Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Intel zadržuje informace o Ether Express Pro (i960),23.-27.12.1999, 4 dopisy
Matthew Clark vlastní kartu Intel Ether Express Pro 10/100 (založenou na čipu i960) a chtěl ji používat pod řadu 2.2. Victor Khimenko mu odpověděl, že všechny EEpro 100 jsou podporovány kromě těch high end s čipem i960. Je to úplně jiná karta se stejným jménem. Alan ještě dodal, že selhaly všechny pokusy dostat z Intelu nutné informace.
Zápis do NTFS,22.-28.12.1999, 4 dopisy
Stephane Dudzinski se zeptal, kdy bude do stabilního jádra integrován kód pro zápis do NTFS. Steve Dodd, který se touto vlastností zabýval, však odpověděl, že jeho zaměstnání mu zabírá veškerý čas a oficiální správce NTFS už několik měsíců mlčí. Pokud najde čas, tak buď přepíše celý kód nebo udělá port z FreeBSD. Zároveň se zeptal, zda ho není někdo ochoten zaměstnat jako vývojáře FS.
Okenní systém pro embedded zařízení, 23.-30.12.1999, 43 dopisů
Ben Williamson oznámil verzi 0.2.0 grafického okenního systému DinX ("DinX is not X") pod licencí MPL/GPL. Úryvek z oznámení: "DinX je experimentální okenní systém, který provádí ořezávání a kreslení uvnitř modulu jádra. Tímto eliminuje většinu přepínání kontextu a vytváří tak malý, jednoduchý a efektivní kód. Zaměřuje se na malé systémy jako jsou Linuxové handheldy". Zajímavostí je, že X aplikace mohou být přímo kompilovány bez nutnosti jakékoliv změny kódu. Samotný ovládač má 14 KB a časem by měl být stejně rychlý jako framebuffer. Během diskuse Ben zjistil, že zásobník jádra je mnohem menší, než předpokládal a proto vytvořil novou verzi, kde potřebnou paměť alokuje funkcí kmalloc. Diskuse se ale rozhořela nad použitou licencí. Mnozí tvrdili, že zabraňuje modulu, aby byl staticky přilinkován do jádra. Ben však byl jiného názoru, ukázal jim kousek licence a přesvědčil minimálně Alana Coxe: "MPL umožní používat tento ovládač lidem z jiných operačních systémů a pokud jsi to chtěl a zamýšlel, pak je to velmi cool".
Přepis emulace FPU, 23.-24.12.1999, 4 dopisy
Arthur Jerijian zaslal odkaz na knihovnu CORDIC. Prohlédl si zdrojové kódy emulace FPU pro i386 a našel tam, že se používají Taylorovy a Maclaurinovy polynomy pro výpočet trigonometrických a exponenciálních funkcí. Navrhl, aby se místo toho použila výše zmíněná knihovna, která je mnohem efektivnější. Brian Gerst odpověděl, že za prvé emulaci používají jen staré 386ky a 486ky a na nich nikdo nebude dělat důležité matematické výpočty a za druhé většina času při emulaci se stráví během odchytávání a dekódování instrukcí.
Nevykonávatelný zásobník, 27.-30.12.1999, 55 dopisů
Mike Karmyshev požádal o začlenění patche Solar's Designer. Tento patch zabraňuje útokům za použití přetečení bufferu tím, že změní zásobník na 'nespustitelný'. Victor Khimenko napsal, že naposledy se o tomto tématu diskutovalo před rokem a Linus tehdy napsal, že toto nezabrání průnikům, ale dává lidem falešný pocit bezpečí. Přesto se v diskusi došlo k závěru, že ač to není plně bezpečné, zabrání to některým typům průniku. Zároveň by ale patch porušil existující "trampoline" kód (data, která se sama přemění na spustitelný kód) [LL - nedělají to náhodou pod windowsy stealth viry?]. John Alvord však poznamenal, že před pár týdny Linus popsal způsob, jak eliminovat potřebu po takovém kódu, což by pak velmi zjednodušilo vytvoření nevykonávatelného zásobníku.
Memcpy benchmarky pro Winchip, 20.-30.12.1999, 11 dopisů
Dave Jones porovnal běžnou funkci memcpy s 3dNow/MMX memcpy verzí na procesoru Winchip. Druhá zmíněná byla 7-8 krát rychlejší než prvá. Proto navrhl přidat do jádra možnost použít tuto akcelerovanou verzi. Alan však poznamenal, aby otestoval oba případy - s cachí i bez. Zároveň dodal, že brzy bude možné do jádra přidat mechanismus výběru memcpy podle typu cpu. Aktuálně jsou podporovány integer kopírování, MMX s 3DNow i bez a triky s FPU. V budoucnu se možná přidá i podpora pro K6-2. Dave potom poslal nové výsledky, kde rozdíl nebyl tak obrovský, ale přesto byl významný.
Tento článek vychází ze seriálu Kernel traffic a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Přeložil Leoš Literák.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: