Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tento článek původně vyšel jako součást Jaderných novin z 11. 10. 2006. Samostatný je jen kvůli zařazení do seriálu Video4Linux2 API.
Jonathan Corbet: nedávno jsem psal ovladač pro kameru - konkrétně tu, která bude dodávána v systému One Laptop Per Child. Ovladač používá jaderné API, které je pro podobné účely určené: Video4Linux2 API. Při psaní tohoto ovladače jsem zjistil něco vskutku šokujícího - toto API není zrovna dobře dokumentováno. I když uživatelská strana má dokumentaci docela dobrou. Ve snaze o nápravu této situace bude v následujících měsících LWN vydávat sérii článků, které popisují, jak pro rozhraní V4L2 psát ovladače.
V4L2 má dlouhou historii - první jiskřička se v očích Bill Dirkse rozsvítila v srpnu roku 1998. Vývoj pokračoval dlouhé roky, až bylo V4L2 API konečně zařazeno do hlavního jádra v listopadu 2002 při vydání 2.5.46. Dodnes však novější API mnohé ovladače nepodporují; konverze pořád probíhá. Mezitím se V4L2 vyvíjí, přičemž do 2.6.18 šly docela zásadní změny. Aplikací, které by fungovaly s V4L2, moc není.
V4L2 je navrženo pro podporu nejrůznějších zařízení, z nichž jen některé jsou skutečně "video":
Jsou možné i jiné druhy zařízení. V4L2 API má náznaky zařízení "codec" a "effect", která obě provádějí transformace proudů video dat. Tyto oblasti však ještě nebyly kompletně specifikovány - a o to méně implementovány. Ve starším V4L1 API také existují rozhraní "teletext" a "radio data system"; nebyly však přesunuty do V4L2 a nevypadá to, že by se to někdy v dohledné době chystalo.
Video zařízení se od mnohých jiných liší tím, jak hodně je lze konfigurovat. V důsledku toho implementuje většina ovladače V4L2 kód, který aplikacím umožní objevit možnosti daného zařízení a nakonfigurovat jej tak, aby fungovalo podle představ. V4L2 API definuje několik desítek zpětných volání pro konfigurační parametry jako frekvence tuneru, okna a ořezávání, počet snímků, video komprimace, video formáty atd. Značná část tohoto seriálu se bude věnovat právě konfiguračnímu procesu.
Pak je tu ještě ten drobný zádrhel, že je nutno provádět efektivní I/O v dané kvalitě videa. V4L2 API definuje tři různé způsoby přenosu video dat mezi uživatelským rozhraním a zařízením, z nichž některé jsou dosti komplexní. O video I/O a vrstvě video-buf, která je připravena pro provádění běžných úkolů, budou samostatné články.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: