Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Jedná se o překlad výběru z diskuze, který pořídil Jeremy ze serveru Kerneltrap.org do článku Linux: Humor In Kernel Code.
3. led 2003 - 4. led 2003
Maciej Soltysiak se zeptal:
Právě úplně ujíždím na tištění věcí na trička a říkal jsem si, kterou část kódu jádra by bylo nejlepší mít na sobě. Díval jsem se na svůj oblíbený kód: netfilter. Ale je to moc čisté, krátké a jednoduché funkce, nikde tuny pointerů, žádné malloc, žádná hex čísla, příliš použitých define. Hledám něco děsně komplikovaného a úchvatného na pohled.
Co si takhle udělat anketu o nejděsivějších částech jádra? Nějaké nápady?
Jose Celestino odpověděl stručně, ale výstižně:
[root@morgoth:/usr/src/linux]# egrep -ir "( fuck)|( shit)"
*
a vyber si.
Matthias Schniedermeyer nabídl:
egrep -ir "(on fire)" *
drivers/usb/printer.c:static char *usblp_messages[] = { "ok", "out
of paper", "off-line", "on fire" };
A Anders Gustafsson připojil odkaz na vysvětlení té hlášky: http://marc.theaimsgroup.com/?l=linux-kernel&m=102893054014512&w=2
Také Rik van Riel přispěl svým oblíbeným kouskem:
A co třeba drivers/net/sunhme.c?
Není to strašidelné, ale naprosto bezvadné i pro lidi, kteří neznají C.
static void happy_meal_tcvr_write(struct happy_meal *hp, unsigned long tregs, int reg, unsigned short value) { int tries = TCVR_WRITE_TRIES; ASD(("happy_meal_tcvr_write: reg=0x%02x value=%04xn", reg, value)); /* Welcome to Sun Microsystems, can I take your order please? */ if (!hp->happy_flags & HFLAG_FENABLE) return happy_meal_bb_write(hp, tregs, reg, value); /* Would you like fries with that? */ hme_write32(hp, tregs + TCVR_FRAME, (FRAME_WRITE | (hp->paddr
William Lee Irwin III poskytl svůj seznam návrhů:
obrovský objem: include/asm-ia64/sn/sn2/shub_mmr.h nejvíce typedef: include/asm-ia64/sn/sn2/shub_mmr_t.h bizarní (a ošklivé): fs/devfs/*.c prostě ošklivé: arch/i386/kernel/cpu/mtrr/generic.c vypadá opravdu staře: drivers/char/*tty*.c hrozivě ultra-konzervaticní: drivers/ide/legacy/hd.c podezřelé: drivers/usb/serial/pl2303.c proč tolik kódu?: drivers/char/dz.c vysoce odolné vůči přočíšťování: mm/slab.c podivné preprocesorové hrátky: kernel/cpufreq.c spiklenecky neefektivní: fs/proc/inode.c:proc_fill_super()
Ranjeet Shetye přihodil:
Hlasuji pro "panic ()" v kernel/panic.c.
Výstup paniky jádra [kernel panic] mě vždycky zdeptá. Kdyby jen mělo linuxové jádro něco tak hřejivého jako je "diediedie ()" ve FreeBSD :-D.
Maciej všem poděkoval za příspěvky:
Bylo to velmi zábavné, musím říci, že jsem se hodně nasmál. Také množství slov 'shit' a 'fuck' mě úplně odrovnalo :).
Myslím, že na tričko si dám:
Na Williamovy návrhy se také podívám. Všem vám moc děkuji.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Mar 27 13:44:35 localhost kernel: drivers/usb/class/usblp.c: usblp0: on fire