Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Přihlašovací formulář, program akce a další důležité informace najdou zájemci na internetové adrese www.nic.cz/it13.2. Pokud by se již zaregistrovaný účastník rozhodl, že se z různých důvodů konference osobně nezúčastní, žádají pořadatelé, aby je o tom co nejdříve informoval na e-mailové adrese akademie@nic.cz. Vstup na konferenci je pro registrované zájemce zdarma.
„Podzimní konferenci jsme si vyzkoušeli už v loňském roce. A protože o ni byl zájem, rozhodli jsme se v této nové tradici pokračovat. V programu tentokrát jistě zaujme blok věnovaný routerům Turris, jednomu z našich klíčových projektů, který aktuálně směřuje do závěrečné fáze. Pozvat bych chtěl všechny také na naše workshopy. Opět mezi nimi nechybí routovací démon BIRD, o který byl na posledních dvou akcích zájem,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC.
Program konference Internet a Technologie 13.2 je tentokrát rozdělen do několika tematických bloků – Projekt Turris, DNS, Projekty CESNET a Vzdělávací aplikace. Hlavní část konference potom doplňují čtyři workshopy věnované otevřené platformě Arduino, smartkartám, routovacímu démonu BIRD a nejčastějším zranitelnostem webových aplikací.
Pořadatelé konference upozorňují, že kapacita v sále je omezena, a doporučují všem, aby se na akci přihlásili včas. V rámci registračního formuláře je také možné se přihlásit do e-mailové konference a dostávat tak informace o aktivitách sdružení dříve než ostatní. Ze stránky je také možné se snadno dostat na web Akademie CZ.NIC, kde najdou zájemci nabídku kurzů věnovaných například DNS, DNSSEC, IPv6, BGP nebo nově také 3D tisku.
„Podle počtu registrací vidíme, že je o konferenci zájem. Je velice pravděpodobné, že kapacita sálu bude vyčerpána ještě před 25. listopadem. Proto jsme se i tentokrát rozhodli nabídnout zájemcům, kteří se nestačí přihlásit nebo se nemohou konference z jakýchkoliv důvodů zúčastnit a nechtěli by o různé přednášky přijít, možnost sledovat program akce online. Přímý přenos bude k dispozici na stránkách www.nic.cz/it13.2,“ dodává Vilém Sládek z CZ.NIC.
Konference Internet a Technologie 13.2 je jedním z řady projektů sdružení CZ.NIC. Vedle tohoto odborného setkání provozuje správce registru domén .CZ také například službu mojeID, ve vlastní Edici CZ.NIC vydává odborné knihy, provozuje specializované výukové centrum Akademie CZ.NIC nebo v rámci vzdělávacích a osvětových aktivit spolupracuje se školami po celé České republice.
Mediálními partnery konference Internet a Technologie 13.2 jsou také informační portály AbcLinuxu.cz a ITBiz.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: