Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Hledání chyby v Google, 17.-30.11.1999, 10 dopisů
David desJardins oznámil chybu, která se objevuje na clusteru Google složeném z více než dvou tisíc procesorů intel. Na deseti počítačích se často objevuje oops, vždy na stejném místě. Tyto počítače mají obecně špatný výkon. Stephen C. Tweedie analyzoval zaslaný report a objevil, že jádro padá kvůli ukazateli ve vyrovnávací paměti o hodnotě 0x40000000. Tato hodnota se liší o jediný bit od NULL. Proto se Stephen domníval, že chyba je na straně hardwaru. Zvláště když ostatní stejné počítače tyto problémy nemají.
SMP jádro na jednoprocesorovém počítači Dell PowerEdge 1300, 25.-30.11.1999, 10 dopisů
Brad Larden vlastní Dell PowerEdge 1300 s dvouprocesorovou základní deskou, která je ale osazena jen jedním procesorem. Chtěl vědět, jestli může použít jednoporocesorové jádro nebo má zůstat u jádra s podporou SMP. Victor Khimenko odpověděl, že má podobnou konfiguraci (Dell PowerEdge 2300) a musí používat SMP. Důvodem je architektura APIC, kdy některá externí PCI zařízení mohou používat nestandardní přerušení. Později Brad napsal, že zkusil obyčejný kernel a vše funguje.
Oprava chyby ničící souborový systém, 25.11-1.12.1999, 9 dopisů
Andrea Arcangeli zaslal patch na chybu, která způsobovala poškození systému souborů. Tato chyba se objevovala, pokud bylo zapisováno do systému souborů, na jehož zařízení bylo aplikováno ioctl BLKFLSBUF. Jason T Collins odpověděl, že tento patch opravil většinu chyb, jedna ale zůstala. Pokud dva procesy najednou vytvoří soubor, smažou jej a použijí ioctl BLKFLSBUF na dva soubory v jednom adresáři, za několik sekund se poškodí souborový systém. Andrea si prošel svůj patch a našel v něm chybu, kterou odstranil. Záplata byla začleněna do 2.2.14pre10.
IRQ timeout a VESA framebuffer, 26.11.-2.12.1999, 29 dopisů
Ian Ehrenwald zaznamenal vypršelá přerušení při skrolování velkých textových souborů na framebuffer konzoli, pokud zároveň přehrával mp3 soubory. Protože nenašel žádný hardwarový problém, požádal o radu. Alan Cox odpověděl, že VESA frambuffer používá funkce BIOSu, které mohou uzamknout přerušení na dlouhou dobu. Pavel Machek jej opravil: "i když nepoužíváš žádné funkce BIOSu (obvykle za běhu je vůbec nepotřebuješ), prostě strávíš příliš mnoho času v jádře a mp3 přehrávač to nestihne." Diskuse pokračovala implementačními problémy, jak podobným problémům zamezit.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: