větev 'misc-fixes'. Bylo mi řečeno, že větve by měly být v .git/refs/heads, takže tam najdeš netdev-2.6.git/refs/heads/misc-fixes.
Vyhovuje to tak?
Linus stáhl Jeffovy patche a začlenil je do svého stromu. A odpověděl:
Bylo by fajn, kdybys na té věci provedl také "diffstat", protože moje skripty mi to vždy ukáží, a mohu pak jedním pohledem ověřit, že se to shoduje s tím, co jsi mi poslal.
Kdybys byl opravdu nervózní, použij "git-diff-tree" - docela dobře vygeneruje seznamy změn, takže můžeš udělat něco jako:
git-rev-tree HEAD ^ORIG_HEAD | cut -d' ' -f2 | git-diff-tree -v -p --stdin | less -S
Což znamená: dej mi seznam všech commitů, které jsou v HEAD, ale ne v ORIG_HEAD (nahraď značkami, které používáš - v tomto případě bys použil "misc-fixes" místo HEAD a nějakou značku, možná SHA1 - pro můj poslední základ), pak ze seznamu commitů vezmi jen SHA1 a ukaž podrobný diff každého commitu s patchem.
19. kvě
Weber Ress se zeptal, jak může člověk začít s vývojem linuxového jádra. Tommy Reynolds navrhl: Začni na http://www.kernelnewbies.org a až to budeš mít přečteno, podívej se na stránku http://janitor.kernelnewbies.org/ - tam si můžeš vybrat, s čím začít. James Morris doplnil: Viz také konference kernel-mentors: http://www.selenic.com/pipermail/kernel-mentors/. Steven Rostedt doporučil tři knihy:
Lee Revell připojil: Jen pro případ, že to neznáš ze školy, tak stejně důležitá je UNIX Internals, ISBN: 0131019082. Není zaměřena na některý z OS (i když autor má dost rád Mach) a na rozdíl od výše zmíněných knih pokrývá i mnoho funkcí, které ještě Linux nemá, třeba prioritní dědičnost.
Niraj Kumar ještě navrhl: Podívej se na tuhle stránku... http://jungla.dit.upm.es/~jmseyas/linux/kernel/hackers-docs.html Je tam hodně dobrých rad.
V originálu Kernel Traffic 312 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: